Načo potrebuje Čína ruské stíhačky, keď si môže vyrobiť vlastné?

Načo potrebuje Čína ruské stíhačky, keď si môže vyrobiť vlastné?

Peking/Moskva 5. januára 2016 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-/Remy de la Mauviniere)

 

V novembri oznámili čínske úrady nákup 24 ruských stíhačiek Su-35 v sume dve miliardy USD. Cena jednej stíhačky predstavuje 83 miliónov USD. Tento nákup sa zdá byť dosť divný, píše The Epoch Times

“Su-35 je stíhačka generácie 4 ++. Čína má stíhačky podobného typu (Chengdu FC-1, JH-7, J-10, J-11), a tiež sa v súčasnej dobe rozpracovávajú dva modely piatej generácie – J-20 a J-31. Vzniká otázka, načo potrebuje Čína ruské stíhačky, keď môže sama vyrobiť modernejšie. Odpoveď je jednoduchá: čínske stíhačky majú príliš veľa problémov “, píše vydanie.

Reklama
Na snímke ruská viacúčelová bojová stíhačka Suchoj Su-35
Na snímke ruská viacúčelová bojová stíhačka Suchoj Su-35

Úrady ČĽR sa už dávno zaujímali o Su-35. Rusko začalo rokovania s Čínou o predaji stíhačiek v roku 2011. Potom boli rokovania pozastavené, pretože Komunistická strana Číny (KSČ) trvala na tom, aby sa stíhačky montovali v čínskych závodoch. V r. 2013 KSČ znovu prejavila záujem o Su-35. Celá táto situácia veľmi pripomína príbeh s rozpracovaním čínskej stíhačky J-10.

Čína začala projektovať J-10 v 80. rokoch, vyrobila prototyp v 90. rokoch, a potom v roku 1992 požiadala Rusko, aby jej predalo 50 kusov Su-27. Nákup ruských stíhačiek sa stal signálom, že projekt J-10 stroskotal, podotýka vydanie.

Reklama

“Rusko je hlavným dodávateľom stíhačiek a bombardérov pre Čínu. Mnohé lietadlá čínskej výroby potrebujú ruské súčasti. Čína ukončila rozpracovanie J-10 ešte len v roku 2006, a to za využitia ruských komponentov a motora. Motory pre stíhačky sú Achillovou pätou čínskeho leteckého priemyslu. V roku 2010 ohlásila Čína výrobu vlastného motora WS-10A, ktorý je imitáciou ruského motora. O rok neskôr však znova nakúpili Číňania ruské motory. V tomto svetle môže nákup Su-35 znamenať, že sa čínske úrady nespoliehajú na svoje projekty vrátane budúceho J-20,” podotýka autor článku.

Okrem toho je rad problémov v čínskych spoločnostiach na výrobu lietadiel.

Manažér Šen-jangskej leteckej korporácie, ktorý chcel zostať anonymný, v minulom interview pre The Epoch Times rozprával o korupcii a o výrobných problémoch v spoločnosti.

Podľa jeho slov, štyria vedúci predstavitelia spoločnosti si prisvojujú ročne asi 100 miliónov jüanov (16 miliónov USD). Súčasti stíhačky J-8 vyrábajú dočasní robotníci z ôsmich tovární, ktorí nemajú patričnú prípravu ani certifikáty. Podľa slov manažéra, čínske stíhačky sa kazia tak často, že Šen-jangská korporácia zamestnáva zvláštnu opravársku brigádu, ktorá vykoná službu na cvičeniach vojenského letectva ČĽR.

Štátna televízia CCTV uviedla nedávno príspevok, v ktorom bolo zverejnené, že súčasti stíhačky Shenyang J-15 sa brúsia ručne. Čínski užívatelia sa vysmiali tvrdeniam novinárov, že súčasti J-15 prispôsobujú technici s presnosťou tri mikróny. Tri mikróny – to je 1/25 hrúbky ľudského vlasu. “V súčasnej dobe pomocou počítačového zariadenia je možné dosiahnuť presnosť dva mikróny. Ten technik z reportáže je snáď superman, keď je schopný pracovať s presnosťou tri mikróny,” napísal jeden z užívateľov.

Reklama

Niektoré médiá vyslovili predpoklad, že Čína si kúpila Su-35, aby hodila rukavicu americkým stíhačkám a zmenila pomer síl v Ázijsko-tichomorskom regióne.

Svojimi technickými vlastnosťami pripomína Su-35 americkú stíhačku F ( A-18E ) F Super Hornet. USA majú tiež niekoľko stíhačiek štvrtej generácie vrátane F14 Tomcat, F16 Fighting Falcon a F15 Eagle.

Nákup Su-35 neposkytne Číne žiadne prednosti pred americkým vojenským letectvom a dokonca ani pred susednými štátmi. India, Južná Kórea a Japonsko majú vlastné stíhačky štvrtej generácie: HAL Tejas, FA50 a F2. Okrem toho predala India Filipínam 12 lietadiel FA50.

Druhá stránka problému spočíva pre Čínu v tom, že jej konštruktéri by sa mali poponáhľať. India, Južná Kórea, Indonézia a Japonsko už projektujú stíhačky piatej generácie. India rozpracováva HAL AMCA a FGFA (za účasti Ruska). Japonsko pracuje na Mitsubishi ATD-X, Indonézia a Južná Kórea – na spoločnom projekte KF-X / IF-X.

Podľa plánu majú byť všetky tieto projekty ukončené do začiatku alebo do polovice 20. rokov 21. storočia. Ak stihne Čína vykonať práce v stanovenej lehote, bude Chengdu J-20 hotové do roku 2018, a Shenyang J-31 – do roku 2020.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

08:26

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali