Galko neverí poslancom, nechce, aby kontrolovali nasadzovanie odpočúvaní

Galko neverí poslancom, nechce, aby kontrolovali nasadzovanie odpočúvaní

Bratislava 29. septembra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

 

Nasadzovanie odpočúvaní by mala podľa Galka kontrolovať komisia zložená z ľudí, ktorí by neboli závislí od parlamentu a vlády

Exminister obrany Ľubomír Galko (SaS) nechce, aby poslanci Národnej rady SR mohli kontrolovať nasadzovanie informačno-technických prostriedkov (ITP). “Je to nevídané zasahovanie politikov do spravodajskej práce,” vyhlásil dnes v pléne. Galko neverí poslancom, že by nevynášali informácie zo živých spisov. V minulosti sa to podľa neho už stalo. Nasadzovanie odpočúvaní by mala podľa Galka kontrolovať komisia zložená z ľudí, ktorí by neboli závislí od parlamentu a vlády.

Reklama
Na snímke podpredseda strany Sloboda a Solidarity (SaS) Ľubomír Galko
Na snímke podpredseda strany Sloboda a Solidarity (SaS) Ľubomír Galko

“Strana SaS podporuje zvýšenie kontroly nasadzovania ITP, ale nie takýmto neodborným zásahom, ktorý by mal za následok výrazné sťaženie činnosti polície a orgánov pracujúcich spravodajskými prostriedkami a ktorý by nevídaným spôsobom odkryl ich spravodajskú činnosť,” vyhlásil Galko v diskusii k návrhu zákona o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov z dielne ministerstva vnútra. Právna norma má cez komisiu posilniť parlamentný dohľad nad používaním informačno-technických prostriedkov.

Galko by nechal nasadzovanie ITP kontrolovať úplne nezávislej komisii. Tú by mali tvoriť podľa neho ľudia nezávislí od parlamentu a vlády. “Základom je skutočne nezávislá kontrola. Teda nie kontrola politikmi a tobôž nie poslancami Národnej rady,” zdôraznil. Do komisie by Galko posadil napríklad ľudí z radov prokuratúry, sudcov, spravodajcov, niekoho by mohol vymenovať prezident SR a podobne. “Zároveň je vhodným krokom zriadenie inštitútu ochrany pre oznamovateľov nezákonného konania spravodajských služieb z ich vnútorného prostredia,” doplnil Galko.

Reklama

Poslancom nedôveruje Galko z viacerých dôvodov. Upozornil aj na to, že väčšina z nich nemá ani bezpečnostnú previerku, hoci sa na nich hľadí, ako keby ju mali. Síce by nemali vyzrádzať utajované skutočnosti zo živých spisov, ale podľa Galka sa to v minulosti stalo. Poukázal aj na to, že v parlamente pred rokmi sedeli aj ľudia zapletení do únosu syna prezidenta Michala Kováča a vraždy Róberta Remiáša. A dnes podľa Galka sedia v pléne poslanci, ktorí boli zaplatení do kauzy Gorila a niektorí, ktorí vynášali informácie zo živých spisov. Poukázal napríklad na Martina Fedora (nezaradený), ktorý mal vynášať informácie po tom, ako bol na poslaneckých prieskumoch.

“A takýchto poslancov vy chcete pustiť do živých spisov a spravodajskej práce?” pýta sa Galko ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Podľa opozičného poslanca je mimoriadne nebezpečné púšťať poslancov do kontroly nasadzovania ITP. Mnohí z poslancov by podľa Galka nikdy nedostali bezpečnostnú previerku. Najväčším problémom, ako uviedol, nie je samotné nasadzovanie odpočúvaní, ale únik utajovaných skutočností. Ak by zákon prešiel v navrhovanej podobe, podľa Galka by informácie unikali.

Návrh zákona o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov má posilniť parlamentný dohľad nad používaním ITP. Komisiu by mali tvoriť šiesti členovia nominovaní osobitnými kontrolnými výbormi a výborom pre obranu a bezpečnosť, pričom traja členovia sú zástupcovia vládnych strán a traja opozície. Predseda komisie by mal byť z opozície. Ďalších dvoch členov má voliť parlament.

Členovia komisie by mali kontrolovať používanie ITP raz ročne, alebo kedykoľvek z vlastného podnetu, ak sa na tom uznesú. Kontrola by sa mohla konať aj na podnet občana. Parlamentná komisia by mohla nazerať aj do živých spisov k prípadom.

 

Reklama

Lipšic: Poslanci dohliadajúci na ITP by mali chodiť na polygraf

Poslanci Národnej rady SR, ktorí by sa chceli stať členmi komisie vykonávajúcej dohľad nad používaním informačno-technických prostriedkov (ITP), by mali raz ročne absolvovať skúšku na detektore lži. Vyhlásil to dnes poslanec NR SR Daniel Lipšic (nezaradený) na margo vládneho návrhu. Lipšic sa však obáva úniku informácií.

Na polygrafe by člen komisie raz ročne odpovedal na otázku, či za posledných 12 mesiacov vyniesol nejaké informácie, ktoré zistil ako člen komisie. Ak by neprešiel, prišla by sankcia. Druhou možnosťou okrem polygrafu podľa Lipšica je, aby sa členmi komisie stali len poslanci, ktorí majú obligatórnu bezpečnostnú previerku.

“Len to, že je poslanec priamo volený, nie je dôvod, aby nepodliehal previerke, ak chce byť v tejto komisii. Spôsob voľby neznamená imunitu podľahnúť rôznym tlakom,” upozornil exminister vnútra.

Lipšic pripomenul, že kto sa aspoň sčasti pohyboval v bezpečnostných alebo justičných zložkách, vie, aký citlivý je únik informácií. “Vie, ako druhá strana, voči ktorej podozrenia smerujú, za určité informácie veľmi dobré platí. Zažili sme, keď únik informácií tohto typu zmaril vyšetrovanie,” zdôraznil.

Reklama

Aj preto sa Lipšic domnieva, že ak vládna novela prejde v navrhovanej podobe, hrozba úniku informácií mnohonásobne vzrastie. “Myšlienka parlamentnej kontroly nie je zlá, ale musí byť inak konštruovaná,” apeloval s dôvetkom, že takýto zákon podporiť nemôže.

Pavol Hrušovský (KDH) nemá dobrý pocit, že v parlamente má vzniknúť nejaká komisia. Pripomenul tu vyšetrovacie komisie z čias vlády Vladimíra Mečiara, ktoré sa snažili nahradiť vyšetrovacie orgány. “Ak si niekto myslí, že je to odpolitizovanie kontroly ITP, tak je naivný. O všetkom, aj o zložení komisie a o každom jednom členovi, budeme rozhodovať my,” zdôraznil Hrušovský, ktorý by očakával väčšiu otvorenosť občianskej kontrole než politike.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) deklaroval, že chce novelou vylepšiť súčasný stav. Vysvetlil, že previerky pre poslancov nie sú v návrhu, aby nevzniklo podozrenie, že vládna väčšina ich udelenie ovplyvňuje. “Snažili sme sa eliminovať vplyv vlády na výber tých, ktorí budú kontrolovať. Nemožno teda vložiť do rúk vládnej väčšiny, kto môže v komisii byť. Aby sa nestalo, že ty so mnou nesúhlasíš, tak previerku nedostaneš, lebo ja to viem zariadiť,” povedal minister.

Opozíciu upozornil, že doterajšie úniky informácií zapríčinili preverené osoby, ťažko je teda podľa Kaliňáka možné povedať, že šesť poslancov bude zásadným problémom. “Nebránim sa však tomu, že aby ad hoc po kauze úniku informácií museli všetci členovia komisie prejsť cez detektor lži. Zdá sa mi to ako racionálne, lebo sú tam všetci dobrovoľne,” dodal.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali