Príbehy kresťanov unikajúcich pred džihádistami

Príbehy kresťanov unikajúcich pred džihádistami

Viedeň/Königstein 21. júla 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Petros Giannakouris)

 

Nazvime ich Samir a Sabína. Povedzme, že majú asi 50 rokov, sú kresťania, utečenci z Rakky, bašty teroristických militantov „Islamského štátu“. Oni ich nazývajú po arabsky „daesh“. Pre krutosti, ktoré im samozvaní „boží“ bojovníci napáchali, niet nijakého názvu

„Nijaké fotografie, nijaké mená!“ Samirova gestikulácia je zreteľná: Inak sa odkotúľa jeho hlava. Potom spustí ramená, v rukách drží papier: potvrdenka na daň kresťanov v „Islamskom štáte“. 3700 eur je cena, ktorú džihádisti stanovili na rok a rodinu – peniaze za ochranu, no pred terorom si nie je nikto istý.

Reklama
Ilustraečné foto
Ilustraečné foto

Samir a jeho rodina sa mali dobre v Ar-Rakke. Potom prišiel daesh. Samir platil. Keď sa hrozba zväčšila, konvertovala jeho rodina na islam. „Nenávidela som svoj život, závoj, aj to že som bez mužského sprievodu nesmela na ulicu,“ rozpráva Sabína. „To nie je pre nás kresťanov!“ Samir sa modlil v mešite, zdanlivo – na ochranu svojej rodiny. Potom prišlo auto s bojovníkmi, niekto rodinu udal.

Povedali, že neprestúpili naozaj na islam, že sa naďalej doma modlia k svojmu Bohu ako predtým. Samirovi a jeho rodine sa podarí útek. Nájdu ochranu u moslimkého priateľa. V noci sa vydajú do Aleppa, krížom cez polia, príliš veľký je strach, že ich objavia. Teror však putuje s nimi. „Po dvoch mesiacoch v Aleppe som dostal telefonát. Povedali mi, že prídu a zabijú ma,“ povedal Samir.

Reklama

Rodina uteká ďalej, do Bejrútu. Až kým aj tam nezazvoní telefón: „My vieme, kde si!“ Nevyslovená hrozba ženie rodinu na nížinu Bekaa. Samir a Sabína sú radi, že už nemusia popierať svoju vieru. „Po celý čas sme mali u seba obrázok svätého kňaza Šarbela Makhlufa (spom. 24. júla), to je to, čo nás zachránilo,“ hovorí Sabína. Ich viera je, ako obaja hovoria, „silnejšia ako kedykoľvek predtým“. Kvôli tejto viere chcú opustiť Blízky Východ. „Tu sme si nie istí,“ povedal Samir. Aj v terajšom mieste pobytu už zazvonil telefón: „Nech si kdekoľvek, my si ťa nájdeme!“

Mohli by sme ich nazvať Jakub a Claire. Aj ich história je dlhým príbehom úteku v strachu zo smrti. Začalo sa to protestami. Ich moslimskí susedia chceli kresťanskú podporu v boji proti vláde. „ale my kresťania máme radi prezidenta Assada,“ hovorí Claire. „Pod jeho vládou sme sa mali dobre a boli sme v bezpečí.“

Fakty o ich úteku sú von rýchlo: istý piatok vyhlasovali islamisti smrť kresťanom. Všetci muži nad 5 rokov ušli do Libanonu. Len  75 z nich to nezvládlo. IS ich popravil. Zostali iba ženy a deti. Bojovníci vtrhli do domov, ničili, rabovali hrozili znásilnením. Potom ušli aj ženy s deťmi. Nijaké slová nedokážu vyjadriť tú bolesť a traumu.

„Sú tu rodiny, ktoré museli prekračovať mŕtvoly susedov, aby mohli ujsť,“ hovorí Sana, jediná, ktorá uviedla svoje meno. Sana je Libanonka a angažuje sa s podporou nadácie „Kirche in Not“ od začiatku sýrskej krízy pre utečencov v meste: „Doteraz maľujú moje deti tie hororové scény.“ Spracovanie traumy potrebuje čas, ale táto kresťanka je rada, že jej utečenci začali o tom, čo prežili, hovoriť.

Nazýva sa Mária. Svoj vlastný príbeh nechce kresťanka zo Sadatu rozprávať a hovorí o susedoch:

Reklama

„Tej noci v októbri 2013 prišli muži z IS. Trikrát zavolali ‚Allahu akbar‘. Potom všetkých pozabíjali: Starú mamu, starého otca, rodičov, dcéru a syna. Tri generácie. Mŕtvoly nahádzali do studne.“ Mária stíchne. „Je príliš veľa krutých príbehov, ktoré sa prihodili sýrskemu ľudu.“

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali