Roman Michelko: Fico a Slavkovský formát

Roman Michelko: Fico a Slavkovský formát

Bratislava 5. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Top témou uplynulých dní, aspoň v stredoeurópskom kontexte, bola schôdzka nového francúzskeho prezidenta Macrona s premiérmi, respektíve kancelármi troch stredoeurópskych krajín Rakúska, Česka a Slovenska. Tento summit takzvaného Slavkovského formátu (asi podľa Slavkova, kde sa v roku 1806 odohrala známa napoleonská bitka) bol prejavom horúčkovitej iniciatívy prezidenta Macrona, ktorý ma veľké ambície naštartovať francúzsko-nemecký motor s cieľom dosiahnuť reformu Európskej únie, ktorá by ju sfunkčnila a znova urobila životaschopnou. Zároveň potrebuje získať nejaké body aj pred domácim publikom, keďže krivka jeho popularity v posledných týždňoch a mesiacoch povážlivo klesla

Je jasné, že najväčšou témou dnešných dní je systémové riešenie utečeneckej, či presnejšie migračnej krízy. V čase, keď takzvaná balkánska cesta bola uzavretá, sa toky predovšetkým ekonomických migrantov presunuli na Stredozemné more a atakujú predovšetkým juh Talianska.  Každý vie, že  problém treba riešiť, rovnako ako je zrejmé, že kvóty ako koncept riešenia totálne zlyhali.

Reklama
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico

V tejto situácii paradoxne Ficov, respektíve Kaliňákov koncept flexibilnej solidarity, ktorý síce Európske únia neprijala, je jedným z čriepkov realistických riešení. V praxi Fico  naďalej striktne odmieta kvóty, ale pred Vianocami minulého roku dobrovoľne prijal skoro stopäťdesiat irackých kresťanov, a tohto roku desať sýrskych matiek s maloletými deťmi. Tento prístup je teda asi aj pre Západoeurópanov prijateľnejší, než neskutočné pokrytectvo pobaltských štátov, ktoré síce pri hlasovaní o kvótach zrazili opätky a hlasovali, ako sa od nich očakávalo, v skutočnosti však utečencom vytvorili také podmienky, ktoré spôsobili, že ich pobyt sa zredukoval na desiatky hodín.

Konkrétne na rozdiel od, povedzme, Nemecka, ktoré im zabezpečilo stravu a ubytovanie a navrch im ešte dáva štyristo eur na osobu ako vreckové, v pobaltských štátoch  si ubytovanie a stravovanie majú zabezpečiť migranti z dávky, ktorá ma výšku približne stoštyridsať eur mesačne. Pritom v čase azylového konania utečenci nesmú pracovať. Z toho potom jasne vyplýva, že za daných podmienok tam nikto nevydrží. V Európe je však takéto pokrytectvo štandardom, takže to nikto nerieši. Poďme však k spomenutému summitu.

Reklama

Už skutočnosť, že boli pozvaní len premiéri Česka a Slovenska, vyvolala otáznik nad tým, či je takzvaná Vyšehradská skupina reálnym združením alebo len fikciou, zároveň sa však ukázalo, že premiantom v tomto priestore je premiér Fico. Nakoniec je to logické. Rakúsko rovnako ako Česko majú pred dverami parlamentné voľby. Premiér Sobotka je presne to, čomu sa hovorí chromá kačka. Preferencie jeho strany sotva atakujú štrnásť percent,  čo je približne polovica toho, čo má strana s líderskými ambíciami. A navyše už len dosluhuje, pozíciu volebného lídra prenechal Zaorálkovi, čo znamená, že aj prípadné koaličné vyjednávanie nebude viesť on, ale niekto iný.

Na snímke politológ Roman Michelko

Čo sa týka krajín Vyšehradskej skupiny, Kaczyńského Poľsku, kde formálne vládne jeho figúrka Szydłová, hrozí odobratie hlasovacích práv a Orbánovo Maďarsko je tiež známy európsky troublemaker. Tak sa teda stalo, že je to práve Fico, ktorý akoby hovoril za tento región. Ako vieme,  je to práve on, ktorý zodvihol ako tému nerovnakú kvalitu potravín a v tejto kauze je aj hlavným partnerom šéfa komisie Junckera. Vráťme sa však k salzburskému summitu.

Jednou z top tém hlavne pre domáce publikum bola výška platov vysielaných pracovníkov z východnej Európy, ktorí pracujú vo Francúzsku. V podstate ide o mzdový dumping, ktorý sa napríklad ani nám nepáči pri zamestnávaní Srbov, Bulharov či Rumunov v našich fabrikách. O tom, že túto tému netreba podceňovať, svedčí aj skutočnosť, že to bol práve „poľský inštalatér“, ktorý znamenal stop zmluve z Nice. Dnes tak možno paradoxne práve naliehanie západných lídrov môže pomôcť k tomu, aby sa naše platy rýchlejšie vyrovnávali s tými západoeurópskymi.  Ficovo pochopenie pre Macronovo naliehanie na zamedzenie mzdového dumpingu má racionálne jadro. Dnes, keď efektivita práce na Slovensku je na úrovni osemdesiatich percent Nemecka a je v podstate identická s tou, ktorú dosahuje Slovinsko, je neobhájiteľné, že naše platy sú sotva tretinové či polovičné.

Zdá sa, že konečne sa začínajú veci meniť. Hlavné predvolebného heslo Zaorálkovej ČSSD je, že doba nízkych platov skončila. Je jasné, že politika, ktorú tu dvadsaťsedem rokov praktikovali prevažne pravicové vlády, sa vyčerpala. Problém je v inom. To, že táto požiadavka je v zásade  pozitívna, je jedna vec, na druhej strane by však nemala byť kladená ako podmienka na prípadnú účasť v tvrdom jadre Európskej únie. Rovnako je to so snahou harmonizovať daňové základy a vo všeobecnosti približovať sa západu vo výške korporátnych daní.

Vecne je to v poriadku, problémom ale je, že tieto rozhodnutia máme prijať my sami, dobrovoľne a po hlbokej vnútropolitickej debate. Je totiž veľmi nebezpečné pripustiť precedens, že cena za účasť v jadre bude vykúpená zásadným odovzdaním časti svojej zvrchovanosti. Ako totiž dobre vieme, európske smernice sú len výnimočne racionálne a v prospech menších štátov Európskej únie.

Reklama

Roman Michelko

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

08:36

Francúzski politici z celého spektra v stredu vyjadrili zdesenie nad odstúpením riaditeľa parížskej školy, ktorý dostal vyhrážky smrťou za to, že požiadal študentku, aby si v priestoroch školy zložila moslimský závoj.

Premiér Gabriel Attal, bývalý minister školstva, chcel ukázať riaditeľovi podporu a pozval ho v stredu do svojho úradu.

08:24

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin navštívil tento týždeň Severnú Kóreu, kde viedol diskusie o bezpečnostnej spolupráci.

Naryškin sa stretol so severokórejským ministrom pre štátnu bezpečnosť Ri Čang-daem.

08:15

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno zvýšili a vyrovnali tak časť strát z predchádzajúcich dvoch dní. Od začiatku marca oba hlavné kontrakty posilnili o približne 4,5 % a k zisku za celý mesiac smerujú už tretíkrát po sebe.

08:07

Zástupcovia štátov EÚ sa v stredu večer dohodli na novom kompromise o clách na niektoré ukrajinské poľnohospodárske výrobky, oznámilo belgické predsedníctvo Rady EÚ.

Podľa diplomatov sa do EÚ bude môcť bez cla predávať menej tovaru, ako sa pôvodne plánovalo. Medzi dotknuté výrobky patria vajcia, hydina, cukor a kukurica. Sprísnenie požiadaviek si ešte vyžaduje súhlas Európskeho parlamentu.

07:58

Bývalý americký senátor a demokratický kandidát na viceprezidenta USA Joe Lieberman zomrel v stredu vo veku 82 rokov.

Lieberman zomrel v stredu v New Yorku v kruhu rodiny v dôsledku komplikácií po páde, uvádza sa vo vyhlásení.

Joe Lieberman
Na archívnej snímke Joe Lieberman
07:52

Cirkevní predstavitelia v Jeruzaleme vyzvali v stredu vo svojom veľkonočnom posolstve na “okamžité a udržateľné prímerie” vo vojne medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy.

Zároveň vyzvali na rýchlu distribúciu humanitárnej pomoci v Pásme Gazy, na “prepustenie všetkých rukojemníkov” i na neobmedzený prístup lekárskych tímov k chorým a zraneným.

07:38

Americký prezident Joe Biden zablahoželal v stredu víťazovi prezidentských volieb v Senegale Bassirouovi Diomayeovi Fayeovi.

Opozičný kandidát Bassirou Diomaye Faye vyhral prezidentské voľby v Senegale so ziskom 54,28 percenta hlasov. Kandidát vládnej koalície Amadouo Ba získal 35,79 percenta hlasov.

07:30

Nemecká polícia v stredu znížila počet obetí ťažkej nehody autobusu pri Lipsku z piatich na štyri, uviedla tamojšia polícia.

Podľa polície zahynuli pri nehode dovedna štyria ľudia a piaty sa nachádza v život ohrozujúcom stave. Inšpekcia dopravnej polície prípad vyšetruje ako zabitie z nedbanlivosti.

07:12

Telá dvoch nezvestných osôb objavili záchranné zložky v stredu vo vode po zrútení mosta v meste Baltimore na východe USA, uviedli tamojšie úrady. Informujú agentúry AP a DPA.

06:58

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu vyjadril podporu plánu Brazílie vyvíjať ponorky na jadrový pohon. Neoznámil však žiadnu konkrétnu spoluprácu v oblasti technológie jadrového pohonu, na ktorú Brazília naliehala.

Raoni Metuktire, Emmanuel Macron
Na snímke zľava francúzsky prezident Emmanuel Macron a brazílsky náčelník Raoni Metuktire sa vítajú na ostrove Combu v Brazílii
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali