Le Figaro: Čas všemohúcnosti USA je u konca

Le Figaro: Čas všemohúcnosti USA je u konca

Washington 14. septembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)

 

V otázke sankcií proti Severnej Kórei museli Spojené štáty znovu ustupovať a umierniť svoju pozíciu, aby Rusko a Čína ich rezolúciu nevetovali. Ako píše novinár Le Figaro, to svedčí o čom, že USA už nie sú superveľmocou, ktorá mohla oddeliť Kosovo od Srbska navzdory OSN a diktovať svetu svoje pravidlá.

Ilustračné foto

Po všetky desaťročia po zbúraní Berlínskeho múru a rozpadu Sovietskeho zväzu boli Spojené štáty z hľadiska morálneho, kultúrneho, diplomatického, finančného a vojenského tak silné, že mohli diktovať svoje zákony celému svetu, píše Le Figaro. Najvýraznejšie sa to prejavilo v dobe konfliktu v Kosove v roku 1999, kedy dokázali Američania bez sankcií OSN oddeliť od Srbska jeho provinciu, ktorá sa stala skoro nezávislým štátom, a nikto sa neodvážil proti tomu otvorene vystúpiť.

Reklama

Takýto stav vecí sa už pominul, varuje autor článku. A tento záver robí na základe toho, že v otázke sankcií voči Severnej Kórei sa USA nepodarilo diktovať svoju vôľu. “Tento pondelok 11. septembra sa zapíše do dejín ako dátum, ktorý zaznamenáva úplný pokles amerického vplyvu na Ďalekom východe,” píše autor článku.

Keď prišiel Donald Trump k moci, tvrdil, že Amerika nepripustí, aby režim Pchjongjangu získal medzikontinentálne rakety s jadrovými bojovými hlavicami, schopnými dosiahnuť americké územie. Severná Kórea však ide i naďalej svojou cestou a prevádza stále nové skúšky.

Reklama

Ako odvetu chceli USA predložiť Rade bezpečnosti návrh rezolúcie s veľkými tvrdými sankciami voči KĽDR, avšak kvôli hrozbe veta zo strany Ruska a Číny ich museli značne zmierniť. Museli napríklad vyhodiť bod o ropnom embargu, pretože Peking, cez ktorý idú dodávky energetických nosičov do Severnej Kórei, chce síce ukázať Pchjongjangu svoju nespokojnosť, ale nechce ho zahrdúsiť, pretože inak sa nahrnú práve do Číny milióny utečencov.

“Neschopnosť Spojených štátov donútiť severokórejský režim k tomu, aby sa vzdal jadrových zbraní, to nie je žiadny výnimočný prípad. Zapadá do dlhého zoznamu geopolitických nezdarov, ktoré zhodili Ameriku z podstavca superveľmoci,” píše autor článku. Trebárs naposledy sa jej podarilo vnútiť svoje podmienky v roku 2003, kedy zvrhla režim Saddáma Husajna v Iraku. Podľa slov autora článku to bola iracionálna a nepremyslená reakcia Washingtonu na teroristické útoky z 11. septembra, avšak iracionalita v geopolitike zbavuje autority, a teda i možnosť zadržiavania.

Viac než to. Severokórejskému nezdaru predchádzali tri iné neúspechy USA: V Strednej Ázii, kde USA nadržiavali Pakistanu, čo malo za následok posilnenie talibov v Afganistane; pri hraniciach Ruska, kde Amerika podporili revolúcie v Gruzínsku a na Ukrajine, a neodhadla predom reakciu Moskvy; a v Sýrii, kde si Bašár Asad našiel spojencov a zostal pri moci, i keď Washington žiadal jeho demisiu.

“V tejto veľkej hre, kde je najdôležitejšia psychológia, nie je nič horšieho, než “falošná pevnosť” – správanie policajta, ktorý sa vyhráža, ale nikdy nepotrestá”, píše novinár Le Figara. “V geopolitike je lepšie skrývať svoje zámery, málo hovoriť, čo najmenej sľubovať, jednať rýchlo a stavať svojich nepriateľov pred hotovú vec”.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:12

Národná diaľničná spoločnosť slávnostne začala raziace práce na 1,8 kilometra dlhom tuneli Okruhliak. Je súčasťou rýchlostnej cesty R4 Prešov – severný obchvat, II. etapa.

13:11

Už len stiahnutie aplikácie čínskeho online trhoviska Temu do mobilného telefónu môže predstavovať bezpečnostné riziko. Upozornila na to spotrebiteľská organizácia dTest, podľa ktorej si aplikáciu stiahlo viac ako 100 miliónov ľudí po celom svete. Populárnou sa stala aj na Slovensku, kde si tiež ľudia objednávajú tovar za výhodné ceny.

13:10

Aktivita v súkromnom sektore eurozóny zaznamenala tento mesiac najvýraznejší rast za takmer rok, k čomu prispel najmä vývoj v kľúčovom sektore služieb. Zotavenie v tejto oblasti umožnilo vykompenzovať prehĺbenie poklesu aktivity vo výrobnom sektore.

13:09

Investičné podvody sa zameriavajú na nízku finančnú gramotnosť ľudí a emócie, pričom sľubujú rýchle zbohatnutie a zisk. S podozrivou ponukou na investovanie malo skúsenosť až 24 % opýtaných respondentov.

13:08

V súčasnej dobe je bežné nakupovať množstvo tovarov na splátky. Aj nákup na splátky je pritom pôžičkou, ktorú treba splácať. Preto je potrebné si takýto krok dobre premyslieť. Pred uzavretím zmluvy o akomkoľvek úvere by mal dlžník brať do úvahy všetky náklady rodiny a jej reálne možnosti.

13:07

V ruskej Belgorodskej oblasti údajne od začiatku vojny na Ukrajine zahynulo pri útokoch Kyjeva už 120 civilistov a ďalších 651 ľudí utrpelo zranenia. Tvrdí to gubernátor tejto oblasti hraničiacej s Ukrajinou Viačeslav Gladkov.

12:57

Arménsko a Azerbajdžan oznámili, že v rámci snáh o normalizáciu vzťahov začali s úpravou spoločnej štátnej hranice. 

12:57

Stovky nemeckých policajtov v rámci vyšetrovania činnosti nigérijskej mafie prehľadali početné nehnuteľnosti v spolkových krajinách Bavorsko, Hesensko, Bádensko-Württembersko a Hamburg. Na základe zatykačov bolo do väzby vzatých niekoľko mužov, informuje agentúra DPA s odvolaním sa na krajinský kriminálny úrad (LKA) v Bavorsku, políciu a prokuratúru Mníchov I.

12:37

Po iránskom leteckom útoku na Izrael z 13. na 14. apríla 2024 sa na sociálnych sieťach objavilo video, ktoré údajne zobrazovalo izraelský systém protivzdušnej obrany Iron Dome (Železná kupola), ako zneškodňuje prilietajúce iránske drony a rakety. Nie je to pravda, zdieľané video sa totiž prvýkrát na sociálnych sieťach objavilo už v októbri 2023 počas jedného z raketových útokov na izraelské územie z Pásma Gazy. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s agentúrou AFP.

12:04

Peking odmietol a odsúdil tvrdenia Spojených štátov, že Čína podporuje vojnu rozpútanú Ruskom na Ukrajine tým, že Moskve poskytuje veľké množstvo strojov, mikroelektroniky či technológií do dronov a riadených striel, vďaka čomu Rusko môže navyšovať svoju zbrojnú výrobu.

12:00

Ukrajinský Národný protikorupčný úrad podozrieva ministra poľnohospodárstva Mykolu Solského z nezákonného nadobudnutia štátnej pôdy v rokoch 2017 až 2021. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali