Karadžiča odsúdili na 40 rokov. Svoju vinu popiera

Karadžiča odsúdili na 40 rokov. Svoju vinu popiera

Haag 24. marca 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Kooren)

 

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vyniesol odsudzujúci rozsudok bývalému lídrovi bosnianskych Srbov Radovanovi Karadžičovi za zločiny v Bosne a odsúdil ho na 40 rokov väzenia za zločiny spáchané v Bosne v 90. rokoch minulého storočia.

Na snímke  bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič
Na snímke bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič

 

Reklama

 

 

Reklama

Proti rozsudku môže byť neskôr podané odvolanie.

Bývalý politický líder bosnianskych Srbov, ktorému je teraz 70 rokov, je najvyšším činiteľom medzi vysokopostavenými obžalovanými Haagskeho tribunálu.

Celých 13 rokov sa skrýval pred medzinárodným súdnictvom, pričom v poslednej dobe, pred tým, než bol chytený, žil v Belehrade ako doktor Dragan Dabič a venoval sa alternatívnej medicíne. V Belehrade bol zadržaný 21. júla 2008.

Karadžič sa obhajoval sám a obviňuje Západ, že sa chce mstiť na Srboch

Súdny proces s Radovanom Karadžičom trval viac ako šesť rokov, od 26. októbra roku 2009. Svoju vinu však nikdy nepriznal. Od roku 2012 sa Karadžič obajoval sám, a jeho obhajoba má 874 strán, kde vysvetľuje, že všetko, čo v krajine konal, bolo v intenciách jeho patriotizmu, a že musel bojovať o uchovanie srbskej identity národa. Karadžič za celý čas prehlasoval o svojej nevine a súd nazval výtvorom Západu, ktorý sa mstí na Srboch.

Reklama

Počas procesu odmietol všetky obvinenia a odvolával sa predovšetkým “na dobré veci, ktoré vykonal”. V obhajobe tiež hovorí: “Urobil som všetko pre to, aby som sa vyhol vojne” a “nikdy som si nemyslel, že vznikne nejaká genocída”. Bývalý srbský líder tiež trvá na tom, že počet obetí vojny, ktorý sa šíri médiami, nie je vierohodný, a že v skutočnosti je počet obetí značne menší. “Časom sa však táto pravda bude čoraz viac ukazovať a všetky tieto obvinenia a propaganda budú slabšie a slabšie.” (K téme o počte obetí v Srebrenici si môžete prečítať aj tu.)

Na margo Srebrenice Karadžič povedal, že v časoch masakry nevedel o zabíjaní tisícov moslimských väzňov, čo nazval “ďalšou hrôzou” no popiera samotnú jej defíciu ako “genocídu”, ktorú naformulovala obžaloba. Vysvetlil, že v pozadí masakry nestál žiaden plán eliminovať bosniackych moslimov: “Nikto spomedzi srbských lídrov nechcel zle ani moslimom ani Chorvátom.”

Na masakru v Srebrenici nejestvuje v súčasnosti jednotný názor. Predovšetkým Srbi sa domnievajú, že masaker slúžil ako zámienka pre vtedajšieho prezidenta USA Billa Clintona na spustenie bombardovania od 30. augusta do 20. septembra 1995, ktoré bolo známe pod pojmom “Rozhodná sila”. Šlo o intenzívne bombardovanie s využitím bombami s ochudobneným uránom, ktorou silové zložky NATO rozdrvili srbsko-bosniansku armádu a zničili jej kontrolné systémy na danom teritóriu. Srbi boli donútení vzdať sa a prijať Daytonské dohody, podľa ktorých sa Bosna rozdelila na dve časti – chorvátsko-moslimskú a srbskú. Rozdelením boli Srbi ponižujúco potrestaní, nakoľko prišli o veľkú časť území, o ktoré tvrdo bojovali tri roky. Viac si k tomu môžete prečítať aj tu.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:06

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zadržala v utorok muža podozrivého zo zosnovania útoku na bývalého pracovníka Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU), ktorý krátko pred začiatkom ruskej invázie prebehol do Ruska. Informovala agentúra AFP.

11:56

Čínska ekonomika rástla v 1. štvrťroku 2024 rýchlejšie, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu vládne stimuly na podporu rastu. Ukázali to v utorok oficiálne údaje čínskeho štatistického úradu.

11:45

Slovensko je v rebríčku Index prosperity na 24. mieste v EÚ, Česká republika na 14. mieste. Uviedli to pri prezentácii výsledkov Mária Valachyová a David Navrátil, hlavní ekonómovia Slovenskej sporiteľne (SLSP) a Českej sporiteľne. Slovensko podľa nich čelí viacerým výzvam, a to klesaniu pracovnej sily, technologickému pokroku či udržateľnosti verejných financií.

11:35

Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová vyzvala v utorok Rusko a Čínu, aby prestali odmeňovať zlé správanie Severnej Kórey a chrániť ju pred sankciami.

Americká veľvyslankyňa sa takto vyjadrila počas návštevy demilitarizovanej zóny, prísne stráženej hranice medzi Južnou a Severnou Kóreou, ktoré sa technicky nachádzajú vo vojne.

Linda Thomasová-Greenfieldová
Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová odpovedá na otázky novinárov na americkej vojenskej základni v juhokórejskom pohraničnom meste Pchadžu
11:25

Viac ako 500 ľudí v Poľsku bolo tajne sledovaných špionážnym softvérom Pegasus, uviedol v utorok koordinátor poľských bezpečnostných služieb Tomasz Siemoniak. Informovala agentúra PAP.

11:05

Historickú budovu burzy v centre dánskeho hlavného mesta Kodaň zachvátil v utorok požiar, následkom čoho sa zrútila jej veža. Bezprostredne nehlásili žiadne zranenia.

10:55

Izrael spustil po víkendovom iránskom útoku aj “politickú ofenzívu” proti islamskej republike. Uviedol to v utorok izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac.

10:40

Južná Kórea si v utorok pripomína 10. výročie najhoršej námornej katastrofy v krajine. Po potopení preťaženého trajektu Sewol neďaleko ostrova Čedžu vtedy zahynuli aj stovky školákov.

Loď pobrežnej stráže odviezla v utorok skoro ráno niektoré rodiny obetí na miesto nešťastia, kde sa konal špeciálny spomienkový obrad. Na mieste označenom žltou bójou rodiny vyvolávali mená zosnulých a hádzali kvety do vody. Následne si ich uctili chvíľou ticha.

10:29

Americký prezident Joe Biden a iracký premiér Muhammad Šijá Súdání sa v pondelok počas stretnutia v Bielom dome dohodli, že budú pokračovať v rokovaniach smerujúcich k stiahnutiu vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi z Iraku. Informovala agentúra AFP.

10:18

Ruský generálny prokurátor Igor Krasnov pricestoval do Havany na bilaterálne rokovania so svojím kubánskym kolegom a ďalšími predstaviteľmi, oznámil v utorok jeho úrad. Informovala agentúra Reuters.

10:08

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v pondelok vyzvala Venezuelu a susednú Guyanu, aby sa vyhli eskalácii napätia v regióne Essequibo bohatom na ropu, ktorý si obe krajiny nárokujú.

Toto územie, okrem Venezuelou kontrolovaného ostrova Ankoko, je súčasťou Guyany. Nároky naň si však robí aj Venezuela.

10:02

Filipíny zadržali 1,8 tony kryštalického metamfetamínu. Oznámil to v utorok filipínsky prezident Ferdinand Marcos, podľa ktorého ide o rekordnú policajnú raziu súvisiacu s týmto druhom drogy.

09:54

Berlín a Peking by mohli pomôcť dosiahnuť “spravodlivý mier” na Ukrajine. V utorok v čínskom hlavnom meste to počas stretnutia s prezidentom Si Ťin-pchingom povedal nemecký kancelár Olaf Scholz.

Scholz dodal, že od jeho poslednej návštevy Číny “medzi našimi vládami prebieha intenzívna výmena názorov”.

09:45

Hladiny riek v oblastiach ruského Uralu a juhozápadnej Sibíri naďalej rýchlo stúpajú, uviedli v utorok úrady. Voda už zaplavila stovky domov, prerušila dodávky elektrickej energie a vynútila si urýchlenú evakuáciu obyvateľov.

09:35

Grécka vládnuca konzervatívna strana Nová demokracia (ND) v pondelok zaradila na svoju kandidačnú listinu do júnových volieb do Európskeho parlamentu etnického Gréka z Albánska Frediho Beleriho.

Beleri bol zatknutý 12. mája 2023 pre kauzu kupovania hlasov pred komunálnymi voľbami v albánskom pobrežnom meste Himara. Napriek tomu voľby vyhral.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali