Nemci sú spokojní so svojou demokraciou, ale sú pragmatickí k Rusku a migrantom

Nemci sú spokojní so svojou demokraciou, ale sú pragmatickí k Rusku a migrantom

Berlín 20. septembra 2017 (HSP/IRI/Foto:IRI)

 

Prieskum obyvateľov Spolkovej republiky Nemecko, ktorý vydalo Centrum pre náhľad do prieskume Medzinárodného republikánskeho inštitútu (IRI), odhaľuje, že väčšina Nemcov verí, že ich demokracia je dostatočne silná, aby odolala ruskému vplyvu, a majú pragmatický prístup k sporným témam, vrátane migrantov a vzťahov s Ruskom

59 % podporuje NATO, 61 % chce bezpečnostnú spoluprácu s Ruskom.

“Tento prieskum prináša prevažne pozitívny obraz o silnej demokracii schopnej reagovať na komplexné problémy bez toho, aby sa stala obeťou vonkajších zásahov,” uviedol regionálny riaditeľ IRI Jan Surotchak. “Nemci očividne chcú čeliť ťažkým otázkam v kooperácii a pragmatickým spôsobom a aj keď vnímajú výzvy v podobe Ruska a pretrvávajúcej migračnej kríze, zdajú sa byť presvedčení o odolnosti svojej demokracie.”

Reklama

Prieskum tak odzrkadľuje pevnú podporu pre NATO, ako aj túžbu po pozitívnejšom vzťahu s Ruskom. Päťdesiatdeväť percent Nemcov verí, že NATO “si zachová životne dôležitú úlohu pri zachovaní mieru a bezpečnosti na kontinente” a 60 % respondentov vyjadrilo podporu sankciám uloženým Rusku z dôvodu anexie Krymu a kríze na východnej Ukrajine (46 percent “mierne podporuje”, 14 percent “silne podporuje”). 61 percent však tiež potvrdilo, že Rusko by sa malo považovať za partnera v otázke európskej bezpečnosti. Podobne 61 percent podporuje budovanie hospodárskych a politických vzťahov s Ruskom, pričom sa domnieva, že by to “podporilo nemecké pracovné miesta a vývoz” a pomohlo vyhnúť sa “konfliktu a vojne”.

Zdá sa, že Nemci sa na ruské pokusy prezentovať sa ako ochranca “európskych hodnôt” pozerajú s podozrením. Celkovo 74 % tvrdí, že Rusko buď “cynicky predstiera”, že stojí za tradičnými európskymi hodnotami (55 %), alebo si myslí, že tento postoj “demonštruje ruské odmietnutie moderných západných hodnôt tolerancie” (19 %). Nemci sú presvedčení, že demokracia dokáže odolávať ruskému vplyvu: 61 percent tvrdí, že nemecká demokracia je “silná” a ruské zasahovanie by bola “skôr nepríjemnou než hrozbou”.

Reklama

Pragmatizmus sa odráža aj v postojoch k výzvam, ktoré prináša migračná kríza v Európe. Takmer 60 percent si myslí, že Nemecko a Európa majú zodpovednosť za pomoc migrantom, ale “až po prijatí určitých krokov, ktoré zabezpečia, že títo migranti nebudú pre hostiteľské krajiny predstavovať finančné, sociálne alebo bezpečnostné zaťaženie.” Šesťdesiat percent tvrdí, že “zatváranie národných hraníc je zlý nápad, pretože žiadna krajina nemá schopnosť vyriešiť problém sama. Namiesto toho sa na zachytení migrantov musia podieľať kolektívne organizácie ako NATO a EÚ.”

Pred voľbami 24. septembra viac ako polovica (54 percent) uviedla, že majú pocit, že Nemecko smeruje nesprávnym smerom. Tento negatívny názor bol obzvlášť rozšírený medzi fanúšikmi pravicovej strany AfD (84 percent). Medzi voličmi AfD je aj vysoký počet respondentov, ktorí si myslia, že náklady na prijatie migrantov sú príliš vysoké (75%), alebo majú pocit, že globalizácia im alebo ich rodine veľmi poškodila (82%).

Tento prieskum, ktorý bol spustený ako súčasť projektu Beacon IRI, vychádza z predchádzajúceho prieskumu verejnej mienky uskutočneného v Českej republike, na Slovensku, v Maďarsku a v Poľsku, ktorý sleduje ruský vplyv, dezinformácie a iné prostriedky nepriateľského vplyvu v Európe.

Údaje z prieskumu zhromaždila spoločnosť Ipsos GmbH v mene IRI od 10. augusta do 28. augusta 2017 prostredníctvom osobných rozhovorov. Veľkosť vzorky sa skladá z 1 630 nemecky hovoriacich obyvateľov Nemecka vo veku 18 rokov a viac. Odchýlka je plus alebo mínus 2,6 percenta s 95 percentnou úrovňou spoľahlivosti.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:10

Intenzívne boje v mjanmarskom Jakchainskom štáte predstavujú vážnu hrozbu pre civilistov, varovala v piatok Organizácia Spojených národov. Zároveň žiadala vytvorenie medzinárodného tlaku s cieľom zabrániť ďalšiemu “strašnému prenasledovaniu” etnických Rohingov.

12:59

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz v reakcii na nočné útoky v Iráne opätovne varoval pred ďalším stupňovaním napätia na Blízkom východe.

Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz
12:49

Samovražedný atentátnik na motorke sa v piatok v Karáčí odpálil v blízkosti dodávky, ktorá prevážala piatich japonských zamestnancov miestnej automobilky. Japonskí zamestnanci vyviazli bez zranení, výbuch však zranil troch okoloidúcich, uviedla polícia.

12:42

Ceny pohonných látok rástli aj počas 15. týždňa tohto roka, benzíny zdraželi viac ako o dva centy a mierne stúpla aj cena nafty. Oproti minulému týždňu boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 6 %.

12:20

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok vyzvala na zdržanlivosť s cieľom zabrániť ďalšiemu stupňovaniu napätia na Blízkom východe. Britský premiér Rishi Sunak žiadal, aby v regióne prevládol pokoj. Reagovali tak na útok v Iráne, ktorý americké médiá pripísali Izraelu.

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

11:35

Na deväť sa zvýšil počet obetí nočného útoku ruskej armády na Dnepropetrovskú oblasť na juhu Ukrajiny. Medzi mŕtvymi sú tri deti a zranenia utrpelo viac než 10 osôb. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnútra.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali