Ján Baránek: Prezident nemôže podpísať zákon, ak má k nemu výhrady

Ján Baránek: Prezident nemôže podpísať zákon, ak má k nemu výhrady

Bratislava 27. apríla 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Analytik Baránek si prezidentov krok vysvetľuje tým, že na prezidenta zrejme tlačí čas, keďže zákon by mal byť účinný do 30. apríla

Ak má prezident SR Andrej Kiska k novele Obchodného zákonníka výhrady, nemal ju podpísať. Pre TASR to povedal politický analytik Ján Baránek v reakcii na dnešné oznámenie hlavy štátu, že právnu normu reagujúcu na kauzu Váhostav-SK podpíše, aj keď k nej má viacero pripomienok.

Reklama
Na snímke prezident SR Andrej Kiska

“Nie je možné nevrátiť zákon, ak s ním nesúhlasím, lebo si ho väčšina aj tak znovu schváli. Prezident je nielen titulárna hlava štátu, ale aj hlava štátu s určitými kompetenciami, a toto je jedna z nich. Zdôvodnenie, že aj tak by sa o tom nediskutovalo, je zlý prístup. Nemôže prezident niečo podpísať a dať k tomu zoznam vecí, ktoré mu prekážajú,” myslí si Baránek.

Analytik si Kiskov krok vysvetľuje tým, že na prezidenta zrejme tlačí čas, keďže zákon by mal byť účinný do 30. apríla, keď bude schôdza veriteľov Váhostavu-SK. “Ale toto nie je prezidentov problém. Ak má toľko výhrad, čakal som, že zákon vráti. Toto je problém Smeru-SD, nie prezidenta ani opozície. Smer-SD si musí časové termíny naháňať sám,” odkázal.

Reklama

Baránek súhlasí, že parlament by zákon schválil aj v prípade Kiskovho veta. “Ale potom by bolo zbytočné podávať aj návrhy na odvolanie ministrov, lebo aj tak neprejdú. Ide o diskusiu a tiež o to, že symboly majú v politike dôležitú úlohu,” dodal.

Na druhej strane politológ Grigorij Mesežnikov podpísanie novely Obchodného zákonníka prezidentom očakával. “Bol vládou dosť vystresovaný. Zákon mu dali na poslednú chvíľu. Zároveň, už pred rozhodnutím prezidenta premiér Robert Fico (Smer-SD) povedal, že aj keď novelu hlava štátu vetuje, bude opäť schválená. Vytvorila sa už vopred situácia, že akékoľvek výhrady Kisku by neboli zohľadnené,” povedal prezident Inštitútu pre verejné otázky.

To, že Kiska vyslovil k zákonu výhrady, je podľa Mesežnikova dobré. “Prezident nepodpisuje zákony väčšinou vtedy, ak je pochybnosť, či sú v súlade so zákonom. V tomto prípade sa vyhol kritike, že nepodpísal zákon, ktorý aspoň na prvý pohľad súlad s ústavou spĺňa,” dodal.

Kiska dnes povedal, že nebude brániť dohode predsedu vlády s Váhostavom-SK a bankami, ktorú sľúbili malým veriteľom a tí ju prijali. “Ide o rozhodnutie a zodpovednosť vlády. Zákon som podpísal v situácii, keď neexistujú žiadne pochybnosti o tom, že ak by som ho aj urýchlene vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie, o nijakých zmenách by sa už v tejto situácii nediskutovalo a parlament by ho opäť schválil v tomto znení,” poznamenal.

Podľa prezidenta je však v zákone viac nejasných opatrení. “Vytvára na papieri fikciu, že veritelia môžu dostať viac peňazí, 50 až 100 percent z pohľadávok. Aby vykupovanie pohľadávok od drobných veriteľov v tomto konkrétnom prípade jednej firmy nevyzeralo pre štát ako nevýhodný obchod. Zákon však nebráni tomu, aby sa proces reštrukturalizácie používal naďalej ako úniková cesta pre špekulantov, ktorí tento inštitút využívajú, aby pri nezodpovednom podnikaní chránili svoj osobný majetok. Zákonodarca musí pripraviť lepšie garancie ochrany veriteľov,” odkázal.

Reklama

Kiska zároveň avizoval, že na problémy zákona upozorní osobitným listom aj predsedu NR SR Petra Pellegriniho (Smer-SD). Od vlády zase očakáva, že sa obráti na Európsku komisiu, aby posúdila, či sú zamýšľané kroky pri Váhostave-SK v súlade s pravidlami EÚ.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali