Sú gumové medvedíky naozaj zdravou pochúťkou?

Sú gumové medvedíky naozaj zdravou pochúťkou?
  • 23.04.2016
  • Vladimíra Drábiková

Ach... každá žena pozná ten blažený pocit v ústach, keď si dopraje vytúženého gumového medvedíka a cíti sa ako v siedmom nebi. Veď na tom nie je nič zlé, nie sú také škodlivé ako čokoláda a obsahujú dokonca aj kolagén, ktorý je zdraviu prospešný. Otázka znie, je to naozaj tak?

Bohužiaľ, nie. Ak patríte k rodičom, ktorí nimi kŕmia deti, ženy, ktoré nimi zajedajú „svoje dni“, či k študentkám, ktorým nahrádzajú počas skúškového obdobia normálnu stravu, tak by ste s tým mali skoncovať. 

Odporúčame prečítať: 10 sladkých a slaných toastových receptov

Sú gumové medvedíky naozaj zdravou pochúťkou?

Zdroj: Shutterstock®

Vyvrátenie mýtusu

K najväčším mýtom patrí informácia o ich zdravom efekte na telo. Je síce pravda, že gumové medvedíky obsahujú kolagén, ale ani z ďaleka neobsahujú jeho dostatočné množstvo. Podľa výskumov je to dokonca len 4-6 %, čo je úplne zanedbateľné množstvo. Prekvapivé hodnoty ukázalo množstvo cukru, práve to presahuje aj uvedené množstvo na popise, pretože všetky cukríky obsahovali 40-60 % cukru. V prípade, že by ste chceli dosiahnuť naozaj zlepšený stav vašich kĺbov, museli by ste denne zjesť balík až dva, čo by za mesiac viedlo k nadváhe +5 - 10 kg.

Odborníci sa vlastne ani nevedia zhodnúť, prečo nimi mamičky kŕmia svoje deti. Je všeobecne známe, že problémy s kĺbmi mávajú seniori a ľudia vo vyššom strednom veku. Detské kĺby bývajú zdravé a pevné, ak to nie je tak, treba navštíviť lekára a urobiť vyšetrenia na určité ochorenia.

Odporúčame prečítať: Ak túžite mať zdravé srdce, nevynechajte týchto 12 potravín

Sú gumové medvedíky naozaj zdravou pochúťkou?

Zdroj: Shutterstock®

Čo odporúčajú odborníci?

Ryby: Práve tie sú bohaté na esenciálne mastné kyseliny. Konkrétne sa odporúča: losos, makrela, sleď, tuniak a sardinky.

Bobule: Inšpirujte sa vašou záhradou a pridajte do jedálnička potraviny bohaté na špeciálne antioxidanty a vitamín C. Vhodné sú: jahody, čučoriedky, maliny, egreše a pod.

Ľanový olej: Odporúčaná dávka je 1-3 polievkové lyžice ľanového oleja denne, zmiešaná so šalátom alebo v polievke. V prípade, že ľanový olej nemáte radi, denne zjedzte aspoň 1 hrsť ľanových semiačok.

Oleje: Olivový olej, pupalkový a sójový olej sú skvelou pomôckou na protizápalové kĺbové ochorenia.

Polievky od starej matere: Základom zdravých kĺbov je dostatok kolagénu. Túto bielkovinu nájdete v slepačej a hovädzej polievke. Huspenina vám zase pomôže obnovovať chrupavky.

Dávajte si pozor, čím kŕmite svoje deti a seba tiež. Odporúčame vám vopred si niečo naštudovať buď priamo u výrobcov, alebo na iných adekvátnych stránkach. Môžete nám aj napísať a my pre vás pripravíme vami žiadaný článok.

Odporúčeme prečítať: 6 vynikajúcich smoothie misiek


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 23.04.16 06:45

SK
karma
114.00

dobry a poucny clanok

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 23.04.16 09:56

karma
108.00

Super clanok.Ze sú gumové medvedíky zdravé som si nemyslela,je to len vyhovorka pre tých,kto sa nimi kŕmi.A čím dnes kŕmia mamičky svoje deti je hrozné.

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 14.05.16 22:52

AK
karma
100.00

sú to chemikálie

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní