Prejav ministra zahraničných vecí Ruska Sergeja Lavrova v Bezpečnostnej rade OSN o reforme mierotvornej činnosti OSN

Prejav ministra zahraničných vecí Ruska Sergeja Lavrova v Bezpečnostnej rade OSN o reforme mierotvornej činnosti OSN

New York, 20. septembra 2017

 

V prvom rade by som chcel vyjadriť sústrasť mexickému národu a vláde v súvislosti s obeťami na životoch a ničivými následkami silných zemetrasení

Chcel by som sa poďakovať Generálnemu tajomníkovi, Predsedovi Afrického zväzu a Predsedovi Skupiny na vysokej úrovni za ich príspevky venované otázkam, ktorými sa dnes zaoberáme.

Reklama
Na snímke ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov

Vítame iniciatívu Etiópie na uskutočnenie zasadnutia na tému reformy mierotvornej činnosti OSN.

V júni 2014 aj Ruská federácia v rámci svojho predsedníctva v Bezpečnostnej rade zorganizovala otvorené zasadnutie venované tejto otázke. Už vtedy bolo zrejmé, že pôsobenie OSN v oblasti mierotvorcovstva si vyžaduje adaptáciu na súčasné medzinárodné podmienky.

Reklama

Od tých čias už bolo vykonané množstvo práce: boli vypracované správy Nezávislej skupiny na vysokej úrovni o mierových operáciách, niekoľko správ Generálneho tajomníka OSN, bola zreformovaná mierová architektúra.

Nové úlohy v oblasti mierotvorcovstva si však vyžadujú, aby ich členské štáty aj Sekretariát všestranne prerokovali za účelom dosiahnutia dôsledných a vyvážených prístupov, prekonania fragmentárneho charakteru politickej a právnej bázy, vypracovania patričných doktrín, včasnej prípravy normatívnych dokumentov na základe analýzy nazhromaždených skúseností.

Principiálne stanovisko Ruska sa zakladá na tom, že urovnanie každého konfliktu sa musí realizovať predovšetkým politickými metódami a musí sa opierať o národný dialóg. Napomáhanie vytvorenia podmienok, ktoré sú na to potrebné, musí byť uholným kameňom každej mierotvornej operácie. V plnej miere si zachováva aktualitu prvý základný princíp mierotvornej činnosti OSN: “modré prilby” môžu byť rozmiestnené iba so súhlasom strán zúčastnených na konflikte.

Druhým oporným stĺpom mierotvorných operácií OSN je nezaujatosť. Je neprípustné, aby sa mierotvorcovia pod nejakou zámienkou stavali na stranu jedného z účastníkov konfliktu.

Veľmi obozretne pristupujeme k otázke “posilnenia” mandátov mierových misií. Silu môžu používať “modré prilby” výlučne na sebaobranu a obranu mandátu. Skúsenosti, ktoré máme z udeľovania širších silových právomocí mierovým misiám (napríklad v Konžskej demokratickej republike a Mali) nás zatiaľ nepresvedčili o tom, že väčší počet obetí spojený s aktivitou mierotvorcov v donucovacích operáciách by bol ospravedlniteľný vďaka reálne dosiahnutým výsledkom. “Silové” mandáty, ak vôbec zachováme takú možnosť, sa musia nanajvýš starostlivo napasovať na konkrétnu situáciu.

Reklama

Vítame myšlienkový proces o reforme mierotvornej činnosti, ktorý prebieha v Sekretariáte. Generálny tajomník má určitú voľnosť v prijímaní rozhodnutí administratívneho rázu vrátane takých, ktoré sa týkajú organizačných zmien v štruktúre Sekretariátu a v misiách OSN. Avšak čo sa týka politickej dimenzie mierotvornej činnosti, všetky zmeny musia byť schválené kompetentnými medzivládnymi orgánmi.

Toto sa týka najmä citlivých otázok, ktoré sa dotýkajú zvrchovanosti štátov. V poslednom čase veľmi prišli do módy takzvané “mierové výzvedné misie”, ktoré veľmi presadzuje tak Sekretariát, ako aj “podporná skupina” zložená zo zástupcov niektorých krajín. Operácie zamerané na zachovanie mieru samozrejme vykonávajú hlavne vojaci rozmiestnení v regiónoch s bezpečnostnými hrozbami. V tom prípade sa pravdaže nemôžu zaobísť bez patričného prieskumu terénu. Hoci aj tu sa vynára veľmi naliehavá otázka, akým spôsobom sa budú kontrolovať získané informácie a ako sa bude zachovávať ich dôvernosť.

Širší výklad alebo “pružné” aplikovanie “výzvedných misií” neakceptujeme. Zhromažďovanie informácií za účelom uskutočňovania operatívnej mierotvornej činnosti môže prebiehať len so súhlasom prijímajúcej vlády a len na jasne definované a jasne vymedzené legitímne ciele: za účelom zaistenia bezpečnosti mierotvorcov a ochrany civilných občanov. Presne tento prístup podporili členské štáty pri schvaľovaní správy Špeciálneho výboru Valného zhromaždenia OSN pre mierové operácie. Svojvoľné interpretovanie pokynov, ktoré dali štáty Sekretariátu, považujeme za neprípustné. Podrýva to autoritu OSN a bude sa negatívne prejavovať na realizácii mierových operácií.

Najdôležitejším faktorom pri zachovávaní medzinárodného mieru a bezpečnosti je skutočné partnerstvo členov medzinárodného spoločenstva. Vítame úsilie regionálnych a subregionálnych organizácií, ktoré v rámci svojej zodpovednosti vyvíjajú činnosť v súlade s Kapitolou VIII Charty OSN.

Vyzdvihujeme značné úspechy Afrického zväzu, ktoré dosahuje pri budovaní architektúry mieru a bezpečnosti na celom africkom kontinente. Sme presvedčení, že len aktívna snaha samotných Afričanov umožní dosiahnutie urovnania konfliktov na kontinente. Vyzývame všetkých, aby prispeli k tomu, že práve africké krajiny budú zohrávať hlavnú úlohu pri určovaní ciest na nastolenie mieru a bezpečnosti podľa princípu, ktorý sami sformulovali: “Africké problémy potrebujú africké riešenie”.

Reklama

Africké krajiny musia zápasiť nielen s vnútornými problémami a konfliktmi, ale aj s nebývalým nárastom teroristických hrozieb, ktoré sa veľmi vystupňovali v dôsledku vojenských avantúr v oblasti Blízkeho východu a Severnej Afriky.

Toky militantov a zbraní cez Líbyu na juh – do Mali, do Nigeru, do Čadu – vyvolali vznik početných teroristických hrozieb v saharsko-sahelskom regióne. ISIS kooperuje s Boko Haram a Al-Káidou v islamskom Maghribe. Ne severe mali a v Nigeri sa aktivizovalo zoskupenie Murabitun, ktoré sa snaží o zjednotenie všetkých extrémistických štruktúr v Mali, Nigeri a Mauretánii. Nepoľavuje v aktivitách ani Aš-Šabáb v Somálsku.

Rusko dôsledne vystupuje za efektívnejšiu pomoc africkým krajinám v zväčšovaní ich protiteroristického potenciálu. Sme pripravení podeliť sa s africkými partnermi so svojimi skúsenosťami v oblasti boja proti terorizmu. V ruských vzdelávacích zariadeniach každoročne absolvujú prípravu stovky afrických mierotvorcov a príslušníkov polície.

Africké krajiny prejavili záujem o materiálnu a finančnú podporu ich snáh o zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti, a to aj v rámci partnerstva OSN a Afrického zväzu. Sme pripravení hľadať všeobecne prijateľné dohody.

Perspektívna je aj vzájomná súčinnosť OSN a OBSE. S takou možnosťou počíta ruská iniciatíva na zriadenie Misie OSN na ochranu Špeciálnej monitorovacej misie OBSE na juhovýchode Ukrajiny s cieľom prispieť k prísnemu a všestrannému dodržiavaniu Minských dohôd o urovnaní vnútorného ukrajinského konfliktu. Ako je známe, tieto Dohody boli jednohlasne schválené v rezolúcii č. 2202 Bezpečnostnej rady OSN. Odťahovať sa od ich plnenia nie je správne.

Mierotvorná činnosť je jedným z hlavných zameraní OSN a má obrovský praktický dosah na životy miliónov ľudí. Prispievajú k nej všetky členské štáty, najmä tie štáty, ktoré dodávajú mierotvorné kontingenty. Apelujeme, aby sa všetky spoločné otázky, ktoré majú čo do činenia s mierotvorcovstvom, prediskutovávali na príslušných platformách – v Špeciálnom výbore pre mierové operácie a v Piatom výbore. Nazdávam sa, že synergia úsilí v rámci Generálneho zhromaždenia a Bezpečnostnej rady bude viesť k efektívnemu zabezpečeniu univerzálneho charakteru a jedinečnej legitimite mierotvornej činnosti OSN.

Informácie redakcii poskytlo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:17

V Bratislave bola v stredu hromadná nehoda na diaľnici D1 pred letiskom (smerom od Prístavného mosta) na kilometri 10,5. Zelená vlna RTVS o tom informovala na svojom webe a zároveň upozornila, že úsek je ťažko prejazdný.

Včera 19:35

Britský reprezentant v skokoch do vody Matty Lee vynechá olympijské hry v Paríži, keďže sa zotavuje po operácii chrbtice. Na predošlých OH v Tokiu získal zlato v synchronizovaných skokoch z 10 metrovej veže s Tomom Daleym.

Včera 19:34

Ceny ropy v stredu klesli. Trhy tak zareagovali na nečakaný rast zásob komodity v USA minulý týždeň. Správu priniesla agentúra Bloomberg.

Cena májového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 30 centov alebo 0,35 % na 86,95 USD za barel.

Včera 19:30

Rusko v marci zvýšilo dovoz benzínu zo susedného Bieloruska, aby nahradilo výpadky domácich dodávok. Dôvodom sú neplánované opravy rafinérií v krajine po útokoch ukrajinských dronov. Uviedli to v stredu štyri zdroje z priemyslu, ktoré nechceli byť menované. Informáciu priniesla agentúra Reuters.

Včera 19:16

Prílev teplého vzduchu prináša podľa meteorológov aj väčšie množstvo saharského prachu. Aktuálne sa nachádza nad strednou Európou. Pre silnejúce južné prúdenie ho v našej oblasti bude ešte viac. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

Včera 19:10

Anglický futbalový brankár Sam Johnstone z Crystal Palace príde po operácii lakťa o zvyšok sezóny a nebude môcť štartovať ani na ME v Nemecku. Informoval o tom portál BBC.

Včera 18:32

Rusko a Mali sa v telefonickom rozhovore v stredu dohodli na posilnení spolupráce v boji proti terorizmu. Dohoda nasledovala po útoku v koncertnej sále v Moskve, pri ktorom bolo zabitých najmenej 140 ľudí, informovala agentúra AFP.

Ruský prezident Vladimir Putin sa rozprával so šéfom malijskej junty, plukovníkom Assimim Goitom, a s prezidentom Konga Denisom Sassouom Nguessom, uviedol Kremeľ v oznámení.

Včera 18:31

Skupina zahraničných médií začína jasne vnímať iniciatívu niekdajšieho bruselského diplomata Orbánovej administratívy Pétera Magyara ako “politický faktor, ktorý hýbe masami”. Poukázal na to v stredu server blikk.hu.

Vzostupom Magyara sa prehlbujú Orbánove problémy, konštatovala agentúra Associated Press. Cituje Magyara, podľa ktorého vysokí predstavitelia spolupracovali pri zatajení korupcie, čo je ďalšou etapou, ktorá otriasa vládnutím Orbána.

 

Včera 18:29

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyzval v stredu Spojené štáty, aby urýchlene schválili balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Vo vyjadrení na návšteve Lotyšska spomenul nedeľný incident, pri ktorom ruská raketa narušila vzdušný priestor Poľska. Informovala o tom agentúra PAP.

Šéf poľskej diplomacie okrem toho oznámil, že Varšava zdvojnásobí svoj príspevok do tzv. českej iniciatívy určenej na nákup munície pre Ukrajinu.

Včera 18:26

Čínsky prezident Si Ťin-pching v stredu povedal holandskému premiérovi Markovi Ruttemu, že pokusy o obmedzenie prístupu k technológiám pokrok jeho krajiny nezastavia. Informovala o tom agentúra AP.

“Číňania majú tiež právo na zákonný rozvoj a žiadna sila nedokáže zastavil rýchlosť technologického rozvoja a pokroku Číny,” uviedol Si.

Holandsko vlani obmedzilo vývoz technológií na výrobu pokročilých počítačových čipov. USA predtým zablokovali Číne prístup k takýmto čipom či zariadeniam na ich výrobu z bezpečnostných dôvodov a svojich spojencov vyzvali, aby nasledovali tento príklad.

China Netherlands Si Ťin Pching Mark Rutte
Čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) si podáva ruku s holandským premiérom Markom Rutte vo Veľkej sále ľudu v Pekingu
Včera 18:24

V indickej metropole sa vo štvrtok stretnú ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba a tamojší šéf diplomacie Subrahmanjam Džajšankar. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa zdrojov indickej televízie NDTV označili Putin aj Zelenskyj Indiu za mierotvorcu a obaja pozvali indického premiéra Módího na návštevu svojich krajín.

Včera 18:23

V roku 2022 sa každodenne v domácnostiach po celom svete vyhodila do odpadu miliarda porcií jedla. Uviedla to OSN vo svojej stredajšej správe o plytvaní potravinami a označila to za svetovú tragédiu, informuje agentúra AFP.

Včera 18:17

Ukrajinské tajné služby vykonávajú atentáty na ľudí zodpovedných za vojnové zločiny a útoky proti ukrajinským občanom. V rozhovore pre súkromnú ukrajinskú televíznu stanicu ICTV to povedal šéf Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) Vasyľ Maľuk, Informovala o tom britská spravodajská televízia Sky News.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Viac ako 400 kraslíc si môžu pozrieť návštevníci 23. ročníka výstavy Kraslice v Slovenskom národnom múzeu-Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Juraj Tušš

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali