Prečo Peresa pochovali ako kráľa zemegule?

Prečo Peresa pochovali ako kráľa zemegule?

Jeruzalem 1. októbra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Oded Balilty)

 

Čo by hovorili a písali médiá, keby zomrel kráľ zemegule? Takého zatiaľ, Bohu vďaka, nemáme. No možno si predstaviť, že médiá by písali a hovorili približne to, čo takmer všetky píšu a hovoria po smrti niekdajšieho izraelského prezidenta, premiéra i mnohonásobného ministra Šimona Peresa.  Ich hodnotenia možno zhrnúť do slov: zomrel dobrák od kosti, génius, človek s veľkým Č, za ktorým by malo plakať celé ľudstvo. V tomto duchu sa o ňom vyjadrovali aj rôzni Clintonovci a ich družbovia, ktorí sa zúčastnili na Peresovom pohrebe.

Na snímke  bývalý izraelský prezident Šimon Peres
Na snímke bývalý izraelský prezident Šimon Peres

Kritickejšie  pohľady na zosnulého nositeľa Nobelovej ceny za mier za rok 1994 môže čitateľ obyčajne nájsť iba v komentároch čitateľov pod oslavnými článkami – v takzvaných mainstreamových médiách často len dovtedy, kým ich nevymažú. Pre slovenského čitateľa môžu byť hodnotné postrehy v svojskom nekrológu vynikajúceho izraelského publicistu Israela Šamira. Israel Šamir je 69-ročný izraelský spisovateľ, prekladateľ a publicista, zároveň aj člen Zväzu spisovateľov Ruska.  Narodil sa v Novosibirsku v židovskej rodine. V roku 1969 repatrioval do Izraela. Slúžil ako výsadkár v izraelskej armáde a zúčastnil sa aj vo vojne „Súdneho dňa“ v roku 1973. Koncom 70-tych rokov minulého storočia sa Šamir rozčaroval v ideách sionizmu. V roku 2004 prijal v Izraeli pravoslávny krst. Jeho kritici ho niekedy nazývajú „samonenávidiacim sa Židom“.

Reklama

Prinášame vám výber z postrehov Israela Šamira na tému smrť Šimona Peresa:  „Nečakaná udalosť – zomrel  Šimon Peres. Zdalo by sa – čože je tu také nepredvídateľné, človek už dávno prekročil deväťdesiatku. No on sa už mnoho rokov nemenil, s pevne natiahnutou kožou po mnohých plastických operáciách, s hlasom, ktorý znel ako hlas robota. Zdalo by sa, že taký plastovo-teflónový politik môže aj tristo rokov prežiť. Ja som sa s ním zoznámil, keď som pracoval v parlamente – pred 30 rokmi –  no on sa nemenil. Dokonca i na politika bol Peres človekom zriedkavo zbaveným pocitu súcitu. Nebolo možné predstaviť si ho ako trpiaceho, či radujúceho sa. On city vyjadroval slovami – no city sa nevyjadrujú len slovami. Peres bol najmenej populárnym, najmenej obľúbeným – no veľmi významným – izraelským politikom za celú históriu tohto štátu. Hovorilo sa o ňom, že on ani raz nezvíťazil vo voľbách. Jeho vždy vymenovávali, on sa vždy ocitol v prvých radoch, no v každých voľbách prehrával. Preň by sa hodilo žiť v krajine bez volieb – určite by sa stal nejakým generálnym tajomníkom. Keď po roku 2000 Rusko začalo pozdvihovať svoj hlas proti porušovaniu práv Palestínčanov v Izraeli, Peres sa rozhorčoval: „Čože si to dovoľujú? Táto biedna Horná Volta s raketami, zasnežená Nigéria, oni boli porazení, a teraz sa niečoho domáhajú!“ No potom, keď Rusko zosilnelo, stal sa úctivejším.

Peres nebol priateľom Ruska, no on nebol nikoho priateľom. Jeho veľkým úspechom je výroba atómovej bomby v Izraeli, nehľadiac na zákazy. To, čo teraz dokázala urobiť severná Kórea, Šimon Peres urobil ešte v šesťdesiatych rokoch. Je s tým spojených mnoho sprisahaneckých teórií. Niektorí Američania (a aj Izraelčania) sú presvedčení, že prezidenta Kennedyho zabili, keď začal požadovať sprístupniť izraelský jadrový komplex pre previerku OSN. Peres odsúhlasil únos z Európy izraelského jadrového fyzika a disidenta Motiho Vanunuho, ktorý potom strávil na samotke v izraelskej väznici mnohé roky.

Reklama

Peres nebol krutejším, či viac zlým politikom ako iní, no páčiť sa nevedel. Časť jeho života prešla v tieni Jicchaka Rabina, človeka krutého, ktorý vedel rozkazovať. No Rabin bol populárny, milovaný ľudom, a Peres nie. Po smrti Rabina (zabil ho židovský fanatik) sa Peres dostal k moci bez volieb. Myslel si, že krv  a víťazstvá sa zapáčia Izraelčanom a oni ho prijmú. Rozpútal úplne nepotrebnú vojnu v Libanone, kde vybombardoval utečenecký tábor so strašnými následkami. Na to prehral voľby.  Peresova túžba po moci bola jednou z hlavných príčin pádu svojho času najpopulárnejšej izraelskej Strany práce. On nebol lepší, ani horší než iní izraelskí lídri, no svoju stranu priviedol na psí tridsiatok,“ konštatuje Israel Šamir.

Z Peresovho životopisu je ešte známe,  že za mladi bol členom ozbrojenej organizácie Hagana, ktorá páchala teroristické útoky. Napríklad  2. júla 1946 zjednotené „Hnutie židovského odporu“, ktorého súčasťou bola aj Hagana, naplánovalo výbuch v hoteli Kráľ Dávid, kde mal sídlo štáb britskej armády. Po výbuchu zahynulo 91 ľudí, medzi nimi aj 17 Židov. V máji 1947  vyslal Peresa jeho domovský kibuc Alumot, „aby sa zapojil do činnosti vrchného veliteľstva Hagany“, kde mu Ben Gurion dal na starosť  mobilizáciu nových ľudí a nákup zbraní v zahraničí.

Že prinajmenšom v ranom období života sa v Peresovi predsa len prebúdzali určité city, o tom svedčí jeho vlastné svedectvo o romantickom  trávení času so svojou známou Sonjou Gelmanovou, ktorá sa neskôr stala jeho manželkou: „Moje strážne postavenie bolo práve vedľa domu Gelmana, učiteľa tesárstva, z ktorého vychádzalo bosé dievča s dlhými hnedými copmi a tvárou gréckej krásky. Bol som ňou okamžite unesený. Volala sa Sonja a napokon sa mala stať mojou manželkou. Pokúšal som sa na ňu zapôsobiť tým, že som jej niekedy za svitu mesiaca čítal vybrané pasáže z Marxovho kapitálu.“

Vladimír Mohorita

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

14:32

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali politické vedenie v EÚ a členské štáty eurobloku, aby urýchlene a rázne bojovali proti ruským pokusom o zasahovanie do demokratických a volebných procesov. 

14:13

Poslankyňa nemeckého parlamentu Sahra Wagenknechtová predloží návrh na zrušenie plánovaného zákazu spaľovacích motorov. V Bundestagu existuje jasná väčšina proti zákazu spaľovacích motorov, vyhlásila opozičná politička.

14:12

Vlaňajšia tragická streľba na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a s ňou súvisiace udalosti psychicky významnejšie zasiahli okolo 9000 ľudí v Česku. Krízovú intervenciu im poskytovali stovky odborníkov. V správe o poskytnutej psychosociálnej pomoci to uviedla česká polícia.

14:10

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval Európu, aby sa postavila výzvam zmeneného sveta. Zároveň apeloval na vytvorenie silnejšej a integrovanejšej obrannej stratégie, ktorá by kontinentu zabezpečila menšiu závislosť od USA a lepšiu pripravenosť na hrozby zo strany Ruska. 

13:58

Poslanci Národnej rady SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.

13:56

Cestovný ruch v Slovinsku v marci výrazne napredoval vďaka vysokému počtu zahraničných hostí. Počet príjazdov turistov do krajiny sa v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka zvýšil o 21,6 % na 337.363 osôb, po náraste o 7 % vo februári.

13:55

Finančná správa identifikovala nový model podvodu, ktorý súvisí s neoprávneným nárokovaním si daňového bonusu na dieťa. Deje sa tak na základe účelového zakladania živností s vykazovaným vysokým príjmom a nízkou daňovou povinnosťou. Viaceré znaky poukazujú na to, že ide o organizovanú a koordinovanú činnosť, informovali na stretnutí s novinármi predstavitelia FS.

13:52

Vláda pripravuje mobilizáciu všetkých zdrojov, ktoré má Slovensko k dispozícii. Zisťovať chcú, aké sú možnosti pri zdrojoch zo štátneho rozpočtu i Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po kontrolnom dni na ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) s tým, že zdroje z EÚ fondov sú pre Slovensko nenahraditeľné.

Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)
13:51

Francúzska polícia rozohnala v Paríži propalestínsky protest niekoľkých desiatok univerzitných študentov, oznámili miestni predstavitelia. Protest vo Francúzsku sa konal v čase podobných demonštrácií na viacerých univerzitách v Spojených štátoch.

13:37

Na ulici Pri prachárni v košickej mestskej časti Juh by malo vyrásť Obchodné centrum Košice (OCKE). Odhadované celkové náklady na realizáciu stavby sú vo výške okolo 60 miliónov eur. Vyplýva to zo zámeru, ktorý spoločnosť Delta Projektconsult Slovakia v uplynulých dňoch predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

13:35

Európsky parlament prijal uznesenie o stave hodnôt EÚ v Maďarsku, v rámci ktorého poukazuje na niekoľko obáv, najmä vzhľadom na blížiace sa júnové voľby do europarlamentu a na nadchádzajúce maďarské predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku 2024.

13:20

Maďarsko je právnym štátom, vyhlásil vo štvrtok na tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencii Conservative Political Action Conference (CPAC) predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Podľa servera telex.hu premiér zdôraznil, že keby aj chcel, nemôže súdom nariadiť, “čo je správne”, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Viktor Orbán
Na snímke Viktor Orbán
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali