Má EÚ vstupovať do konfliktu medzi Barcelonou a Madridom?

Má EÚ vstupovať do konfliktu medzi Barcelonou a Madridom?

Brusel 8. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Emilio Morenatti)

 

EÚ sa nechce miešať do tohto sporu. Katalánsko je vnútorná záležitosť Španielska, zaznieva v Bruseli. Nasadenie polície proti zástancom nezávislosti je rutinne kritizované, viac nič. Ako keby šlo o konflikt niekde na Urale – a nie o eskaláciu napätia v dôležitom štáte EÚ. Medzitým idú Madrid a Barcelona na barikády. Kráľ dáva regionálnej vláde ťažké návrhy, ale nenachádza ani slovo ľútosti nad brutálnym nasadením polície proti demonštrantom – uvádza švajčiarsky denník Der Bund.

Ľudia zdvíhajú ruky namaľované nabielo počas protestného zhromaždenia na námestí Sant Jaume v Barcelone

Katalánsky prezident Carles Puigdemont odpovedá prehlásením, že vyhlásenie nezávislosti je otázkou pár dní. Katalánsko chce rokovať, ale Madrid sprostredkovanie odmieta. Nerokovanie so separatistami však nie je žiadnym riešením. Obojstranné provokácie môžu rýchle vyústiť do otvoreného konfliktu.

Reklama

Vzhľadom na najnovší vývoj v Španielsku sa EÚ nemôže nečinne prizerať a hnutie separatistov ignorovať. Preto musí EÚ vyvíjať tlak na španielsku vládu, aby rokovala s Kataláncami. Rozšírenie katalánskej autonómie by snáď predbežne mohlo horúce hlavy upokojiť. Mnohí Katalánci narážajú na to, že ich región musí venovať zvyšku Španielska 17 miliárd € v rámci finančného vyrovnania. V tejto otázke nemôže byť Madrid hluchý.

V nedávnej minulosti sa EÚ viackrát prejavila – aj v svojom záujme – ako sprostredkovateľka. Napr. v Čiernej Hore: keď jadranská republika chcela opustiť štátny zväzok so Srbskom, bol to vtedajší predstaviteľ EÚ Javier Solana, ktorý diktoval pravidlá pre vznik štátu. Prívrženci nezávislosti Čiernej Hory potrebovali nie jednoduchú, ale kvalifikovanú väčšinu 55 %, aby mohli požadovať právo na odštiepenie. Španiel Solana chcel vtedy zamedziť vytváraniu vzoru pre Kataláncov alebo Baskov.

Reklama

EÚ bola tiež sprostredkovateľom v Macedónsku v r. 2001 a tým zabránila rozsiahlej občianskej vojne medzi slovanskou väčšinou a albánskou menšinou.

V r. 2000 zaviedla EÚ sankcie voči Rakúsku na protest proti účasti Slobodnej strany Rakúska (FPö) vo vláde. Vtedy bolo rýchle zrejmé, že sankcie málo znamenajú. Preto vyslala EÚ tri uznávané osobnosti – „troch mudrcov” – aby si zobrali rakúsku demokraciu pod lupu. Táto európska aféra skoro skončila a Rakúsko dostalo relatívne pozitívne vysvedčenie.

Cieľom terajšieho sprostredkovania EÚ by malo byť presvedčiť Kataláncov, že referendum o nezávislosti alebo odštiepení od Španielska nemôže byť presadené nezodpovednosťou, tvrdohlavosťou a populizmom. Sú potrebné jasné pravidlá a dohoda oboch partnerov konfliktu na ďalšom dianí.

V katalánskom konflikte to nesmie v žiadnom prípade zájsť tak ďaleko. Keď však nezodpovední politickí šéfovia v Madride a Barcelone budú naďalej odmietať každý dialóg, potom bude asi skoro potrebný pár múdrych mužov, ktorí uchopia konflikt ako sprostredkovatelia. Takými vhodnými osobnosťami by boli napr. fínsky exprezident a nositeľ Nobelovej ceny mieru Martti Ahtisaari, nemecký diplomat Wolfgang Ischinger a bývalý šéfdiplomat EÚ Javier Solana.

Ivan Lužák

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali