Plavčan: Problémom je, že extrémizmus sa tvári ako vlastenectvo

Plavčan: Problémom je, že extrémizmus sa tvári ako vlastenectvo

Bratislava 16. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

 

Je dôležité, aby mladí ľudia vedeli rozoznať pravdu od klamstva. Povedal to minister školstva SR Peter Plavčan (nominant SNS) počas diskusie na tému narastajúceho extrémizmu z pohľadu zdravotne postihnutých ľudí, ktorú dnes zorganizovala Nadácia otvorenej spoločnosti (NOS-OSF).

Na snímke minister školstva vedy, výskumu a športu Peter Plavčan
Na snímke minister školstva vedy, výskumu a športu Peter Plavčan

Diskusia bola súčasťou projektu Poznaj svoju minulosť a nezabudni, ktorého cieľom je poukázať na hrozbu vyplývajúcu z ignorovania hrôz holokaustu, s poukázaním na rastúci extrémizmus a radikalizmus. Mladí hendikepovaní ľudia navštívili v rámci projektu Múzeum bývalého nacistického vyhladzovacieho tábora v poľskom Osvienčime. “Je to miesto, kde násilnou smrťou zomrelo 1,3 milióna ľudí. Návšteva mi dala silu a chuť ľuďom, ktorí to nezažili, ukázať a vysvetliť, čo sa v táboroch dialo,” podelil sa s diskutujúcimi Martin Bernadič, ktorý sa projektu zúčastnil.

Reklama

Oficiálnu záštitu nad projektom prevzal minister školstva Peter Plavčan, ktorý sa besedy zúčastnil. “V našej spoločnosti sa objavuje mnoho prejavov extrémizmu, preto je dôležité hovoriť o holokauste. Najväčším problémom je, že extrémizmus sa tvári ako vlastenectvo,” povedal Plavčan. Dodal, že táto téma je významnou súčasťou reformy školstva a je dôležité, aby mali mladí ľudia kritické myslenie, ktoré im pomôže rozoznať pravdu od klamstiev.

Autorom projektu je bývalá investigatívna novinárka Monika Ščevovichová, ktorá po autonehode v roku 2008 skončila na invalidnom vozíku. “Extrémizmus neuznáva žiadnu minoritnú skupinu,” povedala Ščevovichová. Ján Orlovský z NOS-OSF dodal, že ľudia si musia uvedomiť, že obeťami holokaustu by dnes mohol byť každý. “Nenávisť je rovnako prítomná u ľudí s nižším aj s vyšším vzdelaním. Nerozumiem tomu a nevidím dôvod, aby bol človek naklonený extrémizmu. Musíme si uvedomiť, že obeťami by sme mohli byť my,” dodal Orlovský.

Reklama

Práve zdravotne postihnutí ľudia, spolu s deťmi a ľuďmi nad 60 rokov, počas druhej svetovej vojny skončili ako prví v plynových komorách koncentračných táborov. Podľa oficiálnych odhadov v nich zahynulo viac ako 250.000 hendikepovaných, čo je aj súčasný odhad počtu ťažko zdravotne postihnutých ľudí žijúcich na Slovensku. Projekt Poznaj svoju minulosť a nezabudni bude pokračovať v poukazovaní na hrozby extrémizmu v dvoch hlavných líniách. Prvou bude podpora ďalších návštev Osvienčimu, druhou besedy, ktorých cieľom bude konfrontácia mladých ľudí.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali