Rada Európy vyzvala vládu ČR, aby prijala zákon o odškodnení Rómok za nútené sterilizácie

Rada Európy vyzvala vládu ČR, aby prijala zákon o odškodnení Rómok za nútené sterilizácie

Štrasburg/Bratislava/Praha 22. októbra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Misha Japaridze)

 

Začiatkom tohto roka pripravila vláda ČR nový návrh zákona, na základe ktorého malo ministerstvo zdravotníctva zriadiť nezávislú odbornú komisiu, ktorá mala preskúmať jednotlivé sťažnosti nedobrovoľne sterilizovaných žien a predložiť ministerstvu odporúčania o kompenzáciách

Komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks dnes zverejnil list českému premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi, v ktorom vyjadril ľútosť, že česká vláda sa rozhodla nepokračovať v práci na prijatí návrhu zákona o odškodnení za nútenú sterilizáciu Rómok. Komisár v liste upozornil, že v ČR dodnes neexistuje efektívny mechanizmus, pomocou ktorého by väčšina Rómok získala odškodnenie za utŕženú ujmu.

Reklama
Komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks
Komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks

Nútenú sterilizáciu podstupovali Rómky posledné približne štyri desaťročia, uviedol komisár RE v liste, ktorý má TASR k dispozícii. Sobotka v odpovedi uviedol, že česká vláda podnikla kroky, aby k podobným prípadom nútenej sterilizácie v budúcnosti nedochádzalo.

Muižnieks v liste premiérovi Sobotkovi zo 6. októbra uviedol, že so záujmom sledoval v posledných rokoch snahy Českej republiky poskytnúť odškodnenie Rómkam, ktoré od začiatku 70. rokov minulého storočia podstupovali rozsiahlo zdokumentované nútené sterilizácie. Takéto praktiky porušujú slobodu a dôstojnosť obetí, a preto predstavujú vážne porušenie ľudských práv – na to upozorňuje aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Smernice Výboru ministrov Rady Európy o odstránení beztrestnosti za vážne porušovanie ľudských práv z roku 2011 pritom hovoria, že štáty nesú osobitnú zodpovednosť voči obetiam. Najmä na základe Smernice XVI. o reparáciách “by štáty mali podniknúť všetky príslušné kroky, aby bol zavedený prístupný a efektívny mechanizmus, ktorý by zaručil, že obete vážneho porušenia ľudských práv dostanú urýchlenú a náležitú kompenzáciu. Môže byť vo forme liečby, odškodného, ospravedlnenia alebo záruk, že sa toto porušenie ľudských práv nebude opakovať”.
Podľa Muižnieksa jeho predchodca v správe o Českej republike z roku 2011 uviedol, že väčšina Rómok, ktoré podstúpili sterilizáciu bez svojho úplného a informovaného súhlasu, bola ponechaná bez akýchkoľvek nástrojov, ktoré by im umožnili získať kompenzáciu za spôsobenú ujmu. Správy expertov naznačujú, že táto situácia dodnes pretrváva.

Reklama

Česká vláda ešte v novembri 2009 uznala toto vážne porušovanie ľudských práv a vyjadrila nad tým ľútosť, čo bol prvý významný krok správnym smerom, uviedol Muižnieks. Začiatkom tohto roka pripravila vláda ČR nový návrh zákona, na základe ktorého malo ministerstvo zdravotníctva zriadiť nezávislú odbornú komisiu, ktorá mala preskúmať jednotlivé sťažnosti nedobrovoľne sterilizovaných žien a predložiť ministerstvu odporúčania o kompenzáciách. Medzi kompenzáciami sa spomínalo oficiálne ospravedlnenie, odškodné a bezplatná liečba alebo zákrok umelým oplodnením. Kompenzácie by platili tri roky, počas ktorých by sa o ne mohli postihnuté ženy prihlásiť. Podľa Muižnieksa by takáto legislatíva v prípade prijatia poskytla síce oneskorené, ale adekvátne zadosťučinenie rómskym obetiam nútenej sterilizácie.

Muižnieks však na záver listu vyjadril hlbokú ľútosť, že česká vláda sa rozhodla nepokračovať v prijímaní uvedeného zákona.

V liste preto požiadal premiéra Sobotku, aby mu poskytol ďalšie informácie o postoji vlády k plánovanej legislatíve, a zároveň ho vyzval, aby od jej prijímania neodstupoval.

Sobotka v odpovedi na Muižnieksov list napísal, že protiprávne sterilizované osoby sa mohli obrátiť na súd so žalobou o náhradu utrpenej nemajetkovej ujmy. Táto náhrada môže mať formu nepeňažnú, napríklad ospravedlnenie, či peňažnú. Tá však podlieha premlčacej lehote.

Premiér v odpovedi dodal, že vláda sa po veľmi dôkladnom zvážení všetkých okolnosti nakoniec rozhodla nezaviesť špeciálny odškodňovací mechanizmus. Vzala pritom do úvahy, že posudzovanie jednotlivých prípadov často z dávnej minulosti by bolo náročné a problematické aj vzhľadom na možné nezachovanie zdravotníckej dokumentácie či iných podkladov. Cestou pre odškodnenie obetí protiprávnych sterilizácií teda zostáva súdna žaloba. Niektoré obete svoje nároky úspešne uplatnili, čo dokazuje, že možnosť súdnej ochrany v praxi je účinná, napísal Sobotka.

Reklama

V odpovedi tiež uviedol, že vláda podnikla kroky, aby k podobným prípadom nútenej sterilizácie v budúcnosti nedochádzalo – prijala právnu úpravu, ktorá zaručuje, že sterilizácie sa uskutočňujú len so slobodným a informovaným súhlasom pacienta. Ten má všetky relevantné informácie. Lehota medzi poskytnutím informácií a uskutočnením zákroku v dĺžke 7-14 dní poskytuje dostatočný čas na jeho zváženie. Právne záruky boli posilnené tak, aby sa už neopakovali chyby z minulosti, napísal český premiér.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:31

Zmeny v tretej verzii novely zákona o verejnom obstarávaní (VO) vytvárajú priestor na korupciu a klientelizmus. Ide napríklad o obmedzovanie právomoci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) či odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu. Uviedlo to vo štvrtok opozičné Progresívne Slovensko (PS).

16:57

Francúzske úrady odhalili webovú stránku s falošným náborom francúzskych dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo obrany.

16:42

Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov.

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

16:28

Rusko vo štvrtok vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorý žiadal predĺženie dohľadu expertov OSN nad sankciami svetovej organizácie voči Severnej Kórei. Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o jeden rok by predĺžila mandát skupiny expertov, ktorí na dodržiavanie sankcií dohliadajú. Veto zo strany Ruska však ich činnosť pozastavuje.

16:24

Priemerné vozidlo stráca po troch rokoch 22,5 % svojej hodnoty, zatiaľ čo žlté vozidlá len 13,5 %. Naopak, najviac strácajú hodnotu zlaté vozidlá, a to až na úrovni 25,9 %. Vyplýva to z minuloročných dát platformy iSeeCars.com, na čo poukázala spoločnosť Aures Holdings.

16:13

Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov. Kňazov vo svojej kázni vyzval, aby sa vyhýbali duchovnému pokrytectvu a pristupovali k svojim veriacim milosrdne.

16:07

Poľský premiér Donald Tusk privítal vo štvrtok pokrok dosiahnutý v rozhovoroch s Ukrajinou. Ich témou bol dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov a blokády hraníc zo strany poľských poľnohospodárov, ktoré naštrbili vzťahy medzi oboma krajinami.

Donald Tusk Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (vľavo) a poľský premiér Donald Tusk
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali