Juraj Hrabko: Kto sa tešil na odchod Igora Matoviča, bude sklamaný

Juraj Hrabko: Kto sa tešil na odchod Igora Matoviča, bude sklamaný

Bratislava 26. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Publicista Juraj Hrabko komentoval aj informáciu, podľa ktorej polícia obvinila Igora Matoviča v kauze ohovárania premiéra Roberta Fica

Na snímke poslanec NR SR A Igor Matovič (OĽaNO-NOVA)
Na snímke poslanec NR SR A Igor Matovič (OĽaNO-NOVA)

Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií prerušil konanie v prípade nepozastavenej živnosti lídra OĽaNO-NOVA a bude čakať na rozhodnutie Ústavného súdu o sťažnosti Igora Matoviča. Bez ohľadu na to, ako súd rozhodne, to podľa publicistu Juraja Hrabka znamená, že Matovič je už mimo nebezpečenstva a o poslanecký mandát nepríde. „Všetci, ktorí sa tešili, že Igor Matovič odíde z parlamentu na základe rozhodnutia výboru a následne pléna parlamentu, budú sklamaní. To sa nestane, Igor Matovič z parlamentu neodíde. V zákone sú termíny a tie budú prešvihnuté,“ povedal Hrabko v diskusii na TABLET.TV.

Reklama

Pravdepodobnosť, že sa konanie neskončí vylúčením Matoviča z parlamentu, odhadol na 99 percent, a to aj v prípade, že by súd, ktorému stále chýbajú traja sudcovia, napokon v merite veci nerozhodol. Výbor totiž kvôli čakaniu na výrok súdu nestihne rozhodnúť v zákonom stanovenej lehote.

Hrabko komentoval aj informáciu, podľa ktorej polícia obvinila Igora Matoviča v kauze ohovárania premiéra Roberta Fica. Postup polície v tomto prípade považuje za štandardný. „Myslím si, že to bolo adekvátne. Veď počas vyšetrovania sa ukáže, či bude podaná obžaloba a v konečnom dôsledku rozhodne súd. To je v poriadku. Ale v právnom štáte by malo platiť „padni komu padni“, a nie je to tak,“ povedal Hrabko, podľa ktorého v prípade koaličných politikov polícia nie je taká promptná, ako keď ide o lídra OĽaNO.

Reklama

Po odchode Radoslava Procházku z politiky a postupe Oľgy Nachtmannovej na post štátnej tajomníčky ministerstva školstva nastúpili do parlamentu dvaja noví poslanci, Zuzana Zimenová zo #Siete a Ladislav Andreánsky zo Smeru-SD. Zimenová však už krátko po vzniku tejto vlády avizovala, že v prípade nástupu do parlamentu nemá záujem ju podporovať. „Pre vládnu koalíciu to neznamená nič. Treba si uvedomiť, že táto vládna koalícia má od začiatku 79 poslancov, 81 poslancov mala predchádzajúca vládna koalícia vedená Robertom Ficom ešte so #Sieťou. Dnes už #Sieť nie je súčasťou vládnej koalície. Znamená to len, že si vládna koalícia musí dávať väčší pozor, aby mala pri hlasovaniach v sále dostatok poslancov,“ reagoval Hrabko.

Na otázku, ktoré body poslednej riadnej schôdze parlamentu v tomto roku sú najdôležitejšie, reagoval, že to záleží aj od uhla pohľadu. „Samozrejme, najdôležitejší je zrejme rozpočet. Je dôležitý pre ekonómov. Mňa napríklad zaujímajú návrhy na zmeny ústavy. Tie sú tam tri, ak nepočítame návrh Jána Budaja na zrušenie Mečiarových amnestií, ktorý predložil po pol roku,“ povedal. Teoretickú šancu na schválenie má podľa neho jeden z návrhov, prekladá ho vládna koalícia a týka sa predĺženia mandátu poslancov a predsedov VÚC zo štyroch na päť rokov. „Ja by som bol najradšej, keby tento návrh neprešiel,“ poznamenal Hrabko. Jedným z cieľov tejto zmeny je totiž zosúladenie termínov komunálnych a regionálnych volieb, ktoré by však aj tak bolo iba dočasné.

„Jeden návrh predkladajú poslanci OĽaNO, žiadajú, aby sa predseda parlamentu vzdal funkcie predsedu strany a vôbec politickej činnosti. Vychádzajú z britského modelu, podľa mňa to nemá vôbec šancu na posunutie do druhého čítania. Sú to rozdielne systémy, k nášmu systému by sa hodilo niečo úplne iné,“ konštatuje Hrabko. „A je tam návrh ĽSNS vypustiť z ústavy vetu, že právne záväzné akty EÚ majú prednosť pred slovenskými zákonmi,“ dodal s tým, že ani tejto zmene nedáva veľkú šancu na úspech.

Na otázku, prečo si poslanci každý rok zákonom zmrazujú platy, keď pôvodná príčina, snaha podporiť konsolidáciu verejných financií v čase krízy, už pominula, Hrabko odpovedal, že je to kvôli snahe osloviť voličov. „Je to populárna téma, každoročne si politické strany, ktoré to navrhujú, myslia, že tým získavajú body. Samozrejme, že u časti voličov to aj platí,“ povedal.

Ľudia sú podľa neho na politikov nahnevaní a len veľmi ťažko si nechajú vysvetliť, že by spolu s celoslovenským rastom miezd mali rásť aj poslanecké. Na druhej strane, každoročná ad hoc zmena zákona kvôli zmrazeniu platov nezodpovedá požiadavke na všeobecnú platnosť zákonov. „Ak by toto zmrazenie dal nejaký poslanec na ústavný súd, možno by ho označil, že je v rozpore s ústavou. Nie je predsa možné dlhoročne upravovať zákon na jednorazové použitie,“ povedal Hrabko.

Reklama

Na margo vyjadrenia podpredsedu SNS Antona Hrnka, ktorý návrh opozičného poslanca Miroslava Beblavého na systémové riešenie problému označil za „dobrý“, Hrabko poznamenal, že je to „podaná ruka“, ale zďaleka to neznamená, že parlament takýto návrh napokon schváli.

Prácu médií, ktoré verejnosti prezentovali ako fakt, že minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák pri organizácii dvoch akcií v rámci slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie porušil zákon, označil Hrabko za neprofesionálnu. „Minister Lajčák má dôvod cítiť sa dotknutý, obzvlášť, ak si svoju kariéru tak úzkostlivo stráži. Ja sa neodvážim tvrdiť, že Lajčák porušil zákon, dokonca ani v tom prípade, ktorý spomínal právnik Transparency International Slovensko. Je totiž otázne, či sa dá nezáväzný pohovor s bývalým podriadeným nazvať podnetom na riešenie situácie. Rozhodne by sme boli tejto dilemy ušetrení, ak by pani Hlávková poslala formálny podnet ministrovi,“ povedal Hrabko.

Na druhej strane, podozrenia boli vyslovené a podľa Hrabka by im minister najlepšie čelil tak, že by zverejnil všetky zmluvy týkajúce sa predsedníctva. „Slovenské predsedníctvo je možno aj úplne najlacnejšie, nielen v porovnaní s V4, otázkou je, nakoľko je transparentné a nakoľko sa na jednotlivé akcie prilievajú peniaze,“ reagoval Hrabko na vyhlásenie ministra, podľa ktorého je organizácia slovenského predsedníctva zo všetkých krajín V4 najlacnejšia.

„Je tu napríklad podozrenie, že honoráre umelcom vyplácalo ministerstvo, a nie agentúra, ktorá to mala robiť. A celé to teraz prebil výrok Roberta Fica. Bol to politický výrok, vôbec nie vecný,“ povedal Hrabko na margo výroku premiéra, ktorý časť novinárov prirovnal k „protislovenským prostitútkam“.

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:54

Turecká letecká spoločnosť Turkish Airlines obnovila lety do líbyjskej metropoly Tripolis po takmer desiatich rokoch od ich pozastavenia. Informovala agentúra AFP.

Spoločnosť Turkish Airlines lety do tejto vojnou zmietanej severoafrickej krajiny pozastavila pre bezpečnostné obavy.

13:53

Čínsky telekomunikačný gigant Huawei dosiahol v minulom roku silný rast napriek technologickým sankciám zo strany USA. Výrazne sa zvýšil obchod so súkromnými zákazníkmi, v oblasti cloud computingu aj v automobilovom sektore. Informovali agentúry Reuters a DPA.

Celkovo dosiahla juhočínska spoločnosť v roku 2023 tržby vo výške približne 97,8 miliardy amerických dolárov (90,46 miliardy eur), čo predstavuje nárast o 9,63 % v porovnaní s predminulým rokom.

12:52

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa stretne so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom 9. mája v Bielom dome. Agentúre AFP to v piatok povedal nemenovaný turecký predstaviteľ.

Za predpokladu, že dôjde k oficiálnemu potvrdeniu návštevy, by išlo o prvé stretnutie medzi Erdoganom a Bidenom v Bielom dome.

12:47

Na Filipínach sa na Veľký piatok nechalo niekoľko najradikálnejších veriacich po vzore Ježiša Krista ukrižovať. Iní sa v extrémnych prejavoch náboženskej oddanosti sebabičovali až do krvi. Informovala agentúra AFP.

Filipíny sú najväčšou rímskokatolíckou krajinou v Ázii a ku katolíckej viere sa hlási viac ako 85 percent obyvateľov. Zatiaľ čo väčšina si pripomínala ukrižovanie Krista v kostole počas pašií alebo trávila sviatky s rodinou, množstvo zvedavcov a turistov sa zhromaždilo v dedinách v okolí mesta San Fernando severne od Manily.

Na Filipínach sa najradikálnejší veriaci na Veľký piatok sebabičovali a nechali ukrižovať
Na snímke radikálny filipínsky veriaci sa necháva ukrižovať počas pašie na Veľký piatok v meste San Pedro Cutud, severne od Manily
12:35

Dva byty vyhoreli v piatok nadránom po výbuchu v bytovke v budapeštianskej mestskej časti Lágymányos. V jednom z bytov našli hasiči mŕtve telo staršej ženy, dve osoby boli zranené a 50 ľudí museli evakuovať. Pre agentúru MTI to uviedol hovorca maďarského Riaditeľstva úradu civilnej ochrany Dániel Mukics.

12:00

Pri izraelskom útoku v sýrskej provincii Aleppo zahynulo najmenej 42 ľudí vrátane šiestich militantov z libanonského hnutia Hizballáh, uviedlo v piatok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

Podľa sýrskej agentúry SANA došlo k útoku približne o 01.45 h miestneho času.

10:37

Daňové licencie, ktoré od budúceho roka prinesú minimálne zdanenie firiem bez ohľadu na ich hospodársky výsledok, ovplyvnia viac než 43 % slovenských spoločností. Komplikácie vzniknú predovšetkým malým a neaktívnym firmám. Ich majitelia by si preto mali zvážiť, ako ďalej postupovať, upozornil zakladateľ účtovno-poradenskej spoločnosti Bonitax Patrik Kasáš.

Daňové licencie majú byť podľa odborníka pákou na právnické osoby, ktoré sa daňovej povinnosti doteraz vyhýbali. Zasiahnu však aj podnikateľov, ktorí majú neaktívne spoločnosti.

09:48

Čím vyšší príjem a úroveň vzdelania, tým ochotnejší sú ľudia presťahovať sa za prácou do zahraničia. Urobilo by tak 22 % ľudí, pričom 69 % takúto možnosť odmieta. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Alma Career, ktorý sa uskutočnil na viac ako 76.000 respondentoch z 13 krajín.

V strednej Európe, na Balkáne a v regiónoch Pobaltia a Fínska je vyhliadka na lepší plat najpresvedčivejším dôvodom na zváženie zamestnania v zahraničí. Ako kľúčový motivačný faktor ju uviedlo približne 60 percent respondentov.

09:05

Srbský tenista Novak Djokovič stále nevie, kto bude jeho nový tréner. Prvý muž svetového rebríčka ukončil v stredu spoluprácu s Goranom Ivaniševičom, ktorý nahradil na prelome rokov 2021 a 2022 Slováka Mariána Vajdu.

Djokovič ukončil spoluprácu s Ivaniševičom
Na snímke z januára 2023 srbský tenista Novak Djokovič (vľavo) a jeho vtedajší tréner Goran Ivaniševič počas tréningu pred grandslamovým turnajom Australian Open v Melbourne
08:51

Nasadením pozemných jednotiek členského štátu NATO na Ukrajine by sa automaticky nestali všetky ostatné krajiny Aliancie účastníkmi konfliktu s Ruskom. Vyplýva to zo zatiaľ nepublikovanej správy odborného panelu nemeckého parlamentu, na ktorú sa odvoláva agentúra DPA.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron koncom februára odmietol vylúčiť vyslanie západných vojsk na Ukrajinu v budúcnosti.

08:30

Barack Obama, Bill Clinton a niekoľko veľkých mien zo sveta americkej zábavy sa vo štvrtok večer zišli v New Yorku, aby pomohli na akcii prezidentovi Joeovi Bidenovi získať rekordnú sumu 25 miliónov dolárov na kampaň za jeho znovuzvolenie. Informovala agentúra AP.

Nálada vo vypredanej koncertnej sále Radio City Music Hall v New Yorku bola elektrizujúca. Obama ocenil Bidenovu ochotu hľadať spoločnú pôdu a povedal: “Toto je ten typ prezidenta, akého chcem.”

Joe Biden Barack Obama Bill Clinton Stephen Colbert
Stephen Colbert spoločne s Bidenom, Obamom a Clintonom v New Yorku
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Gaucho alebo juhoamerický kovboj kúpe koňa počas festivalu ródea Criolla Week v Montevideu v Uruguaji

Autor: AP/Matilde Campodonico

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali