Roman Michelko: Koniec jednej politickej éry v USA ?

Roman Michelko: Koniec jednej politickej éry v USA ?

Bratislava 27. októbra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Štefan Puškáš)

 

Sledujúc priebeh predvolebnej prezidentskej kampane v USA, je jasné, že americká politika čaká na veľkú zmenu. Presnejšie povedané, medzi republikánmi sa udiala a medzi demokratmi zatiaľ nie. Každopádne, volebná kampaň 2016 je v znamení vzbury voličstva voči washingtonskému establishmentu. Zároveň však ukazuje, ako hlboko sa stranícke elity odcudzili vlastnej voličskej základni

Aby sme išli po poriadku. Keď sa Donald Trump rozhodol kandidovať, počítal s tým, že si tak dva-tri mesiace bude testovať svoju schopnosť osloviť republikánskych voličov a potom z primárok odstúpi s tým, že odporučí kandidáta, ktorý mu bude najviac vyhovovať.

Reklama

 

Ilustračné foto
Ilustračné foto

 

Reklama

Ako vieme, stalo sa niečo, čo nikto nepredpokladal. Napriek tomu, že hral proti všetkým pravidlám, jeho postavenie sa od jedných primárok k druhým posilňovalo, a napriek všetkým komentárom analytikov sa veľmi skoro vyprofiloval, napriek zdeseniu washingtonských republikánskych bossov, ako jasný favorit. V tejto súvislosti mu iste pomohla aj „kvalita“, respektíve nekvalita jeho konkurentov.

Je skutočne komplikované rozhodnúť, či je pre republikánov v konečnom dôsledku väčšou katastrofou sexistický narcis, cynik a bezbrehý populista Trump alebo dogmatický náboženský fundamentalista Ted Cruz. V celej ponuke, ktorú pre svojich voličov vygenerovala Republikánska strana, sa objavili sotva dvaja kandidáti, ktorí možno mali šancu poraziť demokratickú kandidátku. Bol to buď Jeb Bush (celkom zjavne inteligentnejší a schopnejší z dvojice bratov Bushovcov), alebo mladý floridský senátor Marco Rubio. Ako sa však ukázalo, to najlepšie, čo mohol republikánsky establishment ponúknuť, sa nestretlo s vrelým prijatím medzi vlastným voličským zázemím.

Aby sme však nehovorili len o republikánoch. Veľké posuny nastali aj u demokratov.

Ešte na začiatku primárok by nikto na Bernieho Sandersa nestavil ani deravý groš.

Demokratický establishment ho vnímal len ako spestrenie primárok, ako kandidáta, ktorý pohorí hneď v prvých primárkach a veľmi skoro opustí pelotón kandidátov, ktorých treba brať vážne. Ako vieme, ukázal sa pravý opak. Bernie Sanders sa držal veľmi dlho a až prekvapivo dobre. Na rozdiel od chladnej a nedôveryhodnej Hillary Clintonovej si dokázal získať dôveru hlavne mladých voličov, predovšetkým preto, že skutočne verí tomu, čo hlása.

Reklama

 

Na snímke politológ Roman Michelko
Na snímke politológ Roman Michelko

 

Práve úspech nepravdepodobných kandidátov jasne ukazuje, že politika dvoch hlavných strán v USA sa začína vyčerpávať, čo predpokladá, že skôr či neskôr dôjde k zásadnej zmene. Ako sa ukázalo (vďaka úniku mailov z prostredia vedenia demokratov), tento proces bol u demokratov zbrzdený štruktúrami, ktoré neboli pri vnútrostraníckom výbere vôbec nestranné, ale výrazne podporovali Clintonovú na úkor Sandersa. Výsledky takejto politiky sú jasné. Množstvo demokratov bolo po primárkach veľmi sklamaných a viac- menej rozhodnutých oficiálnu kandidátku strany nevoliť. V tejto súvislosti je potom jasné, prečo Sanders tak veľmi a tak dlho váhal s vyslovením podpory pre oficiálnu stranícku kandidátku. Jeho podporu nakoniec síce nakoniec získala, ale musela si osvojiť značnú časť jeho volebného programu. Čo je však podstatné, Clintonovej najviac nahráva „kvalita“ jej konkurenta. Miera jej neobľúbenosti je taká vysoká, že takmer každý normálny republikánsky kandidát by ju porazil. Z tohto hľadiska je pre Clintonovú Trump doslova požehnaním.

Ukazuje sa však, že nasledujúce prezidentské voľby v USA budú predovšetkým v znamení voľby menšieho zla. Množstvo voličov pôjde voliť takpovediac so štipcom na nose. Budú voliť nie preto, že by verili vo víziu a schopnosti svojho kandidáta, ale len preto, aby sa vyhli politickej katastrofe. V čase uzávierky tohto čísla, teda ešte pred poslednou „prezidentskou“ debatou, sa zdá byť všetko jasné. Ak Clintonová niečo fatálne nepokazí, čo je pri takej skúsenej političke krajne nepravdepodobné, voľby vyhrá. Svedčí o tom aj skutočnosť, že republikánske špičky, predovšetkým šéf Snemovne reprezentantov a bývalý kandidát na viceprezidenta Paul Ryan, dávajú od Trumpa ruky preč a bossovia strany len dúfajú, že nekončiaca séria jeho prešľapov fatálne nepokazí šance republikánov pri voľbách do kongresu a tretiny senátu.

Je však možné, že aj pre Clintonovú to bude Pyrrhovo víťazstvo. Americká spoločnosť je a bude extrémne polarizovaná, čo v prípade, ak v oboch komorách (Senáte a Kongrese) nezískajú demokrati väčšinu, veľmi zásadne ovplyvní jej schopnosť napĺňať svoj volebný program. Potom možno nastane čas na hlbšiu sebareflexiu v oboch stranách, pretože je jasné, že stranícke špičky a ich voliči sa v pohľade na budúcnosť USA zásadne rozchádzajú.

Reklama

Roman Michelko

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali