“Filigránska práca”: ako ruské vojská využijú útočné bezpilotné lietadlá

“Filigránska práca”: ako ruské vojská využijú útočné bezpilotné lietadlá

Moskva/Damask 16. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vitaly Ankov)

 

Počas vojenskej operácie v Sýrii ruské vojenské letectvo aktívne používa bezpilotné lietadlá – na monitorovanie, hliadkovanie a ďalšiemu prieskumu cieľov. Pritom kampaň v SAR ukázala, že letectvo potrebuje bezpilotné lietadlá, ktoré sú schopné zlikvidovať protivníka.

Ilustračné foto

Sféra používania

Reklama

V súčasnej chvíli ruská armáda nemá útočné bezpilotné lietadlá. Sýrskej operácie sa zúčastnilo okolo 70 BPL – ľahké taktickej aparáty Orlan-10 a Eleron-3 a ťažké Forposty.

Stroje plnia hliadkovú službu na území okolo leteckej základne Hmeimim a prístavu Tartus, pri vyhľadávaní a ďalšom prieskume cieľov a pri monitoringu krajiny po leteckom bombardovaní. Napríklad používanie Forpostov umožňuje evidovať zasiahnuté ciele a predviesť celému svetu prácu letectva.

Reklama

Náčelník oddelenia prieskumov blízkovýchodných konfliktov a ozbrojených síl v tejto oblasti z Inštitútu inovačného rozvoja Anton Mardasov je presvedčený, že po skončení základnej fázy operácie sa sféra používanie BPL môže rozširovať. Podľa jeho slov zmiznutie vojenské štruktúry IS a odchod banditov do ilegality “bude vyžadovať od ruskej skupiny viac filigránskej práce pri likvidácii pozemných cieľov”.

 

Perspektíva používania

Mardasov predpokladá, že leví podiel úloh v SAR dokážu splniť ruské útočné drony, ktoré majú byť v najbližšej dobe odovzdané do výzbroje. Ťažké BPL sú najvhodnejšie pre plnenie obmedzených misií – napríklad k zasiahnutiu veliteľského stanovišťa, jednotlivých pohyblivých cieľov, zhromaždenia živej sily v meste alebo muničného skladu.

Podľa Mardasovovho názoru si perspektivitu používania bezpilotných lietadiel v modernej vojne uvedomilo ruské vedenie počas osetského konfliktu v roku 2008, počas ktorého gruzínske vojská používali bezpilotné lietadlá americkej a izraelskej výroby.

Reklama

“S cieľom čo najrýchlejšie kompenzovať nedostatok v sortimente zbraní boli zakúpené izraelskej ľahké drony Bird Eye 400 a ťažké IAI Searcher 2. V roku 2012 v Uralskom závode civilného letectva bola zahájená výroba licenčnej kópie Searcher 2 – Forpostu, naprojektovaná v akciovej spoločnosti RTI Systémy,” povedal Mardasov.

Odborník uviedol, že Izrael predal Moskve BPL s obmedzeným fungovaním. To stimulovalo Rusko, aby vynaložilo aktívne úsilie k výrobe vlastných ťažkých aparátov, zodpovedajúcich zahraničným analogom.

 

Orion, Altair, Ochotnik (Lovec)

Hlavný redaktor UAV.ru, letecký odborník Denis Fedutinov vysvetlil pre RT, že ťažké BPL spravidla vykonávajú zároveň výzvedné aj útočné funkcie. Odborník vysvetlil, že v súčasnej dobe sa v Rusku projektuje niekoľko komplexov ťažkých BPL. Ide o aparáty Orion spoločnosti Kronštadt, Altair Výskumnej konštrukčnej kancelárie M.P. Simonova a Ochotnik VKK P.O. Suchého.

Reklama

Podľa jeho slov ruská armáda získala určitú skúsenosť, keď vojská dostali ťažké výzvedno-útočné BPL.

“Predpokladám, že k využívaniu výzvedno-útočných BPL dosť ťažkej váhy v štruktúre vojenského letectva budú vytvorené zvláštne jednotky, v ktorých sa budú vojaci špecializovať na používanie bezpilotných lietadiel a ich technickú obsluhu,” povedal Fedutinov.

Drony sú jedným z kľúčových komponentov blížiacej sa náhrady ľudí strojmi na vojnovom poli, domnieva sa Fedutinov.

Vzhľadom na niekoľko objektívnych okolností Rusko zaostalo v rozvoji BPL. Dnes sa situácia mení k lepšiemu, pretože sa objavili možnosti nielen využiť to najlepšie z minulosti, ale aj precvičovať to v praxi, to znamená v bojových podmienkach,” uzavrel zdroj RT.

Aleksej Zakvasin

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:19

Peking sa nezúčastňuje na vojne Ruska proti Ukrajine, vyhlásil v utorok čínsky prezident Si Ťin-pching počas rozhovorov s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Čína by podporila aj medzinárodnú mierovú konferenciu, ale Rusko a Ukrajina by ju museli akceptovať, povedal čínsky líder.

12:06

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zadržala v utorok muža podozrivého zo zosnovania útoku na bývalého pracovníka Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU), ktorý krátko pred začiatkom ruskej invázie prebehol do Ruska. Informovala agentúra AFP.

11:56

Čínska ekonomika rástla v 1. štvrťroku 2024 rýchlejšie, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu vládne stimuly na podporu rastu. Ukázali to v utorok oficiálne údaje čínskeho štatistického úradu.

11:45

Slovensko je v rebríčku Index prosperity na 24. mieste v EÚ, Česká republika na 14. mieste. Uviedli to pri prezentácii výsledkov Mária Valachyová a David Navrátil, hlavní ekonómovia Slovenskej sporiteľne (SLSP) a Českej sporiteľne. Slovensko podľa nich čelí viacerým výzvam, a to klesaniu pracovnej sily, technologickému pokroku či udržateľnosti verejných financií.

11:35

Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová vyzvala v utorok Rusko a Čínu, aby prestali odmeňovať zlé správanie Severnej Kórey a chrániť ju pred sankciami.

Americká veľvyslankyňa sa takto vyjadrila počas návštevy demilitarizovanej zóny, prísne stráženej hranice medzi Južnou a Severnou Kóreou, ktoré sa technicky nachádzajú vo vojne.

Linda Thomasová-Greenfieldová
Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová odpovedá na otázky novinárov na americkej vojenskej základni v juhokórejskom pohraničnom meste Pchadžu
11:25

Viac ako 500 ľudí v Poľsku bolo tajne sledovaných špionážnym softvérom Pegasus, uviedol v utorok koordinátor poľských bezpečnostných služieb Tomasz Siemoniak. Informovala agentúra PAP.

11:05

Historickú budovu burzy v centre dánskeho hlavného mesta Kodaň zachvátil v utorok požiar, následkom čoho sa zrútila jej veža. Bezprostredne nehlásili žiadne zranenia.

10:55

Izrael spustil po víkendovom iránskom útoku aj “politickú ofenzívu” proti islamskej republike. Uviedol to v utorok izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac.

10:40

Južná Kórea si v utorok pripomína 10. výročie najhoršej námornej katastrofy v krajine. Po potopení preťaženého trajektu Sewol neďaleko ostrova Čedžu vtedy zahynuli aj stovky školákov.

Loď pobrežnej stráže odviezla v utorok skoro ráno niektoré rodiny obetí na miesto nešťastia, kde sa konal špeciálny spomienkový obrad. Na mieste označenom žltou bójou rodiny vyvolávali mená zosnulých a hádzali kvety do vody. Následne si ich uctili chvíľou ticha.

10:29

Americký prezident Joe Biden a iracký premiér Muhammad Šijá Súdání sa v pondelok počas stretnutia v Bielom dome dohodli, že budú pokračovať v rokovaniach smerujúcich k stiahnutiu vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi z Iraku. Informovala agentúra AFP.

10:18

Ruský generálny prokurátor Igor Krasnov pricestoval do Havany na bilaterálne rokovania so svojím kubánskym kolegom a ďalšími predstaviteľmi, oznámil v utorok jeho úrad. Informovala agentúra Reuters.

10:08

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v pondelok vyzvala Venezuelu a susednú Guyanu, aby sa vyhli eskalácii napätia v regióne Essequibo bohatom na ropu, ktorý si obe krajiny nárokujú.

Toto územie, okrem Venezuelou kontrolovaného ostrova Ankoko, je súčasťou Guyany. Nároky naň si však robí aj Venezuela.

10:02

Filipíny zadržali 1,8 tony kryštalického metamfetamínu. Oznámil to v utorok filipínsky prezident Ferdinand Marcos, podľa ktorého ide o rekordnú policajnú raziu súvisiacu s týmto druhom drogy.

09:54

Berlín a Peking by mohli pomôcť dosiahnuť “spravodlivý mier” na Ukrajine. V utorok v čínskom hlavnom meste to počas stretnutia s prezidentom Si Ťin-pchingom povedal nemecký kancelár Olaf Scholz.

Scholz dodal, že od jeho poslednej návštevy Číny “medzi našimi vládami prebieha intenzívna výmena názorov”.

09:45

Hladiny riek v oblastiach ruského Uralu a juhozápadnej Sibíri naďalej rýchlo stúpajú, uviedli v utorok úrady. Voda už zaplavila stovky domov, prerušila dodávky elektrickej energie a vynútila si urýchlenú evakuáciu obyvateľov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali