Predkov ochránila pred týfusom i cholerou, dnes už len zabíja. Cystická fibróza

Predkov ochránila pred týfusom i cholerou, dnes už len zabíja. Cystická fibróza

Košice 27. októbra (HSP,TASR/Foto:HSP,TASR) 

 

Všetko zlé je na niečo dobré

Cystická fibróza je dedičné ochorenie, ktoré vznikne len vtedy, ak obaja rodičia sú prenášačmi poškodeného génu. Ani vtedy však nie je isté, že u dieťaťa choroba naozaj prepukne – je 50% štatistická pravdepodobnosť, že bude tiež iba “prenášačom”, 25-percentná, že bude zdravé a štvrtinová, že sa u neho cystická fibróza rozvinie naplno. 

Reklama

Podstatou choroby je, že telesné bunky (najmä bunky pľúc a tráviaceho traktu – pankreasu, čriev) “nekomunikujú dostatočne” so svojím okolím. Steny buniek sú takrečeno uzavreté pred okolitým prostredím a dovnútra i von z nich len ťažko prenikajú voda, či živiny. Preto bývajú bábätká a deti, u ktorých sa cystická fibróza prejaví, podvýživené, s riedkou extrémne páchnucou stolicou.

Toto “upchatie buniek” prinášalo v minulosti, počas pandémií hnačkových infekčných ochorení obrovskú výhodu. Toxín baktérie spôsobujú choleru otvára bunkové steny. Voda sa von z nich rinie doslova prúdom, čo sa prejavuje hnačkou, pri ktorej nakazený stráca až 25 litrov denne – čo pochopiteľne vedie k smrti po niekoľkých dňoch. Podobne je to s baktériou týfusu.  

Reklama

Týfus a choleru nevedelo ľudstvo pred vynálezom antibiotík zvládať a tak sa v populácii rozmnožil “obranný mechanizmus” cistickej fibrózy. Táto choroba síce zabíja tých, čo zdedia génové alely po oboch rodičoch, ale tým, ktorí zdedia len jednu – tj. sú iba prenášačmi a cystická fibróza u nich neprepukne, prinášala v minulosti výhodu. Prenášači cystickej fibrózy mali bunkové steny síce dostatočne priepustné pre normálny život, ale zároveň príliš poškodené na to, aby dovnútra prenikali toxíny cholery, či baktérie týfusu. Keď aj ochorenie u nich prepuklo, malo miernejší priebeh a prenášačov nezabilo ako zvyšok zdravej populácie.

 

“Len” 30 chorých detí za rok, ale gény nesú mnohí z nás 

To bol aj dôvod masívneho rozšírenia génov cystickej fibrózy. Kým infekčné ochorenia prakticky vyhubili obyvateľstvo mesta či dediny, medzi tými, čo prežili, bola väčšina osôb z génmi disponujúcimi vznik cystickej fibrózy.

Hoci sa ročne narodí “len” 20-30 detí s týmto ochorením, neznamená to, že aj prenášačov je tak málo. Veď ochorenie sa môže prejaviť iba so štvrtinovou pravdepodobnosťou, ak aj otec aj matka majú vo svojich génoch alely s cystickou fibrózou. A to sa stáva pri každom 400. manželskom páre. 

Reklama

Deti s CF nemajú vo väčšine krajín sveta veľkú šancu na to, aby sa dožili dospelosti. V Škandinávii, kde je o nich najlepšie postarané, fungujú v relatívnom zdraví aj po 50 roku života, v Macedónsku sa nedožívajú ani troch rokov, v Litve umiera väčšina skôr, než by pred smrťou vôbec zistili príčinu.

Terapia nemôže priamo liečiť chorobu zakotvenú v génoch, iba sa snaží zmierniť príznaky. Dodávajú sa stravné doplnky, enzými, antiobiotiká na zmiernenie zápalov, blokátory kyselín, ktoré pomáhajú najmä črevnému traktu. V mnohých prípadoch ale bývajú viac poškodené dýchacie cesty. “Nekooperujúce” bunky organizmu zasa nedokážu čistiť usádzajúci sa hlien, pacient trpí častými zápalmi, pľúca sú upchaté, pacient sa doslova utápa a dusí v pľúcnej tekutine. Protizápalové lieky bývajú kombinované s aeróbnymi cvičeniami. V Košiciach tento týždeň predstavili nový prístroj – vibračnú väzbu – ktorá má pomôcť pri uvolňovaní hlienu z postihnutých pľúc.

 

Špeciálna vibračná vesta so systémom vysokofrekvenčnej oscilácie hrudnej steny

Vibračná vesta pomôže pri liečbe detí s cystickou fibrózou 

Detská fakultná nemocnica (DFN) v Košiciach získala nový prístroj za vyše 12.000 eur potrebný pre každodennú respiračnú fyzioterapiu detí a dospelých s cystickou fibrózou. Ide o špeciálnu vibračnú vestu so systémom vysokofrekvenčnej oscilácie hrudnej steny.

Reklama

Prístroj zakúpila Slovenská asociácia cystickej fibrózy (SACF) v rámci projektu EÚ a zapožičia ho na dlhodobé užívanie pre pacientov Fyziatricko-rehabilitačnému oddeleniu DFN v Košiciach. “Tento systém zabezpečuje efektívne čistenie dýchacích ciest a je prvým na území východného Slovenska,” uviedla dnes pre novinárov predsedníčka SACF Katarína Štěpánková.

Zakúpenie vibračnej vesty je súčasťou projektu s názvom Odovzdávanie skúseností na zabezpečenie lepšej starostlivosti o pacientov s cystickou fibrózou v Zakarpatskom regióne.

Primárka I. kliniky detí a dorastu nemocnice DFN Anna Feketeová konštatovala, že liečba cystickej fibrózy je veľmi nákladná a žiada si komplexný prístup. Za príklad dáva systém zdravotnej starostlivosti pri liečbe tejto choroby vo Švédsku, Slovensko v tomto smere ešte v mnohom zaostáva. “Nie je to len o liekoch, je to o ľuďoch a o systéme, a to je to, čo chceme zlepšovať,” povedala novinárom.

V rámci cezhraničného projektu sa v dňoch 23.–25. októbra uskutočnil v ukrajinskom Užhorode vzdelávací seminár o cystickej fibróze. Jeho poslaním bola výmena know-how medzi slovenskými, ukrajinskými a západoeurópskymi odborníkmi. Jednou z aktivít projektu je aj zakúpenie potrebného prístrojového vybavenia na potný test a následné vyškolenie personálu užhorodskej nemocnice v DFN v Košiciach. Projekt spolufinancuje EÚ v rámci programu cezhraničnej spolupráce.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:20

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok vyzvala na zdržanlivosť s cieľom zabrániť ďalšiemu stupňovaniu napätia na Blízkom východe. Britský premiér Rishi Sunak žiadal, aby v regióne prevládol pokoj. Reagovali tak na útok v Iráne, ktorý americké médiá pripísali Izraelu.

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

11:35

Na deväť sa zvýšil počet obetí nočného útoku ruskej armády na Dnepropetrovskú oblasť na juhu Ukrajiny. Medzi mŕtvymi sú tri deti a zranenia utrpelo viac než 10 osôb. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnútra.

11:27

Spoločnosť Apple na žiadosť Pekingu odstránila z čínskeho App Store aplikácie Threads, WhatsApp, Telegram a Signal, informuje agentúra Bloomberg.

Čínske úrady to požadovali “z dôvodov národnej bezpečnosti”.

Predtým boli tieto služby v Číne dostupné len cez VPN, ale stále sa tešili popularite.

Minulý rok Peking zaviazal vývojárov aplikácií, aby sa do konca marca 2024 podrobili vládnej registrácii, inak prestanú fungovať.

11:14

Poľské úrady zadržali dvoch podozrivých z útoku na ruského opozičného politika Leonida Volkova, ku ktorému prišlo v marci v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok litovský prezident Gitanas Nauséda.

11:05

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vyzval na “úplnú deeskaláciu” situácie po správach amerických médií, že Izrael zaútočil na Irán. Dodal, že partneri zo skupiny G7 budú o situácii diskutovať počas rokovaní na Capri.

Druhý deň rokovania ministrov zahraničných vecí skupiny G7 na talianskom ostrove Capri
Na snímke taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani
10:53

Jeden člen posádky ruského bombardéra Tu-22M3, ktorý sa zrútil v piatok na juhozápade Ruska, zahynul. Oznámil to gubernátor Stavropoľského kraja Vladimir Vladimirov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali