Hovorca maďarskej vlády: Hlas V4 je rovnako mohutný ako hlas Francúzska či Británie

Hovorca maďarskej vlády: Hlas V4 je rovnako mohutný ako hlas Francúzska či Británie

Budapešť 17. februára 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ladislav Vallach)

 

Maďarsko sa podľa hovorcu vlády Kovácsa v spoločnosti štátov V4 ako jediná neslovanská krajina cíti dobre, pretože napríklad v skutočnej solidarite v otázke ochrany hraníc EÚ dostalo prekvapujúco veľkú podporu zo strany zvyšných troch krajín V4

Hlas krajín zoskupenia Vyšehradskej štvorky (V4) má silu porovnateľnú s krajinami, akými sú Francúzsko či Británia, povedal v Budapešti pre TASR v zhodnotení doterajšej štvrťstoročnej spolupráce vyšehradských krajín hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.

Reklama
Na snímke hovorva maďarskej vlády Zoltán Kovács
Na snímke hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács

“Naše spoločné historické skúsenosti sa teraz na dennej praktickej báze objavujú tak, že to, čo sa deje v súvislosti s migráciou, vyhodnocujeme a musíme vyhodnocovať zhodne. Nemôžeme sa vzdať toho, aby sme tieto svoje postoje aj prezentovali. Nejde o prezentáciu postojov Maďarska – a to bolo aj podstatou pražskej schôdzky V4 (za účasti predstaviteľov Bulharska a Macedónska), kde sa zrodil jednotný spoločný postoj. Nie je teda možné tvrdiť, že by išlo o marginálny postoj trebárs jednej či zopár krajín. Ide o postoj v danej otázke významného spojenectva krajín reprezentujúceho vyše 60 miliónov ľudí, čo je porovnateľná sila s Francúzskom alebo Veľkou Britániou. Takýto postoj už musí byť akceptovaný a myslím si, že nadchádzajúce zasadnutie Európskej rady bude práve o tom, že áno – je potrebné vziať do úvahy postoj krajín V4,” konštatoval.

V4 podľa jeho slov práve v tomto čase potvrdzuje najintenzívnejšie opodstatnenie svojej existencie. “Táto spolupráca vznikla pred 25 rokmi, aby pomohla znovuintegrovať stredoeurópske krajiny tam, kam aj pôvodne patrili, ale odkiaľ ich komunizmus v priebehu polstoročia vytrhol. Tieto snahy boli už aj vtedy sčasti symbolické a na druhej strane prinášali množstvo praktických vecí, ktoré sa v uplynulých desaťročiach aj zrealizovali – medzi ne patrí aj vstup do Európskej únie v roku 2004,” dodal.

Reklama

Ako poznamenal, je evidentné, že boli obdobia, keď spolupráca krajín štvorky nebola veľmi intenzívna. Zdôraznil, že treba vidieť, že táto iniciatíva nemala ambície vytvoriť inštitúciu, ale išlo viac o neformálnu sieť spolupráce.

“Občas sa objavili témy, v ktorých bolo možné spolupracovať, a udalosti uplynulého poldruha roka jednoznačne dokazujú, že ak Európa čelí výzvam, na ktoré je možné a potrebné dať spoločnú odpoveď, tak sa zrazu táto neformálna spolupráca dokáže v EÚ prezentovať postojom, ktorý môžeme označiť za rovnocenný s tým, čo prezentujú napríklad krajiny západnej Európy,” podčiarkol.

Na margo otázky stretu názorov nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána povedal, že existujú mienkotvorné médiá najmä v Nemecku, ktoré sa snažia súčasné udalosti okolo migrácie interpretovať aj ako osobný konflikt týchto dvoch politikov.

“Domnievam sa, že sa tomu musíme brániť. Existencia a idea V4 je založená na spoločných historických a spoločenských skúsenostiach krajín strednej Európy, ktoré sú dôvodom na vzájomnú spoluprácu, na spoločné uvažovanie o množstve tém. Aj keď Maďarsko bolo v otázke migrácie z krajín V4 najviac dotknuté, pretože je najbližšie k západobalkánskej trase, kde sa prakticky celá migrácia odohráva, ide o spoločný spôsob náhľadu krajín štvorky,” povedal.

Maďarsko sa podľa Kovácsa v spoločnosti štátov V4 ako jediná neslovanská krajina cíti dobre, pretože napríklad v skutočnej solidarite v otázke ochrany hraníc EÚ dostalo prekvapujúco veľkú podporu zo strany zvyšných troch krajín V4.

Reklama

“Z tohto hľadiska to potvrdzuje správnosť našej doterajšej práce štvorky, ktorá zaznamenala aj slabšie chvíle; dokonca boli medzi nami aj rozpory. Teraz však je čas hovoriť o tom, aké sú naše spoločné záujmy. Spolupráca V4 poskytuje dobrý rámec a neťaží ho inštitucionalizácia – jediným inštitútom je Medzinárodný vyšehradský fond, v rámci ktorého je možné zrealizovať veľmi dobré programy. Toto zoskupenie je dostatočne malé na to, aby fungovalo účinne aj v neformálnom rámci, pritom v daných konkrétnych otázkach existuje záujem, aby formát štvorky bol rozšírený o ďalšie krajiny – v istých záležitostiach o Rumunsko a Bulharsko, teraz o Bulharsko a Macedónsko, ale môžu to byť Slovinsko alebo Chorvátsko. V migračnej otázke je zrejmé, že skúsenosti a záujmy krajín západného Balkánu, kadiaľ vedie migračná trasa, sú v zhode s postojmi prezentovanými krajinami V4”.

Spolupráca V4 ale nie je iba o migrácii, upozornil hovorca a dodal, nevyužité možnosti sú v oblasti hospodárstva, kultúry či infraštruktúry, pretože zo spoločných skúseností vyplývajú aj spoločné záujmy. Oblasť strednej Európy je evidentne jedným z ekonomických motorov Európy a v budúcnosti je možné, že to bude platiť ešte intenzívnejšie.

“Budeme teda vďaka ekonomickému rastu významným infraštrukturálnym potenciálom pre investície, vďaka ktorým môžeme zostať motorom Európy. Domnievam sa, že túto skutočnosť si všetky štyri členské krajiny V4 uvedomujú. Svedčia o tom regionálne a bilaterálne spolupráce, ktoré dokážu stimulovať rozvoj. Týka sa to výstavby diaľnic, ktoré by napríklad spojili východné Poľsko cez východné Slovensko s východnou časťou Maďarska, prípadne energetického prepojenia severu s juhom, ktoré je zatiaľ zrealizované iba čiastočne,” načrtol hovorca maďarskej vlády možnú budúcnosť V4.

“Evidentne existujú snahy, aby spoluprácu V4, ktorú mnohí vnímajú ako novú, isté kruhy nejakým spôsobom umiestnili do starej rétoriky. Ešte stále v súvislosti s našimi krajinami hovoria o tzv. východnej Európe. Proti tomu sa musíme brániť,” reagoval Kovács na otázku rizika možného izolovania sa.

“My práveže hlásame to, že nejde o izoláciu: naša spolupráca nesmeruje k rozdeleniu, ale naopak, ponúkame istú alternatívu. Domnievam sa, že každá členská krajina V4 si uvedomuje, že potrebujeme silnú Európu. Pritom sa jasne črtá presvedčenie, že túto silnú Európu môžeme vybudovať iba prostredníctvom silných členských krajín únie, respektíve prostredníctvom účinnejšej spolupráce týchto krajín,” uzavrel Kovács.

Reklama

Základný kameň spolupráce stredoeurópskych krajín bol položený prijatím spoločnej deklarácie na stretnutí najvyšších predstaviteľov Českej a Slovenskej Federatívnej republiky, Maďarska a Poľska vo februári 1991 v maďarskom Vyšehrade.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali