Podemos a Ciudadanos nechcú byť v jednej koalícii so socialistami

Podemos a Ciudadanos nechcú byť v jednej koalícii so socialistami

Madrid 16. februára 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Chema Moya)

 

Sánchez tvrdí, že pozná riešenie vyhovujúce všetkým stranám

Situácia dezignovaného španielskeho premiéra a lídra socialistov (PSOE) Pedra Sáncheza sa dnes, štyri dni po neúspešných rokovaniach s úradujúcim predsedom španielskej vlády a lídrom Ľudovej strany (PP) Marianom Rajoyom, ďalej skomplikovala. Predstavitelia ľavicovej strany Podemos a liberálnej centristickej Ciudadanos totiž oznámili, že si bude musieť vybrať, s ktorou z nich chce spolupracovať.

Reklama
Na snímke Pedra Sánchez
Na snímke Pedra Sánchez

Podľa slov hovorcu parlamentnej frakcie Ciudadanos Juana Carlosa Girauta je medzi oboma stranami “ideologická priepasť”, ktorú nie je možné prekonať. Sánchez síce podľa jeho informácií tvrdí, že pozná riešenie vyhovujúce všetkým stranám, avšak teraz zverejnené predstavy Podemos o vláde ukazujú, že to nie je možné. Nedá sa byť na strane jednoty krajiny a rovnoprávnosti v Španielsku a súčasne organizovať referendum o nezávislosti, ako to plánuje Podemos, vyhlásil Giraut.

Pred voľbu však postavil Sáncheza a jeho socialistov aj Ínigo Errejón, hovorca parlamentnej frakcie Podemos. Podľa jeho slov predstavitelia tejto strany nezasadnú za rokovací stôl so socialistami, kým sa Sánchez osobne nestretne s ich lídrom a nedostanú pozitívnu odpoveď na ponuku o vytvorení koalície. To súčasne znamená odmietnuť Ciudadanos. “Nikomu nepovieme, s kým musí prerušiť kontakty, ale povieme, že sa musí rozhodnúť, aby sme urobili krok vpred,” vyhlásil Errejón. Dodal, že vládou zmeny v Španielsku môže byť iba ľavicová koalícia.

Reklama

Errejón tiež vyhlásil, že v prípade odmietnutia zo strany PSOE Podemos nepodporí Sáncheza ako budúceho premiéra.

Proces voľby premiéra by sa na pôde španielskeho parlamentu mal začať 2. marca. Socialistickému kandidátovi na post predsedu vlády zatiaľ chýba dostatočná podpora zákonodarcov.

Ak by sa po súčasných vyjadreniach rozhodol pre Podemos, s podporou ďalšieho ľavicového subjektu by mohol rátať namiesto súčasných 90 so 161 hlasmi. V prípade, že sa rozhodne pre Ciudadanos, bude mať podporu 131 poslancov.

Sánchez však bude potrebovať i spoluprácu s nacionalisticky orientovanými stranami, a to buď z Baskicka alebo Katalánska. A to nebude jednoduché, pretože Baskická nacionalistická strana (PNV) by rada na výmenu dosiahla akceptovanie práva Baskov na sebaurčenie, kým katalánska strana Demokracia a sloboda, ktorá inklinuje maximálne k zdržaniu sa pri hlasovaní, požaduje dokonca socialistami odmietaný plebiscit o nezávislosti Katalánska, pripomenula tlačová agentúra MTI.

Na úspech v prvom kole volieb potrebuje Sánchez podporu 176 poslancov, v ďalšom kole stačí väčšina odovzdaných hlasov. Znalci španielskej politickej scény ani naďalej nevylučujú, že budú nevyhnutné opakované parlamentné voľby, ktoré by sa podľa špekulácií médií mohli uskutočniť koncom júna.

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:31

Zmeny v tretej verzii novely zákona o verejnom obstarávaní (VO) vytvárajú priestor na korupciu a klientelizmus. Ide napríklad o obmedzovanie právomoci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) či odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu. Uviedlo to vo štvrtok opozičné Progresívne Slovensko (PS).

16:57

Francúzske úrady odhalili webovú stránku s falošným náborom francúzskych dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo obrany.

16:42

Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov.

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

16:28

Rusko vo štvrtok vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorý žiadal predĺženie dohľadu expertov OSN nad sankciami svetovej organizácie voči Severnej Kórei. Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o jeden rok by predĺžila mandát skupiny expertov, ktorí na dodržiavanie sankcií dohliadajú. Veto zo strany Ruska však ich činnosť pozastavuje.

16:24

Priemerné vozidlo stráca po troch rokoch 22,5 % svojej hodnoty, zatiaľ čo žlté vozidlá len 13,5 %. Naopak, najviac strácajú hodnotu zlaté vozidlá, a to až na úrovni 25,9 %. Vyplýva to z minuloročných dát platformy iSeeCars.com, na čo poukázala spoločnosť Aures Holdings.

16:13

Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov. Kňazov vo svojej kázni vyzval, aby sa vyhýbali duchovnému pokrytectvu a pristupovali k svojim veriacim milosrdne.

16:07

Poľský premiér Donald Tusk privítal vo štvrtok pokrok dosiahnutý v rozhovoroch s Ukrajinou. Ich témou bol dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov a blokády hraníc zo strany poľských poľnohospodárov, ktoré naštrbili vzťahy medzi oboma krajinami.

Donald Tusk Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (vľavo) a poľský premiér Donald Tusk
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali