Roman Michelko: Nemožno zabiť toho, kto je mŕtvy

Roman Michelko: Nemožno zabiť toho, kto je mŕtvy

Bratislava 12. augusta 2016 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok,HSP)

 

Takto znie známa sentencia z kultového seriálu Hra o tróny, zároveň však najdokonalejšie vystihuje situáciu, ktorá je v Sieti pred jej mimoriadnym snemom. Sotva by sme v slovenskej politike našli lepší príklad veľkého vzostupu a hlbokého pádu, než sa pritrafil Radoslavovi Procházkovi.

Na snímke predseda strany Sieť Radoslav Procházka
Na snímke predseda strany Sieť Radoslav Procházka

Jeho hviezdna chvíľa prišla asi tri roky po vstupe do politiky, keď v prezidentských voľbách získal nečakaných a neuveriteľných dvadsaťdva percent. Ak si uvedomíme, že starý politický harcovník ako Pavol Hrušovský získal niečo cez tri percentá a maximálne preferencie „najsilnejších“ opozičných strán v tom čase poriadne zdola atakovali desaťpercentnú  hranicu, zdalo sa, že pravica má nového gazdu, resp. lídra. No a potom už nasledovalo len množstvo rozpačitosti a chýb. Verejný sľub, že v prípade, ak ho SaS podporí na prezidenta miesto úbohého agresívneho trapka  Osuského (podľa Vaskyho fašistickú sviňu), tak nezaloží vlastnú stranu, obišiel fiškálskou fintou, keď tento sľub spojil so svojím zotrvaním v parlamente. Ako vieme, potom sa spolu s Hrnčiarom teatrálne vzdal postu poslanca Národnej rady SR, aby začal budovať vlastnú stranu Sieť. Ambície boli obrovské, preferencie sa držali v zásade stabilne v dvojcifernej rovine a masívne nasadenie bilboardou s Procházkom skoro rok pred voľbami malo navodiť ideu, že ak má niekto z opozičného pelotónu šancu vystriedať Fica na poste premiéra, je to len Procházka.

Reklama

Procházka dobre odhadol, že v pravicových kruhoch už dozrela doba na generačnú zmenu, a keďže vnútorné nastavenie v „starých  aštandardných“ politických stranách bezpečne kontrolovali dlhoroční a vo svojich funkciách bezpečne zabetónovaní stranícki bossovia viď jeho neúspešný pokus o zmenu stanov KDH, zdalo sa, že založenie vlastnej strany je správnym riešením. Istú výhodu mu poskytlo založenie Lipšicovej Novy, minimálne v tom, že experiment spojenia konzervatívcov a bratislavských kaviarenských liberálov  nemôže fungovať, takže tejto chybe  sa Procházka vyhol.

Svojimi aktivitami si pohneval veľmi veľa ľudí, predovšetkým predstaviteľov starých strán, ktorí ho vnímali ako fatálne ohrozenie svojich pozícií, čiastočne aj oprávnene, veď bez Procházku by KDH určite bolo v parlamente, predovšetkým však na jeho zakopnutie číhal Matovič. Do jeho pasce sa chytil dokonale, aj keď celé a nezostrihané zverejnenie inkriminovanej nahrávky jasne ukázalo aj Matoviča ako bezcharakterného  agenta provokatéra, čo sa neskôr stalo dobrou zámienkou napríklad pre Bélu Bugára prečo neísť do koalície, ktorá bude tvorená jeho subjektom a radšej sa pokúsiť o koalíciu so Smerom.

Reklama

Vráťme sa však k Procházkovi. Jeho veľmi premyslene budovaný imidž čestného, charakterného  a neskorumpovaného politika bol po roku  roku a pol definitívne zničený. Vtedy začal horúčkovite  budovať svoj odborný tím, založil thing tang Alfa a začal Sieť profilovať ako stranu kompetentných odborníkov, ktorí už niečo vo svojej profesii dokázali. Obklopil sa skupinou úspešných tridsiatnikov a štyridsiatnikov, ktorí mali na jednej stranei demonštrovať generačnú výmenu na slovenskej  politickej scéne, na strane druhej mali pôsobiť ako protiváha alebo skôr kontrast voči stranícko-aparátnickym kandidátkam, ktoré voličom predkladali jeho politickí konkurenti.

Bohužiaľ, hysterická atmosféra pred voľbami v marci 2016 strhla aj Sieť. Vo svojich vystúpeniach sa Procházka síce na jednej strane veľmi ostro vymedzoval voči Smeru, v tejto svojej role – úlohe však nebol celkom konzistentný. Zopár prerieknutí, či už na plese Spišiakov alebo aj pri iných vystúpeniach spôsobilo, že v súťaži o najväčšieho Ficofóba bol vysoko predstihnutý svojimi opozičných kolegami. Zopár nevynútených prešľapov tesne po voľbách, keď úplne zbytočne a veľmi nešikovne zapieral viaceré politické stretnutia spôsobilo, že jeho  dôveryhodnosť, rovnako ako preferencie  jeho strany Sieť potom nabrali „voľný pád“.

Na snímke politológ Roman Michelko
Na snímke politológ Roman Michelko

Následkom toho sa rozpadol poslanecký klub jeho strany, paradoxne dokonca ešte pred ustanovujúcou schôdzou. S najväčšou pravdepodobnosťou svoju poslednú fatálnu politickú chybu urobil, keď z pozície podpredsedu strany odvolal Hrnčiara a z predsedníctva poslanca Fedora. Vďaka tomu dnes za Prochádzkom stojí  okrem neho už len jediná členka poslaneckého klubu Alena Bašistová, aj tá však požaduje zmeny vo vedení strany, pričom ostatných päť členov klubu podporuje Hrnčiara. Pred snemom Siete ponúkla skupina poslancov okolo  Hrnčiara poslanca Adamčíka ako kandidáta na predsedu, ktorý stranu stabilizuje.

Nech už snem dopadne akokoľvek (v čase uzávierky nie je jasné, či bude kandidovať aj Procházka), dni Siete sú zrátane. Príbeh Siete  však môže slúžiť ako odstrašujúci príklad, ako si po veľkom vzostupe nespôsobiť fatálny pád.

Politológ Roman Michelko

Reklama

 

Komentár vyšiel aj v SNN

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

Včera 20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

Včera 20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

Včera 20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

Včera 19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

Včera 19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

Včera 19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

Včera 18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

Včera 18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

Včera 18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

Včera 18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

Včera 18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali