Prečo sa Čína snaží vytvoriť najväčšiu armádu na svete

Prečo sa Čína snaží vytvoriť najväčšiu armádu na svete

Peking 20. októbra 2017 (HSP/Sputnik/TASR/AP-Andy Wong)

 

Početná zaoceánska flotila pre operácie v ktoromkoľvek kúte planéty, neviditeľné lietadlá, hyperzvukové zbrane a strategické raketové vojská schopné súperiť s uznanými lídrami jadrového klubu. Práve takto vidí ozbrojené sily svojej krajiny v blízkej budúcnosti generálny tajomník ÚV Komunistickej strany Číny Si Ťin-pching.

Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Na 19. zjazde ČKS prisľúbil do roku 2035 obnoviť vybavenie Ľudovej oslobodeneckej armády za novšiu technikou a do roku 2050 z nej urobiť najväčšiu armádu na svete.

Reklama

 

Nová doktrína

Reklama

Tempo vojenskej výstavby Číny robí dojem. Len v tomto roku sa obranný rozpočet zväčšil o 7 % a predstavoval viac ako jeden trilión 78 miliárd juanov alebo približne 156 miliárd dolárov. Teda toľko to je podľa oficiálnych informácií. Podľa neoficiálnych prognóz analytikov, ktorí počítajú tajné časti rozpočtu, celkový objem vojenských výdavkov Číny už presiahol 200 miliárd dolárov. Tak či tak krajina určite obsadila druhé miesto na svete hneď po USA. A prvé miesto z hľadiska počtu. V Čínskej ľudovej oslobodeneckej armáde dnes slúži viac ako dva milióny ľudí. A počet sa rýchlo mení v kvalitu.

Na začiatku tohto roka vytvorili v Číne Centrálnu radu pre integrovaný vojensko-občiansky rozvoj. Táto organizácia sa zaoberá vedecko-výskumnými a skúšobno-konštruktérskymi prácami v záujme vytvorenia nových obranných technológií, vývojom a začlenením nových taktických a strategických koncepcií do armády, analýzou zahraničnej vojenskej skúsenosti a možnou priemyselnou špionážou. Radu osobne vedie Si Ťin-pching, ktorý počas verejných vystúpení pravidelne zdôrazňuje potrebu začlenenia inovácií do všetkých druhov a typov vojsk.

“USA už realizujú zložitú vojensko-priemyselnú doktrínu s názvom Tretia stratégia kompenzácie,” povedal pre RIA Novosti vedúci vedecký pracovník Inštitútu Ďalekého východu RAV Vasilij Kašin. “Spočíva v koncentrácii zdrojov do revolučných smerov: nano a biotechnológie, umelá inteligencia, robotika, hyperzvukové zbrane, kybernetická bezpečnosť a ďalšie. Konečným cieľom programu je vytvorenie arzenálu zbraní s kvalitatívne novými možnosťami. V podstate pre armádu budúcnosti.

Expert zdôraznil, že americká stratégia je zameraná na vojenskú kontrolu nad Čínou. Je to jasne viditeľné z publikácií v americkej tlači, výrokov amerických politikov a tiež z vedeckých prác o novej doktríne. Prirodzene Peking nemá záujem na tom, aby Washington v blízkej budúcnosti získal takú významnú výhodu.

 

Reklama

Zbaviť sa haraburdia

Jednou z najambicióznejších úloh v rámci modernizácie vidí vojenská vláda krajiny obnovenie technického parku pozemných vojsk. V súčasnej dobe má Čína približne osemtisíc hlavných bojových tankov. Približne tretinu celého parku tvoria morálne a fyzicky zastarané Ture-59, projektované na základe sovietskych stredných T-55 ešte na konci 50. rokov minulého storočia. V rámci prezbrojenia tankových jednotiek a zväzov budú tieto veterány postupne vyraďované z prevádzky a budú sa zamieňať za súčasné Ture-96 a Ture-99. Okrem toho začala v tomto roku sériová výroba strojov VT-4, ktoré špecialisti radia k prechodnej technike medzi tankami tretej a štvrtej generácie (k posledným sa radí napríklad ruský T-14 na platforme Armata). O perspektívnom vývoji v tejto oblasti sa informácie v médiách neobjavujú.

Analogickým spôsobom sa vyvíjajú záležitosti aj s inou čínskou vojenskou technikou, delostrelectvom a prostriedkami protiraketovej obrany a ďalšími. Klony sovietskych strojov 60. – 70. rokoch 20. storočia postupne vyraďujú z vyzbrojen a zamieňajú je stroja vlastnej výroby. Rovnaký priebeh je aj vo Vojenských vzdušných silách. Čína ukončila už v roku 2013 výrobu stíhačiek J-7, licencovanú kópiu MiG-21, ktoré boli dlhú dobu základom taktického letectva Číny. Zároveň modernejší J-10 a J-11 pokračujú v plnení bojovej zostavy vojenského letectva.

Budúcnosťou čínskeho letectva je stíhačka piatej generácie J-20, ktorú plánujú uviesť do výzbroje do roku 2019. Okrem toho sa doteraz Čína nevybavila vlastnými strategickými bombardérmi, ktoré by nosili rakety. Staré N-6 vytvorené na základe sovietskeho Tu-16 lietajú už pol storočia a obsadiť túto sféru nemôžu. Avšak do roku 2035 Čína dozaista vytvorí niečo nové.

 

Reklama

Expedičná flotila

Tempo modernizácie čínskeho námorníctva udivuje expertov. Za 10 rokov sa podarilo vedeniu Číny významne popohnať program stavby nadvodných a podvodných lodí všetkých tried a kategórií vrátane krížnikov a lietadlových lodí. Najväčší záujem predstavuje navyšovanie expedičného potenciálu zo strany Číny. Hlavná pozornosť je venovaná stavbe lodí pre dopravu veľkých vojenských kontingentov s technikou a zbraňami na dlhé vzdialenosti.

V júli tohto roku sa k brehom Džibutska vydala najnovšie výsadková loď MLP 868 Donghaidao a univerzálna výsadková loď (UVL) z projektu 071 Jinggangs pre stavbu prvej čínske zahraničné vojenské základne. Hlavný záujem predstavuje Donghaidao, ktorá je v podstate autonómnou vojenskou námornou jednotkou schopnou vytvoriť na nepriateľskom brehu nástupný priestor pre vysadenie základných síl. Preto je loď vybavená objemným nákladovým priestorom, vlastnou flotilou výsadkových člnov, plochami pre vrtuľníky, kontingentom vojakov.

V roku 2017 bola na vodu spustená druhá čínska lietadlová loď, ktorá je rovnako ako prvý Ljanonin príbuzná s ruským Admirálom Kuznecovom. Plánuje sa ešte jedna loď podobného projektu. Ale do roku 2035 vstúpia do prevádzky už úplne iné lietadlovej lode.

 

Vesmír a high-tech

Čo sa týka všemožných high-tech technológií, aj tu Čína stále dobieha USA. V minulom roku Pentagon oznámil, že americká rozviedka v rokoch 2014-2016 zaznamenala sedem testovacích štartov čínskeho nadzvukového lietajúceho aparátu DF-ZF. Takéto systémy môžu dosahovať rýchlosť viac ako 6 000 kilometrov za hodinu a môžu byť používané napríklad k doprave bojových hlavíc k cieľu. Predpokladá sa, že podobnú muníciu fyzicky nemožno zachytiť prostriedky protivzdušnej a protiraketovej obrany. Táto zbraň je však stále záležitosťou budúcnosti, aj keď blízkej. A medzitým Čína do výzbroje zavádza najnovšie medzinárodné balistickej rakety Dongfeng-41, kde každá z nich je schopná zhodiť desať samostatne navádzaných bojových hlavíc na vzdialenosť asi 12-tisíc kilometrov.

Navyše Čína aktívne vyvíja bezpilotné lietadlá novej generácie. Čínska akadémia vesmírnej aerodynamiky vo februári oznámila vytvorenie bezpilotného lietajúceho aparátu, ktorý je poháňaný slnečnou energiou. Vedci tvrdia, že vďaka tomuto know-how stroj môže lietať dlhšie ako tradičné Drony.

V najbližšom desaťročí Čína bude naďalej posilňovať aj skupinu vesmírnych aparátov na obežnej dráhe. V počte vojenských satelitov je Ríše stredu už na druhom mieste za USA. Čínska armáda naďalej úspešne rozvíja globálny navigačný systém Beidou. Na konci roka 2015 Čína začala vytvárať vesmírnu formáciu varovného systému o raketovom útoku. Vyniesli na obežnú dráhu prvú experimentálnu družicu s infračerveným senzorom, ktorý umožňuje registráciu štartov balistických rakiet.

Na pozadí takejto silnej militarizácie Číny nemôže nechať USA chladné posilnenie vojenskej spolupráce s Ruskom. Pripomíname: v júni ruský minister obrany Sergej Šojgu podpísal so svojím čínskym kolegom CHANGE Wanquanem plán na rozvoj vzťahov v oblasti obrany na roky 2017-2020. Teoreticky by únia dvoch vojensky najsilnejších štátov Eurázie mohla byť výzvou dokonca pre spojené sily NATO. Samozrejme je to ďaleko, ale ako podotýkajú experti, úroveň spolupráce medzi armádami dvoch štátov je pre najnovšiu históriu naozaj bezprecedentná. Pravidelne prebiehajú spoločné cvičenia, vojenské hry a výmena skúseností. Čína neberie Rusko ako potencionálneho nepriateľa.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

08:26

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.

08:14

Orgány činné v trestnom konaní v Austrálii vo štvrtok vzniesli obvinenia voči piatich tínedžerom, ktorí boli zadržaní počas policajného záťahu proti sieti predstavujúcej pre verejnosť “neprijateľné riziko”.

08:04

Organizácia Spojených národov v stredu oznámila, že spúšťa nový fond, ktorého cieľom je posilniť ochranu utečencov a vysídlených komunít ohrozených zmenou klímy.

07:57

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok vyzval, aby Spojené štáty a Čína riešili svoje nezhody zodpovedným spôsobom.

Blinken to vyhlásil v Šanghaji deň pred tým, ako sa v piatok v Pekingu stretne s poprednými predstaviteľmi Číny, s ktorými chce rokovať o chúlostivých záležitostiach vrátane Ruska, Taiwanu a obchodnej výmeny.

07:50

Stredajšie prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku vyhrala Gordana Siljanovská-Davkovová, ktorá kandidovala za nacionalistickú stranu Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že táto 70-ročná profesorka práva získala 39,8 percenta hlasov.

voľby
Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas prvého kola prezidentských volieb v Severnom Macedónsku
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali