Korčok: Som hrdý najmä na konkrétne výsledky a ľudí

Korčok: Som hrdý najmä na konkrétne výsledky a ľudí

Bratislava 17. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Baumann)

 

V rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ som hrdý najmä na dve veci – na konkrétne výsledky a na ľudí. Vyhlásil to dnes štátny tajomník rezortu diplomacie a splnomocnenec vlády pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy

Na snímke štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok
Na snímke štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok

“Povedali sme, že chceme mať veľmi málo vzletných rečí, ale o šesť mesiacov chceme položiť na stôl úplne konkrétne veci. Po druhé, som hrdý naozaj na desiatky kolegov a ľudí, profesionálov, ktorí odviedli fantastickú prácu,” pričom dodal, že za šesť mesiacov ministri a slovenskí diplomati predsedali vyše 1200 rokovaniam.

Reklama

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) ocenil spoluprácu s Európskym parlamentom. “Za najväčšie úspechy považujem posuny v digitálnej oblasti, osobitne odstránenie bariér v geoblokovaní a v roamingu, tak isto Parížsku klimatickú dohodu a, samozrejme, aj modernizáciu obchodných nástrojov, v ktorej tri a pol roka nebola dohoda a konečne sa ju podarilo dosiahnuť,” zdôraznil.

Splnomocnenec považuje v súčasnej EÚ tri oblasti za najväčšie výzvy – Schengen, ktorý dnes ideálne nefunguje, spoločnú menu, v ktorej podľa neho nerobíme dostatočne kroky a vnútorný trh. “Ak tieto tri veci nezastabilizujme, tak môžeme tu viesť diskusie, ale všetko to budú iba klubové debaty o tom, či viac alebo menej Európy,” vysvetlil.

Reklama

Europoslanec Štefanec si myslí, že EÚ môže byť úspešná iba vtedy, ak bude vytváraná zdola dôsledne na princípe subsidiarity. “Nemá zmysel hovoriť o nejakej nezmyselnej centralizácii, ale má zmysel hovoriť o užšej spolupráci v oblastiach, ktoré sú potrebné pre našu budúcnosť, a to je spoločná zahraničná a obranná politika, najmä vnútorný trh vzhľadom na vytvorenie spoločného digitálneho trhu,” povedal.

Tému migrácie označil Korčok za jednu zo silných a zároveň prioritných slovenského predsedníctva. Problém však naďalej pokračuje, pričom priznal, že minulý rok sme nad ním stratili kontrolu. “Mnohí očakávali, ako sa zhostí tejto úlohy krajina, ktorá má veľmi silne vyprofilovaný postoj k povinným migračným kvótam.

Naším prvoradým cieľom nebolo, lebo by to bolo nereálne, dostať konkrétne vyriešené veci na stôl, o ktorých vieme, že existujú hlboké rozpory, ale chceli sme urobiť jedno a mám pocit, že sa nám to podarilo, a to je to, že sme otvorili debatu o tom, či je udržateľný do budúcnosti koncept, ktorý de facto je postavený na jednom pilieri, a to je povinné prerozdeľovanie kvót,” konštatoval Korčok.

Štefanec vidí problém v mentálnom nastavení starších a novších členov EÚ, keďže každý sa na problém pozerá zo svojho hľadiska. Napriek úspechom slovenského predsedníctva si myslí, že EÚ ťahá za kratší koniec práve v otázke migračnej politiky a bezpečnosti. “Áno, diskusie pokračovali, ale nemáme odpoveď ani za tohto polroka, to bola agenda ministra Kaliňáka a musím povedať, že Slovensko tu nedosiahlo riešenia na rozdiel od iných úspešných oblastí, v tejto sme sa nepohli,” uviedol Štefanec. Obavy má z prichádzajúceho maltského predsedníctva, ktoré odmietlo návrhy flexibilnej solidarity.

V otázke bezpečnosti Korčok pripustil, že odchod Veľkej Británie z EÚ je hlbokou stratou, zároveň však dodal, že práve Británia bola krajinou, ktorá bola veľmi skeptická pokiaľ ide o pripravenosť EÚ v tejto oblasti byť silnejšia a akcieschopnejšia. “Ak chceme byť istým hráčom v globálnej zahraničnej politike, no tak bez vojenských spôsobilostí to nepôjde a rovnako to nepôjde bez zvýšených výdavkov na obranu,” zdôraznil.

Reklama

Štefanec taktiež uviedol, že bezpečnosť niečo stojí a myslí si, že už každý zaznamenal potrebu zvýšenia bezpečnostných nákladov z verejných zdrojov. “Je nepochybne potrebné dať viac na bezpečnosť. Len štyri európske krajiny napĺňajú svoj záväzok v rámci Severoatlantickej aliancie. Ale treba zmeniť aj štruktúru. My nehovoríme už o veľkých armádach, ale skôr o cielených jednotkách, ktoré zabezpečia napríklad kybernetickú bezpečnosť našej infraštruktúry,” zdôraznil europoslanec, pričom pripustil, že Európa musí robiť pre svoju bezpečnosť viac.

 

V tejto chvíli je hlavnou prioritou v Sýrii humanitárna pomoc a evakuácia. Vyhlásil to dnes štátny tajomník rezortu diplomacie a splnomocnenec vlády pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

“Pokiaľ ide o politický proces, áno, sme vystavení realite a tá je taká, že v Bezpečnostnej rade OSN nie sú priechodné rezolúcie, ktoré by tento politický proces mohli posunúť ďalej. Pokiaľ ide o EÚ, budem celkom otvorený, je to také zrkadlo, ktoré nám je nastavené, pokiaľ ide o reálne schopnosti,” priznal Korčok.

V rámci reálnych schopností a odhodlania vstúpiť do procesu viac ako len volaním po humanitárnej pomoci podľa neho ide o otázku spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky a vôbec postavenia EÚ v globálnom zmysle. “My tam veľkým hráčom nie sme,” konštatoval splnomocnenec.

Reklama

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) sa domnieva, že EÚ je ekonomickou veľmocou, ale aj bezpečnostným trpaslíkom. “Jednoducho ekonomicky máme v rukách takmer štvrtinu celosvetového domáceho produktu, ale bezpečnostne nemáme v rukách žiadne zložky. To je naozaj veľká výzva do budúcna pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ a pre potrebu konať,” zdôraznil europoslanec, pričom dodal, že situácia v Sýrii si vyžaduje hlbšie a dlhodobejšie riešenia.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:56

Americký Senát hlasoval, po polnočnom konečnom termíne, opätovne za kľúčový zákon o sledovaní. Zákon pritom takmer prestal platiť. Predchádzali tomu názorové rozdiely o tom, či by Federálny vyšetrovací úrad USA (FBI) mal mať zakázané využívať tento program o údajoch o Američanoch.

09:02

Izrael v súvislosti s vyhrotenou situáciou na Blízkom východe žiada USA o viac tankovej munície a vojenských vozidiel, píše agentúra Bloomberg.

Podľa zdrojov agentúry bola žiadosť predložená nedávno a Bidenova administratíva ju ešte nezačala posudzovať.

Denník The Wall Street Journal predtým s odvolaním sa na amerických predstaviteľov napísal, že Biely dom zvažuje možnosť transferu zbraní do Izraela za viac ako 1 miliardu dolárov. Išlo by o najdrahšiu dodávku od začiatku operácie v pásme Gazy.

08:52
USA uvalili sankcie na Minsk Wheeled Tractor Plant a tri čínske podniky za údajný transfer výrobkov potrebných pre raketový program do Pakistanu, uvádza ministerstvo zahraničných vecí.
08:50

Americká armáda umiestnená na leteckej základni neďaleko čadského hlavného mesta N’Djamena nemohla predložiť dokumenty, ktoré by odôvodňovali jej prítomnosť, píše agentúra Reuters.

Hlavný veliteľ čadských vzdušných síl v tejto súvislosti požiadal o prerušenie pobytu Američanov.

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali