Macron urazil mladých vzdelaných Afričanov

Macron urazil mladých vzdelaných Afričanov

Paríž 5. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)

 

“Keď som prvýkrát počul, že francúzsky prezident Emmanuel Macron búrlivo diskutuje so študentmi na univerzite v Ouagadougou, je ťažké si predstaviť, že nejde o jednu z falošných správ CNN. Môže to byť naozaj pravda, že francúzsky prezident je tak arogantný, že povedal vzdelaným mladým Afričanom, že líbyjská prisťahovalecká kríza nemá s Európou nič spoločné a jej skutočné jadro je v mentalite miestnych afrických ľudí?” pýta sa Martin Jay.

Na snímke Emmanuel Macron

“Je francúzsky prezident naozaj taký hlúpy? Alebo predpokladá, že hlúpi sú mladí, vzdelaní Afričania z bývalých francúzskych kolónií? To, čo sa študenti v Burkina Faso pokúšali povedať Macronovi, je to, že za migráciu môže na prvom mieste politika Francúzska a Európskej únie, ktorá zbytočne nalieva peniaze do týchto krajín, bez ohľadu na hrozivé činy diktátorov a ich veľké korupčné kauzy, pričom často sa strácajú peniaze určené práve na boj s chudbou v Afrike.

Reklama

Macron, ktorý pochádza z francúzskeho elitného bankového sektora a navštevoval prestížnu školu ENA pre vyšších štátnych zamestnancov, teraz ukazuje svoju skutočnú tvár. V posledných týždňoch začína odhaľovať, že na rozdiel od predchodcu Hollandea v stratégii boja proti prisťahovalectvu používa dvojakú rétoriku pre voličov a pre podnikateľský sektor.

V stredu sa vedúci predstavitelia EÚ a Africkej únie stretnú na summite v Pobreží Slonoviny, kde budú riešiť budúcnosť Afriky a migráciu smerom na starý kontinent. Podľa doterajších vyjadrení Macrona o kríze, napríklad v líbyjskej kríze, je ale zrejmé, že spoločne s nemeckou líderkou Angela Merkelovou trpia zaslepenou dogmou, ktorá im bráni priznať, že ich vlastné politiky sú zdrojom problémov.

Reklama

Nedávno sa v Paríži konala konferencia s niekoľkými vedúcimi predstaviteľmi EÚ s niekoľkými africkými lídrami, ktorí sa pozoruhodne dohodli na protikorupčnej politike. No jedným zo záverov rokovanie bolo aj to, že líbyjská imigračná kríza by mohla byť riešená tým, že sa dá viac peňazí vládam krajín, z ktorých prisťahovalci prichádzajú.

Arogancia a pokrytectvo Macrona, Merkelovej a ich hovorkyne z EÚ Mogheriniovej znie asi takto: “Africké krajiny sa musia vyrovnať s mnohými vlastnými problémami, ktoré spôsobujú, že migranti odchádzajú v tisícoch do Európy za pomoci nezákonných obchodníkov a pašerákov. No a na to krajiny potrebujú viac peňazí.” Práve toto môžeme očakávať na samite Afriky a EÚ tento týždeň.

Macron a EÚ sa nestarajú o zverstvá a porušovanie ľudských práv v afrických štátoch. Tých 1200 novinárov v Bruseli bezpochyby dôkladne napíše tlačové vyhlásenie EÚ, v ktorom sa bude žiadať väčšia “podpora” od afrických vodcov, pričom za to dostanú viac peňazí. Neočakávajme, že niektoré zo 150 mimovládnych organizácií, ktoré sídlia v Bruseli, a ktoré dostávajú peniaze z EÚ, skutočne vysvetlia rozsah porušovania ľudských práv v krajinách ako Čad, Stredoafrická republika alebo Sudán. V týchto krajinách je ale bežné znásilňovanie, mučenie, väznenie bez súdneho procesu, popravy politických väzňov a otroctvo. EÚ si to ale nevšíma. Mnohé tieto javy sú pri tom dôsledkom francúzskeho kolonializmu.

Francúzi majú napríklad krv na rukách kvôli podpore rwandskej vlády a jej vodcu Hutu Juvénal Habyarimana a sú v skutočnosti zodpovední za genocídu, ktorá nasledovala po jeho zavraždení v roku 1994. Podobne málo Francúzsku prsty v podpore vodcu Konga Sese Mobutu, ktorý zomrel v roku 1997, a priznal, že zavraždil milióny ľudí vo svojej vlastnej krajine a pritom bral miliardy z Paríža. Ironicky, Bernard Kouchner, francúzsky minister pod Francoisom Mitterrandom, bol kedysi podozrievaný, že zbohatol s Mobutom, ktorého majetok odhadujú na 5 miliárd dolárov, a ktorého opisujú ako afrického vodcu ako “chodiaci bankový trezor s čiapkou z leopardovej kože. ”

Príkladom z nedávnej minulosti je vykorisťovanie líbyjského režimu Muammara Kaddáfího, na ktoré by sme nemali zabudnúť, a zohráva úlohu v súčasnej prisťahovaleckej kríze. Nezabúdajme ani na to, ktorý vodca EÚ bol prvý, kto chválil Kaddáfího, keď v roku 2007 postavil svoj stan na záhrade v Elyzéjskom paláci a bol horlivo obhajovaný ako veľký vodca. Nicolas Sarkózy nakoniec podpísal obchody za miliárdy dolárov na výrobu Airbusov a francúzskych zbraní. A to nie je všetko, čo podpísal. Sarkózy údajne od líbyjského vodcu prijal dar 50 miliónov eur na svoju prezidentskú kampaň.

Reklama

Rovnaký je aj Macron pochádzajúci z tej istej vrstvy. Jeho politika je iba o zaobchádzaní s Afričanmi ako s bábkami, pričom všetko čo urobí je to, že barbarským lídrom dá viac peňazí. Táto politika môže byť úspešná len v krátkodobom horizonte. Vidíme, že počet prisťahovalcov v Líbyi dramaticky klesá. Ale je to len otázka mesiacov, kým si africkí lídri uvedomia, že ide o priateľské usporiadanie, ktoré sa dá ľahko premeniť na vydieranie. O chvíľu si z migrantov začnú robiť biznis. Macron nie je schopný čeliť zodpovednosti za francúzsku koloniálnu históriu, ktorá zasiala semená toľkých nešťastí. Je schopný len vyjadriť slová, ktoré sú súčasťou modernej politickej korektnosti – ohavnosti pravdy.

Stará Európa využívala Afriku a nová ju naďalej využíva. Summit, ktorý v súčasnosti prebieha v Abidjane, nepochybne prinesie závery ako dôležitosť investovania do africkej mládeže, boj proti porušovaniu ľudských práv a vytváranie pracovných miest – ale v realite pôjde o obchodnú dohodu, ktorá bude ničiť pracovné miesta a nebude riešiť porušovanie práv,” dodal na záver Martin Jay.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:49

Vzdušný priestor nad juhom Nórska vo štvrtok dopoludnia na niekoľko hodín uzavreli pre technickú poruchu v riadiacom centre v Osle. Na tamojšom letisku, ktoré patrí k najväčším v Škandinávii, v dôsledku toho dochádza k výrazným meškaniam letov.

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

12:19

Od rozšírenia Európskej únie (EÚ) pred 20 rokmi, keď do nej vstúpilo aj Maďarsko, sa Maďarom žije lepšie a toto členstvo láka do krajiny aj zahraničných investorov. Vyhlásil to bývalý premiér Péter Medgyessy na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde si v stredu so zástupcami Európskej únie a členských štátov pripomenuli 20. výročie vstupu desiatich štátov do EÚ.

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali