Roman Michelko: Rok 2016 v znamení prekvapení

Roman Michelko: Rok 2016 v znamení prekvapení

Bratislava 16. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Štefan Puškáš)

 

Ak sa bude v histórii hodnotiť rok 2016, tak jeho leitmotívom bude séria prekvapení. A to nielen v domácej, ale aj v zahraničnej politike

Na snímke politológ Roman Michelko
Na snímke politológ Roman Michelko

Takto pred rokom nám vrcholila imigračná kríza a jediné diskusie, ktoré sa v tom čase viedli, boli o tom, či bude aj v nasledujúcich štyroch rokoch vládnuť Smer sám, alebo  bude potrebovať jedného koaličného partnera. Nakoniec, ako vieme, všetko dopadlo inak. Voľby skončili veľmi prekvapujúco. Úplne vybuchli prieskumné agentúry, ktoré nezaznamenali prudký nárast protestných hlasov, čo v konečnom dôsledku zásadným spôsobom prekreslilo našu politickú scénu. Fatálny krach predvolebných prieskumov agentúry vysvetľovali  tým, že nárast hlasov pre stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko a do istej miery aj pre SME RODINA Borisa Kollára nastal až v samotnom finiši volebnej kampane, keď už nebolo možné prieskumy zverejňovať.

Reklama

Voľby na jar 2016 však jasne ukázali trend, ktorý sa potom v priebehu celého roka 2016 ďalej len posilňoval. Voliči v nebývalej  miere odmietli stranícky establishment, čím chceli dať štandardným stranám jasne najavo, že sa im už prejedli, že značná časť voličov politikom štandardných strán neverí a že sú ochotní radšej riskovať a voliť zmenu bez ohľadu na to, čo prinesie.

Najväčším porazeným v týchto voľbách bolo KDH, ktoré vzniklo vo februári 1990 a až do roku 2016 bolo v každom parlamente. Z vysokej politiky tak vypadla kontinuálne najstaršia ponovembrová strana, možno aj preto, že v sebe koncentrovala všetky „necnosti“ štandardných strán.

Reklama

Samozrejme, po  neočakávanom výsledku volieb vznikla aj veľmi neočakávaná koalícia. Takmer nikto si pred voľbami nevedel predstaviť koaličné spojenie SNS a Mostu–Híd, respektíve predstava, že Blaha a  Šebej budú poslancami tej istej koalície, bola ďaleko za hranicami akejkoľvek fantázie.

Treba jasne povedať, že koalícia ktorá vznikla, nemala za cieľ „byť hrádzou proti extrémizmu“, čo bolo hlavným leitmotívom, ktorým sa zdôvodňovalo toto nepravdepodobné spojenie. Reálnym tmelom novej koalície bol strach z pokusu Kisku o sformovanie úradníckej vlády, čo by de facto znamenalo elimináciu politických strán, a dosadenie vlády riadenej z „Hradu“,  respektíve „z Grassalkovičovho paláca“, čo však nevyhovovalo takmer nikomu, okrem prezidentskej suity. Samozrejme, hrozbu prezidentskej vlády netreba preceňovať, aj tá by musela získať dôveru v parlamente, logicky by však viedla – po našom predsedníctve v Rade Európskej únie – k predčasným voľbám. A to tesne po voľbách 2016 nechcel skoro nikto.

Prekvapujúco sa však nevyvíjala len politika na domácej pôde. Rok 2016 bol v medzinárodnej politike ovplyvnený dvoma zásadnými politickými udalosťami. Prvou bol brexit a druhou udalosťou boli prezidentské voľby v USA. Obe dopadli prekvapivo a neočakávane. Paradoxné pritom je, že brexit bol pôvodne len cynickou hrou expremiéra Camerona, ktorej cieľom bolo pacifikovať radikálne krídlo vo vlastnej strane, zobrať vietor z plachát Farageovi a jeho UKIP-u a aj vďaka tomu vyhrať parlamentné voľby. Vydieranie  Európy s cieľom vyrokovať pre Britániu špecifické privilégia, malo byť len bonusom navrch. Ako sa ukázalo, prerátal sa. Voľby síce vyhral, ale z benefitov tohto víťazstva sa bude radovať jeho nástupkyňa Mayová.

Zároveň treba zdôrazniť, že rovnako ako pri našich voľbách, totálne vybuchli prieskumy verejnej mienky.  Nemalou mierou k tomu prispel aj charakter predreferendovej kampane, v ktorej o pravdu išlo až v poslednom rade. Práve brexit bol prvým zásadnejším politickým aktom, keď hrubý populizmus a veľmi voľné narábanie s faktami viedlo k tomu, že dnešná doba je čoraz častejšie nazývaná ako doba postfaktická.

Samozrejme, zvaliť celú zodpovednosť za výsledok referenda len na charakter volebnej kampane, nemožno. Veľkým spytovaním svedomia by si malo prejsť predovšetkým trio  Juncker –  Tusk – Schulz. Toto trio malo pravdepodobne leví podiel na výsledku britského referenda. Ukázalo sa však, že ani po takomto šoku euroelity, respektíve euroelitári nie sú schopní ani tej najmenšej sebareflexie.

Reklama

Politickým vyvrcholením roka 2016 boli prezidentské voľby v USA. Presnejšie ich výsledok. Ich  nepravdepodobný víťaz  Trump nadobro deštruoval celý politický systém v USA. V značnej miere deštruoval mocenský duopol dvoch politických strán, predovšetkým však strelil poriadnu facku politickému establishmentu v USA.

Zaoberať sa hlbšie príčinami súčasného stavu nie je cieľom tohto prehľadu, tým je skôr definovať zásadný politický trend. A ten je jednoznačný. Nebývalé množstvo voličov jasne odvrhlo politický systém ako taký a bolo ochotných riskovať voľbu politika, ktorý sľuboval, že systém rozbije. Otázne je, či veľmi skoro nepríde vytriezvenie, ale to už je iná téma.

Roman Michelko

Text vyšiel aj v SNN

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:13

Veľvyslankyňa USA v Rusku Lynn Tracyová vo štvrtok navštívila väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha, ktorého Moskva už viac než rok zadržiava pre obvinenia zo špionáže. Uviedla, že je v dobrej nálade.

09:06

Na juhozápade Ruska sa zrútil v piatok strategický bombardér Tupolev Tu-22M3.

K nehode prišlo ráno v Stavropoľskom kraji, pričom lietadlo sa podľa ruského ministerstva obrany zrútilo po dokončení bojovej misie počas návratu na domovské letisko.

08:52

Austrália v piatok svojim občanom odporučila, aby opustili Izrael pre vysokú hrozbu vojenskej odvety voči iránskemu útoku a teroristických útokov. Rovnaké varovanie vydala aj pre palestínske územia.

08:48

Spojené štáty dostali vopred oznámenie o izraelskom útoku na Irán. Operáciu však neschválili, ani sa na nej nepodieľali, citovali v piatok miestne médiá amerických predstaviteľov.

08:38

Ceny ropy v piatok ráno prudko vzrástli. Dôvodom je napätie na Blízkom východe. Iránske tlačové agentúry informovali totiž o niekoľkých výbuchoch po celej krajine po útokoch zo strany Izraela.

08:32

Palestínska samospráva vo štvrtok odsúdila Spojené štáty za vetovanie palestínskej žiadosti o plné členstvo v OSN a označila to za “agresiu”, ktorá tlačí Blízky východ k “priepasti”.

08:21

Škótska vláda vo štvrtok oznámila, že sa vzdala svojho cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 75 percent do roku 2030. Urobila tak po tom, čo ho poradný orgán britskej vlády — Výbor pre klimatickú zmenu (CCC) — nedávno označil za nedosiahnuteľný.

08:11

Fínska pravicová vláda vo štvrtok ohlásila niekoľko zmien imigračného zákona určených na jeho sprísnenie. Zmeny by priniesli nové procedúry na hraniciach a prísnejšie podmienky pre žiadateľov o azyl.

08:03

V Indii sa v piatok začali šesťtýždňové všeobecné voľby, v ktorých má hinduistický nacionalista a premiér Naréndra Módí takmer isté víťazstvo, keďže oslabená opozícia je zatlačená do úzadia. Na najväčšom hlasovaní na svete sa môže zúčastniť celkovo 968 miliónov ľudí.

07:54

Bojovníci džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) vo štvrtok zabili 20 sýrskych vojakov a príslušníkov provládnych síl pri dvoch útokoch v Damaskom ovládaných oblastiach tejto vojnou zmietanej krajiny.

07:28

Argentína predložila vyhlásenie o úmysle vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO) ako globálny partner, oznámil vo štvrtok argentínsky minister obrany Luis Petri na sociálnej sieti X.

NATO
Na archívnej snímke vlajky členských krajín NATO vejú pred sídlom Aliancie v Bruseli
07:18

Európa by mala dať Ukrajine viac peňazí, vyhlásil vo štvrtok bývalý prezident USA Donald Trump; niekoľko dní pred tým, ako budú americkí zákonodarcovia hlasovať o dlho odkladanom balíku pomoci vo výške 61 miliárd dolárov.

07:06

Situácia na ukrajinskom fronte je kritická a nasledujúce týždne môžu rozhodnúť o osude vojny, vyhlásil vo štvrtok po skončení summitu EÚ v Bruseli poľský premiér Donald Tusk.

Závery summitu podľa poľského premiéra obsahujú zmienku o záväzku Európskej únie dodať Ukrajine čo najskôr prostriedky protivzdušnej obrany.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali