KHL: Slovan zvládol dôležitý duel s Medveščakom, je bližšie k play off

Bratislava 21. januára 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Hokejisti Slovana Bratislava v tabuľke Západnej konferencie si tak upevnili ôsme miesto

Hokejisti Slovana Bratislava zvládli stredajší dôležitý súboj základnej časti KHL, keď na domácom ľade zdolali priameho konkurenta v boji o postup do play off Medveščak Záhreb 3:2. V tabuľke Západnej konferencie si tak upevnili ôsme miesto, náskok na deviaty chorvátsky tím zvýšili na päť bodov.

Na snímke zľava Lukáš Kašpar, Cam Barker, Tomáš Kundrátek, Václav Nedorost a Marek Viedenský sa tešia z prvého gólu v zápase KHL HC Slovan Bratislava - Medveščak Záhreb
Na snímke zľava Lukáš Kašpar, Cam Barker, Tomáš Kundrátek, Václav Nedorost a Marek Viedenský sa tešia z prvého gólu v zápase KHL HC Slovan Bratislava – Medveščak Záhreb

Vo vyrovnanom stretnutí poslal Slovan v 15. minúte do vedenia v presilovke český obranca Tomáš Kundrátek, ktorý využil presilovku. Medveščak dokázal skóre otočiť, na konci prvej tretiny vyrovnal zásluhou Gilberta Brulého a v siedmej sekunde tretej časti hneď po vyhratom buly potrestal dieru v “belasej” obrane Radek Smoleňák. Domáci potom prežili päťminútové oslabenie pri vylúčení Vladimíra Mihálika, ktorý pri mantineli zasiahol Smoleňáka do hlavy a putoval predčasne pod sprchy. V 52. minúte sa dočkali vyrovnávajúceho gólu po dorážke Roka Tičara a 58 sekúnd pred koncom rozhodol o triumfe Václav Nedorost.

Zverenci trénera Miloša Říhu majú teraz v súťaži osem dní voľno. Po nich ich čaká rozhodujúca fáza sezóny, ktorú otvoria štvorzápasovým tripom. Ten začnú v piatok 29. januára o 13.00 SEČ na ľade Metallurgu Novokuzneck, následne sa stretnú so Sibirom Novosibirsk (31.1.), Admiralom Vladivostok (2.2.) a Amurom Chabarovsk (4.2.).

KHL – základná časť:

Slovan Bratislava – Medveščak Záhreb 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)

Góly: 15. Kundrátek (Kašpar, Barker), 52. Tičar (Višňovský, Šťastný), 60. Nedorost (Kašpar, Viedenský) – 19. Brulé (Bjorkstrand), 41. Smoleňák (Mertl). Rozhodovali: Vasiljev, Oskirko – Nazarov, Nesterov, vylúčení: 5:9 na 2 min., navyše Mihálik (Slovan) 5 min+DKZ za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, zmeny a striedania: v bránke Medveščaku od 41. min. Krošelj namiesto Taylora, 10.055 divákov (vypredané).

Zostavy:

Slovan Bratislava: Brust – Kundrátek, Barker, Višňovský, Sersen, Mihálik, Švarný, Luža – Kašpar, Viedenský, Nedorost – Jeglič, Tičar, Šťastný – Nagy, Surový, Bartovič – Miklík, Lušňák, Skalický

Medveščak Záhreb: Taylor (41. Krošelj) – Parlett, Morrisonn, Gysbers, Mäntylä, Jurčina, Katic, Deutsch, Larkin – Genoway, Mertl, Smoleňák – Bjorkstrand, Brulé, Hedberg – Giliati, Bolduc, Saarinen – Glumac, Jämtin

Václav Nedorost rozhodol o triumfe domáceho tímu

Vypredaný Zimný štadión Ondreja Nepelu videl v prvej tretine rušný a pomerne vyrovnaný hokej. Slovanisti často komplikovane riešili rozohrávku, výsledkom čoho boli zachytené puky zo strany súpera a nebezpečné výpady, ktoré musel hasiť Brust. Kanadský brankár v 6. min. zasiahol pri šanci Parletta a potom sa v oslabení skvele premiestnil pri strele Genowaya. Obom tímom išlo o veľa, nedarovali si ani centimeter priestoru, na ľade sa tak často iskrilo. V 10. min. okorenila súboj šarvátka, pri ktorej sa činili najmä Kundrátek a Bolduc. Potom mali “belasí” šťastie v oslabení 3 na 4, keď Mäntylä od modrej napálil do pravej žŕdky Brustovej bránky. Slovan si trpezlivo počkal na svoje šance, v 13. min. ešte po Višňovského vysunutí Tičar rozvlnil iba bočnú sieť, o dve minúty neskôr to už ale vyšlo – na konci presilovky upratal puk po zrazenej Kašparovej strele do siete Kundrátek. Z vedúceho zásahu sa domáci dlho netešili, v 19. min. Višňovský neubránil Bjorkstranda a Brulé zblízka prekonal Brusta – 1:1.

Na snímke zľava Barry Brust (Slovan), Edwin Hedberg (Zahreb) Michal Sersen (Slovan) v zápase KHL HC Slovan Bratislava - Medveščak Záhreb
Na snímke zľava Barry Brust (Slovan), Edwin Hedberg (Zahreb) Michal Sersen (Slovan) v zápase KHL HC Slovan Bratislava – Medveščak Záhreb

Hneď v úvode druhej tretiny ušiel domácej obrane Smoleňák, Brust ale jeho nájazd ustál. Hra sa potom odvíjala najmä v strednom pásme, vzruchu pred bránkami ubudlo. Dobré momenty ukázal chvíľami druhý útok Slovana, Jeglič sa ocitol sám pred Taylorom, ale chrbtom k bránke sa dobre nezorientoval. “Belasí” potom zatlačili súpera počas troch presiloviek. Po Kašparovej prihrávka jemne tečoval puk pred bránkou Viedenský, Taylor bol však v strehu. V 36. min. sa pri zlom striedaní hostí rútili dvaja hráči Slovana sami na Taylora, Barker vyriešil situáciu strelou, ktorú brankár Medveščaku vyrazil ramenom. Na druhej strane stroskotal v tutovke Saarinen na Brustovi.

Na snímke zľava Michal Sersen (Slovan), Barry Brust (Slovan) a Alexandre Bolduc (Záhreb) v zápase KHL HC Slovan Bratislava - Medveščak Záhreb
Na snímke zľava Michal Sersen (Slovan), Barry Brust (Slovan) a Alexandre Bolduc (Záhreb) v zápase KHL HC Slovan Bratislava – Medveščak Záhreb

Říhovi zverenci absolútne nezvládli vstup do tretej časti, keď hneď po buly neustrážili Smoleňáka a ten delovkou z ľavého kruhu prepálil Brusta – 1:2. Aby toho nebolo málo, Mihálik následne pri mantineli tvrdo atakoval Smoleňáka a za úder do oblasti hlavy a krku dostal 5 min + DKZ. Slovan dlhé oslabenie ustál, navyše Surový v ňom dokázal uniknúť po pravej strane, skôr než ale stihol ohroziť Krošelja, ktorý nahradil v bránke hostí Taylora, mu stihli zblokovať pokus vracajúci sa obrancovia Medveščaku. Domáci fanúšikovia sa dočkali vytúženého vyrovnania v 52. min., keď krátko po uplynutí presilovky Tičar dorazil zblízka do siete strelu Višňovského. Slovan vrhol svoje sily do útoky, Višňovský, Kundrátek a Surový nechali vyniknúť nového muža v záhrebskej bránke. Dobrú príležitosť na rozhodnutie duelu mali “belasí” v závere tretiny, keď Morrisonn putoval na trestnú lavici za držanie, obrana Medveščaku na čele s Krošeljom však náporu odolala. Obrovskú drámu slovanisti napokon zvládli, 58 sekúnd pred koncom prestrelil Krošelja Nedorost a rozhodol o triumfe domáceho tímu.

Prinášame vám niektoré hlasy po zápase:

Miloš Říha, tréner Slovana: “Ako kolega povedal, bol to akoby zápas play off. Obom tímom ide úplne o všetko a tomu aj všetko podriadili. Bolo to vidieť, vyskytli sa tam chyby i šarvátky. Som spokojný s tromi bodmi, sklamali ma však presilovky, musíme sa vrátiť k tomu, ako sme ich hrali predtým. Mužstvo si zaslúži pochvalu za to, že bojovalo až do konca. Obrátilo sa ku nám šťastie a boli sme schopní rozhodnúť v poslednej minúte.”

Ľubomír Višňovský, navrátilec do zostavy Slovana (v zápase 0+1): “Samozrejme, víťazstvo chutí. Z mojej strany to nebolo ono, ukázalo sa, že bez tréningu sa nedá hrať. Bol to jeden z mojich najťažších zápasov. Veľa som toho nenatrénoval a bolo to dosť trápenie, našťastie s dobrým koncom, tak sa veľmi teším. Medveščak mal v prvej tretine trochu navrch, lepšie korčuľovali, boli o pol kroku pred nami, ale držali sme to. Škoda inkasovaného gólu v úvode tretej tretiny. Po ňom sme museli otvoriť hru, viac sme ich napádali a dostali pod tlak. Po vyrovnávajúcom góle oni akoby upadli a už sme mali navrch. Hralo sa o šesť bodov a postup do play off. Podali sme zodpovedný výkon a diváci mali po zápase radosť.”

Václav Nedorost, autor víťazného gólu Slovana: “Pred mojím gólom súper stratil puk, rozbehli sme to, pekne to urobil ‘Vieďo’, ktorý vedel o mne a prenechal mi puk. Puk som mal niekde pod nohami, ani som nevedel, kam strieľam, len som do toho ‘práskol’ a už som iba videl, ako sa rozvlnila sieť. Zaplavila ma eufória radosti, skvelý pocit.”

Tomáš Kundrátek, autor prvého gólu Slovana: “Bol to veľmi dôležitý zápas, možno rozhodujúci. V závere to bola dráma, ale zvládli sme to a máme tri body. Ich brankár chytal skvele, mali sme aj ďalšie šance, ale nedokázali sme ich premeniť. Našťastie sme si to schovali na záver.”

Gordie Dwyer, tréner Medveščaku: “Gratulujem súperovi k trom bodom. Bol to play off zápas, oba tímy boli pripravené hrať a bojovať. Nebol to otvorený zápas, súperi si nedarovali žiaden priestor, oba tímy dominovali v defenzíve. Slovan využil svoje príležitosti, kým my sme nedokázali potrestať chyby domácich a premeniť viac šancí. Škoda, že sme nedokázali dotiahnuť stretnutie do predĺženia. Bol to výborný zápas, tvrdý boj o play off, bitka však ešte pokračuje.”

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

16:28

Rusko vo štvrtok vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorý žiadal predĺženie dohľadu expertov OSN nad sankciami svetovej organizácie voči Severnej Kórei. Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o jeden rok by predĺžila mandát skupiny expertov, ktorí na dodržiavanie sankcií dohliadajú. Veto zo strany Ruska však ich činnosť pozastavuje.

16:24

Priemerné vozidlo stráca po troch rokoch 22,5 % svojej hodnoty, zatiaľ čo žlté vozidlá len 13,5 %. Naopak, najviac strácajú hodnotu zlaté vozidlá, a to až na úrovni 25,9 %. Vyplýva to z minuloročných dát platformy iSeeCars.com, na čo poukázala spoločnosť Aures Holdings.

16:13

Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov. Kňazov vo svojej kázni vyzval, aby sa vyhýbali duchovnému pokrytectvu a pristupovali k svojim veriacim milosrdne.

16:07

Poľský premiér Donald Tusk privítal vo štvrtok pokrok dosiahnutý v rozhovoroch s Ukrajinou. Ich témou bol dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov a blokády hraníc zo strany poľských poľnohospodárov, ktoré naštrbili vzťahy medzi oboma krajinami.

Donald Tusk Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (vľavo) a poľský premiér Donald Tusk
15:35

Poľských vojakov vyšlú do Paríža, aby tam pomohli s posilnením bezpečnosti počas tohtoročných letných olympijských hier. Oznámil to vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.