Iracký Kurdistan – to je pevnosť: veľká armáda, veľa ropy a kempovanie

Iracký Kurdistan – to je pevnosť: veľká armáda, veľa ropy a kempovanie

Kurdistan 26. septembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Khalid Mohammed)

 

25. septembra v Irackom Kurdistane (presnejšie na území, ktoré kontrolujú irackí Kurdi) prebehlo referendum o nezávislosti. Väčšina obyvateľov sa vyslovila za samostatnosť, čo ale vôbec negarantuje, že región ju okamžite získa

Ilustračné foto: Irackí kurdskí voliči čakajú pred volebnou miestnosťou počas hlasovania v referende o nezávislosti severoirackého autonómneho regiónu Kurdistan

Medzi aktíva Irackého Kurdistanu môžeme k dnešku rátať – skúsenú bojaschopnú armádu, ropné náleziská a status najpokojnejšieho a najbezpečnejšieho miesta na Blízkom východe.

Reklama

 

Majú právo

Reklama

Kurdi – starý 40 miliónový národ, ktorý žije na území Turecka, Iraku, Sýrie a Iránu – nemajú vlastný štát. Najďalej od štátnosti sú zatiaľ iránski Kurdi – Teherán – ich drží pod silnou kontrolou a zastavuje akékoľvek pokusy o odpor. Tureckí Kurdi vedú vojnu o nezávislosť, zatiaľ ju ale prehrávajú (v krajnom prípade ju nevyhrajú). Sýrski Kurdi krytí občianskou vojnou v Sýrii obsadili značné územia, experti sú ale veľmi skeptickí, že sa toto územie podarí Kurdom udržať.

Najbližšie zo všetkých majú k nezávislosti irackí Kurdi. Tí nielen že kontrolujú územie, ale ho i riadia. Nejedná sa o prvé referendum o nezávislosti – už v roku 2005 jedno prebehlo. Aj keď ho pred 12 rokmi organizovali verejné organizácie, teraz za ním stojí vláda a politické sily, a tiež pešmargovia – kurdská armáda, ktorá sa na pozadí boja s IS zmenila v jednu z najviac bojaschopných organizácií v regióne. Expert pre východ Semjon Bagdasarov hovorí, že jednotky pešmergov “sa vyznamenali vysokou bojaschopnosťou a kvalifikáciou”.

Početnosť kurdskej armády Iraku experti hodnotia na 180-200 tisíc pripravených ľudí. Kurdi využívajú z veľkej časti staré druhy zbraní, ktoré získali ešte od ZSSR, Pešmergovia ale v poslednej dobe získavajú i nové zbrane ruskej, americkej a nemeckej výroby. Napríklad v Nemecku získali niekoľko kusov útočných pušiek G36 spoločnosti Heckler Koch.

Ekonomicky sú Kurdi celkom nezávislí – vďaka rope. K dnešnému dňu sa na ich území ťaží okolo 650 tisíc barelov čierneho zlata denne. Perspektívne sa Kurdi chystjú ťažiť milión barelov denne. Na území Irackého Kurdistanu sa môže nachádzať viac než päť a pol triliónov kubických metrov plynu.

Záujem o kurdské náleziská má Moskva. V júni tohoto roku Rosneft a vláda Irackého Kurdistanu podpísali dohodu o spolupráci vo sfére prieskumov a ťažby uhľovodíka.

Reklama

“Iracký Kurdistan je pvnosť, svojho druhu ostrov na celom Blízkom východe. Veľké množstvo Arabov sem prichádza proste na dovolenku, im stavajú campingy,” povedal pre RIA Novosti ruský politológ Karine Gevorgjan, ktorý bol v Irackom Kurdistane opakovane.

 

Susedia sú proti

Problém je v tom, že proti nezávislosti vystupujú všetci susedia Kurdistanu. Oficiálny Bagdad prevedenie referenda nepovoľuje a považuje ho za nezákonné, Iránci sa ho nechystajú priznať, a Turci (ktorí ešte nedávno podporovali vládu Irackého Kurdistanu) nie sú proste len znepokojení, ale dokonca sa i vyhrážajú. Konkrétne hrozia zastavením transportu kurdskej rupy cez svoje územie (vďaka tomu by Kurdi prišli o kanál predaja ropy, čo znamená stratu kľúčového zdroja financovania).

“Ignorovanie pozície Turecka povedie k tomu, že regionálna kurdská vláda príde dokonca i o tie možnosti, ktoré teraz má,” hovorí Recep Tayyip Erdogan. Nie je vylúčené, že príde i o kompetencie, ktoré teraz má – turecký parlament ešte o rok predĺžil právomoc armády vtrhávať do Sýrie a Iraku “pokiaľ to budú vyžadovať otázky národnej bezpečnosti”.

Reklama

Dokonca i Američania – spojenci Kurdov – ich vyzývajú aby svoje jednanie dobre zvážili. USA môžu súhlasiť s nezávislosťou Kurdistanu, avšak len v tom prípade, pokiaľ si budú istí tým, že toto územie budú môcť používať pre boj proti Iránu. A to neodpovedá záujmom samých Kurdov, pretože celý segment kurdských klanov udržuje s Iránom tesné vzťahy a neponáhľajú sa s tým ich spretrhať.

 

Nie je potreba sa ponáhľať

V tejto situácii sa od lídra Irackého Kurdistanu Masúda Barzáního požaduje maximálne sústredenie a pozornosť. A podľa všetkého to zatiaľ robí. Konkrétne sa nechystá hneď po prevedení referenda s kladným výsledkom vyhlasovať deklaráciu o nezávislosti.

Cieľom tohoto referenda nie je deklarácia. Za prvé Barzání realizoval svoje najlepšie záujmy. “Referendum je dôležitá udalosť, vďaka ktorej Masúd Barzání dostane svoje miesto v histórii,” vysvetľuje poradca riaditeľa Ruského inštitútu strategických výskumov Jelena Suponina. Autorita Barzáního po prevedení referenda vystrelí do nebies a pomôže mu neskotúľať sa z politického Olympu. “Všetky zákonné termíny jeho pobývania na poste hlavy Irackého Kurdistanu končia, a dôvod pre ich opakované predĺženie kvôli nutnosti udržať stabilitu na pozadí boja s IS je nateraz zahladený,” stojí v správe ruského Inštitútu Blízkeho východu.

Za druhé, referendum umožní Kurdom zaistiť si to, čo dosiahli nezákonne. “Referendum má zafixovať tie územné zisky, ktoré Iracký Kurdistan získal od roku 2003, ale hlavne od doby boja s IS – Kurdi zväčšili svoje územie o takmer 40%.” hovorí arabista Anton Mardasov. Medzi nové zisky patrí napríklad Kirkúk, na ktorého území sa ťaží 150 tisíc barelov ropy denne.

Čo sa týka nezávislosti, tak experti priznávajú, že kladný výsledok referenda Barzání potrebuje nie pre vyhlásenie odchodu z Iraku, ale kvôli obchodu s Bagdadom. Arbil v skutočnosti smeruje k dialógu s irackou vládou. Podľa Masuda Barzání je referendum len prvým krokom na ceste k nezávislosti.

“Po 25. septembri budeme pripravení prediskutovať s Bagdadom hranice, ropu, a čokoľvek iné,” povedal. Prirodzene z úplne iných, silnejších, pozícií. A je možné, že na základe výsledkov týchto rokovaní dostaneme de-facto nezávislosť v rámci hraníc Iraku.

“Ak sa Barzání bude držať tejto línie, tak je pravdepodobnosť konfliktu s Turkami a Iračanmi veľká. Teraz všetci prejavujú ústretovosť, nie je možné vylúčiť rizikové riešenia. Ak však strany budú demonštrovať dobrý úmysel, tak ešte nie je neskoro na to pokračovať v diskusii o budúcnosti v koexistencii. Hlavné je, aby sa irackí Kurdi po referende nesnažili rýchlo vyhlásiť reálnu nezávislosť,” vysvetľuje Jelena Suponina.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:39

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie eurozóny vo februári 2024 strmo klesol. Dosiahol pritom najnižšiu hodnotu od novembra minulého roka. Ukázali to vo štvrtok údaje Európskej centrálnej banky (ECB).

13:38

Samosprávy dostanú do konca mája celú sumu dane z príjmov právnických osôb určenú na rok 2024. Po odpočítaní doteraz poskytnutých mesačných splátok by tak mali obce získať takmer 158 miliónov eur a vyššie územné celky (VÚC) necelých 68 miliónov eur. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili. O novele rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

13:37

Maximálna suma dotácie na podporu humanitárnej pomoci pre fyzickú osobu by sa mala zvýšiť na 1500 eur. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli vo štvrtok do druhého čítania. O právnej norme rokujú v skrátenom legislatívnom konaní.

13:37

Stavebníctvo zápasí s nedostatkom kvalifikovaných murárov, chýbajúce pracovné sily by mohol čiastočne nahradiť murovací robot. Dokáže nahradiť viaceré fyzické činnosti i znížiť stavebné náklady. Vo štvrtok o tom informoval Dušan Koháry zo spoločnosti Wienerberger, ktorá robota vytvorila.

13:36

Návrh zákona z dielne SNS na prenos rekreačných poukazov z detí na seniorov ocenila Jednota dôchodcov Slovenska (JDS). JDS o tom informovala vo štvrtok. Parlament by mal tento návrh prerokovať na aktuálnej schôdzi.

13:36

Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) sa môžu v júni znížiť, ale zostanú dostatočne reštriktívne tak dlho, ako to bude potrebné. Vyhlásil to vo štvrtok viceprezident ECB Luis de Guindos.

13:35

Geopolitické konflikty, ako sú vojny na Ukrajine a Blízkom východe, predstavujú podľa štátov združených v skupine G7 vážne riziko pre svetové hospodárstvo. Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk G7 po zasadnutí vo Washingtone v spoločnom vyhlásení v stredu (17. 4.) opäť apelovali na Rusko, aby ukončilo agresiu proti Ukrajine. Tým by zároveň odstránilo jeden z najväčších zdrojov neistoty, ktorá má negatívny vplyv na medzinárodný obchod, dodávateľské reťazce a ceny surovín.

13:35

Lídri členských krajín EÚ sa vo štvrtok ráno vrátili do budovy Európskej rady v Bruseli, aby pokračovali v ekonomickej časti mimoriadneho dvojdňového samitu. Témou ich rokovaní je hospodárska budúcnosť EÚ s dôrazom na ochranu jednotného trhu, budovanie únie kapitálových trhov a konkurencieschopnosť

13:34

Ľudia pracujúci v zahraničí, ktorí tam chcú ukončiť zamestnanie a vrátiť sa na Slovensko, by mali o dávku v nezamestnanosti požiadať v krajine, kde pracovali a boli poistení, a to ešte pred ukončením zamestnania. Ak totiž neboli v rozhodujúcom období na Slovensku poistení alebo boli poistení príliš krátko, nárok na dávku v nezamestnanosti im v domovine nemusí vzniknúť. Upozornil na to verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.

13:34

Európa chce od Číny dve veci – zmenu jej relatívne proruského postoja k vojne na Ukrajine a zníženie nerovnováhy v obchode. Vývoz čínskeho tovaru do Európskej únie (EÚ) totiž vlani prevýšil dovoz z bloku do Číny o 291 miliárd eur. Nie je pritom jasné, či niečo dosiahne na oboch frontoch.

13:32

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vo štvrtok žiadal zavedenie ďalších sankcií voči Iránu za víkendový útok na Izrael a konkrétnu pomoc pre Ukrajinu.

13:20

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken upozornil na naliehavú potrebu schválenia ďalšej vojenskej pomoci pre Ukrajinu v americkom Kongrese. Spravil tak počas stretnutia so svojím ukrajinským náprotivkom Dmytrom Kulebom.

Antony Blinken, Dmytro Kuleba stretnutie Rady NATO - Ukrajina
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba
13:19

Ukrajina oznámila, že jej sily zasiahli ruské vojenské letisko na Krymskom polostrove, ktorý Moskva nezákonne anektovala v roku 2014.

13:19

Kremeľ uviedol, že ďalší americký balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu nezmení situáciu na bojisku.

12:54

Najmenej deväť ľudí utrpelo menšie zranenia pri zemetrasení na juhozápade Japonska. Otrasy spôsobili aj menšie materiálne škody a malé zosuvy pôdy. Uviedli to miestne úrady.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali