Mohamed je už najrozšírenejším menom v Európe

Mohamed je už najrozšírenejším menom v Európe

Európa/Spojené Kráľovstvo 22. februára 2017 (HSP/Tempi/Foto: Tempi)

 

Európsky Mohamed

Spočiatku to Briti akoby kryli. Akoby multikulturalizmus, ktorý je všemožnými teóriami toľko ospevovaný, nemal mať aj praktické dôsledky. Alebo to možno bol len problém zranenej pýchy, nie je predsa možné, aby meno, ktoré mal slávny vodca, a ktoré už stáročia britské rodiny uprednostňovali pre svojich potomkov, Oliver, bolo nahradené menom iného bojovníka, ktorý šíril vieru ohňom a mečom a ktorý nemá nič s dejinami a tradíciou Británie, Mohamedom. Oliver Cromwel, tak trochu Lord, ochranca, trochu diktátor, trochu kráľovrah, páchal síce genocídu (na škótskych a írskych katolíkoch), ale v každom prípade bol oslavovaný národom ako jeden z desiatich velikánov britských dejín, ako ukázali prieskumy v roku 2002. Naopak, Mohamed je prorokom islamu, ktorý vstúpil do britského slovníka len v 17. storočí…  Zaujímavú analýzu prináša taliansky denník Tempi.

Reklama
Grafické znázornenie toho, ako je meno Mohamed rozšírené v Európe

A možno to bola naozaj len banálna chyba britského Národného štatistického úradu: V roku 2008 totiž si v Londýne po prvýkrát všimli, že najrozšírenejším menom medzi novorodencami v tomto hlavnom meste je práve meno Alahovho proroka. Následne ktosi dal dokopy všetky dáta a zistil geografické variácie tohto mena v Londýne: Muhammad (Pakistan), Muhammed (Afrika), Mohammed (Arábia), Mohammad (Irán a Afganistan) a ešte Mohamed a Muhammadu. Takto sa zistilo, že Mohamed predčil dlhodobo preferované mená ako Oliver, Jack, Daniel a dokonca aj mená kráľovskej rodiny, ktoré sú často vzorom pre obyčajných ľudí: George, Harry či William.

V uplynulom roku 2016 sa zistilo, že aj tentokrát Mohamed predbehol všetky ostatné mená. A nielen v Londýne. Je to najpoužívanejšie meno v celom Anglicku. V roku 2015 sa narodilo 6 941 malých Oliverov a 7 361 malých Mohamedov. Čo sa týka Spojeného kráľovstva celkovo, zistilo sa, že meno Mohamed má prvenstvo aj v meste Cardiffe a vlastne aj v celom Walese. V blízkej budúcnosti sa priepasť medzi Mohamedom a ostatnými menami má ešte prehlbovať, ak je pravdou to, čo priniesol denník The Sun tvrdiac, že uplynulý rok podľa dát Google Trends sa vyhľadávanie arabských mien na internete zintenzívnilo o 350%.

Reklama

Londýn zaiste nie je jediným európskym “mohamedovým” hlavným mestom. Už pár rokov badať, že veľká väčšina novorodencov v Amsterdame dostáva meno práve po tomto prorokovi, pričom ich najtradičnejšie mená Adam a Max rapídne upadli. V ďalších holandských mestách ako Rotterdam a Utrecht, je už Mohamed najpopulárnejším menom. Rovnako je to aj v meste Haag, kde sídli Medzinárodný trestný tribunál, ktorý arabské krajiny ako Saudská Arábia, kde sa Mohamed narodil, právne absolútne neuznávajú. Irónia…

Po zakladateľovi islamu pomenúvajú novorodencov aj v nórskom Osle. Mohamed tam po prvýkrát dosiahol vrchol v štatistikách v roku 2014, keď porazil klasiku mien Jan a Per, čo Jorgen Ouren, člen nórskeho oficiálneho “Statistisk Sentralbyrå” označil za “vzrušujúce”. Prvé miesto si Mohamed udržuje aj naďalej, a v roku 2015 porazil aj mená ako William a Oskar.

Od rigídneho Nórska po “umiernenejšie” Belgicko sa toho veľa nemení. V Bruseli sa už nikto Mohamedovi nečuduje, štatistikám kraľuje už od roku 2008 a Adamovia, Gabrielovia či Noahovia už stratili všetku nádej na znovuzískanie miesta v rebríčku obľúbenosti, ktoré dlhé roky okupovali. Dať meno dieťaťu znamená viac než len symboliku. V žiadnom európskom hlavnom meste sa moslimovia zatiaľ nestali väčšinou. Jednoducho len každá moslimská rodina už tradične dáva prvému potomkovi mužského pohlavia meno po tomto prorokovi.

Signál, ktorý vydáva, je však rovnako dôležitý, obzvlášť v belgickom hlavnom meste. Tam už podiel moslimov dosiahol 25 percent (pritom národný priemer je len 6%) a v tzv “moslimských” štvrtiach, smutne známych ako napríklad Molenbeek, dosiahol až 40%. Práve z takýchto vychádzajú mnohí z parížskych či bruselských atentátnikov, ktorých až 90% mladých moslimov študujúcich na školách v miestnych štvrtiach definuje ako “hrdinov”. V hlavnom meste si 47% detí na školách volí hodiny moslimského náboženstva, pričom katolícke náboženstvo si vyberá len 23,3% žiakov. Iróniou tiež ostáva, že zo štátu, ktorý hostí európske inštitúcie, odišlo už 600 osôb bojovať za džihád v Sýrii. To dáva Belgicku ďalšie smutné prvenstvo – je to západná krajina, ktorá vyformovala najviac bojovníkov za moslimský Kalifát….

Mohamed je jedným z najobľúbenejších mien aj v romantickom Paríži. V tomto hlavnom francúzskom meste v roku 2015 dosahoval 4. miesto za menami ako Gabriel, Adam a Rafael. V Berlíne sa momentálne nachádza na 22. mieste, v Štokholme na 35. mieste.  V hlavných mestách ako Lisabon, Bern, Viedeň či Madrid zatiaľ nedosahuje vysoké priečky v štatistikách. Uvidíme dokedy.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:27

Spoločnosť Apple na žiadosť Pekingu odstránila z čínskeho App Store aplikácie Threads, WhatsApp, Telegram a Signal, informuje agentúra Bloomberg.

Čínske úrady to požadovali “z dôvodov národnej bezpečnosti”.

Predtým boli tieto služby v Číne dostupné len cez VPN, ale stále sa tešili popularite.

Minulý rok Peking zaviazal vývojárov aplikácií, aby sa do konca marca 2024 podrobili vládnej registrácii, inak prestanú fungovať.

11:14

Poľské úrady zadržali dvoch podozrivých z útoku na ruského opozičného politika Leonida Volkova, ku ktorému prišlo v marci v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok litovský prezident Gitanas Nauséda.

11:05

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vyzval v piatok na “úplnú deeskaláciu” situácie po správach amerických médií, že Izrael zaútočil na Irán. Dodal, že partneri zo skupiny G7 budú o situácii diskutovať počas rokovaní na Capri.

10:53

Jeden člen posádky ruského bombardéra Tu-22M3, ktorý sa zrútil v piatok na juhozápade Ruska, zahynul. Oznámil to gubernátor Stavropoľského kraja Vladimir Vladimirov.

10:47

Čína po hlásených piatkových útokoch na Irán nesúhlasí s konaním, ktoré vedie k stupňovaniu napätia. Omán útoky na Irán odsudzuje.

10:35

Iránske médiá v piatok popreli tvrdenia o napadnutí krajiny zo zahraničia. Reagujú tak na správy amerických médií o izraelskom nočnom útoku na Irán.

10:24

Najmenej dve letecké spoločnosti v piatok narýchlo zmenili trasy svojich lietadiel po uzavretí iránskeho vzdušného priestoru. Irán uzavrel časť svojho vzdušného priestoru a niektoré letiská v reakcii na nočný útok, za ktorým podľa amerických médií stojí Izrael. Lietadlá boli presmerované na iné letiská alebo sa vrátili na miesto odletu.

10:11

Ukrajinská armáda v piatok oznámila, že zničila ruský strategický bombardér po útoku ruských rakiet a dronov na ukrajinské mestá.

10:02

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v piatok uviedla, že pri výbuchoch hlásených z iránskej provincie Isfahán neboli poškodené jadrové zariadenia.

09:50

Koncom apríla sa začne likvidácia jednej z turistických atrakcií na Havajských ostrovoch. Schody Haiku (prezývané aj Schody do neba) na ostrove Oahu doplatili na nedisciplinovanosť návštevníkov. Mestská rada Honolulu preto rozhodla o ich demontáži.

09:42

Medzinárodné letisko Hamad (HIA) v katarskej metropole Dauha získalo najvyššie hodnotenie v rebríčku World Airport Awards.

Druhé miesto v celosvetovom hodnotení si vyslúžilo singapurské letisko Changi (najlepšie letisko za rok 2023) pred tretím letiskom Incheon v Soule, štvrtým Haneda a piatym Narita, ktoré obe obsluhujú japonské Tokio.

09:35

Izraelské útoky sa v piatok zamerali na pozície sýrskej armády na juhu krajiny, uviedol šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii Rámí Abdal Rahmán.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali