Erdogan útočí na kresťanské cirkvi: Turecká vláda zhabala cirkvám 50 nehnuteľností

Erdogan útočí na kresťanské cirkvi: Turecká vláda zhabala cirkvám 50 nehnuteľností

Ankara 6. júla 2017 (HSP/BB/Foto:By Nevit Dilmen (talk) – Own work, CC BY-SA 3.0, Link)

 

Tvrdá administratíva tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogan zabavila 50 nehnuteľností jednej z najstarších kresťanských komunít na svete, sýrskej pravoslávnej cirkvi, s tvrdením, že ich vlastnícke listiny uplynuli, píše Al-Monitor

Medzi “stovkami tisíc metrov štvorcových”, ktoré sa po novom nachádzajú vo vlastníctve Turecka, sú údajne aj mnohé staroveké kostoly a kláštory.

Reklama

Niektorí vedúci predstavitelia cirkvi a kresťanských komunít odhalili, že “niekoľko kostolov a kláštorov, ktoré boli odovzdané štátnej pokladnici, boli darované ministerstvu náboženských záležitostí (Diyanet), mocnej štátnej inštitúcii, ktorá dohliada na moslimské mešity,” poznamenáva Al -monitor.

“Naše cirkvi a kláštory sú kľúčové pre Sýrčanov v tejto krajine; naša existencia sa na nich spolieha. Sú to naše dejiny a to, čo udržiava našu kultúru,” povedal novinárom Kuryakos Ergun, predseda Nadácie kláštora Mor Gabriel. “Krajina by mala chrániť toto dedičstvo, no vidíme, že naša kultúra je ohrozená.”

Reklama

Predstavitelia Mor Gabriel, jedného z najstarších kresťanských kláštorov (z 5. storočia) sveta v prevádzke, apeloval na vládu Erdogana, aby zastavil konfiškáciu. V máji vládna komisia poverená likvidáciou zaisteného kresťanského majetku úradne odmietla odvolanie Mor Gabriel, uvádza Al-Monitor.

Erol Dora, Sýrčan a jeden z mála kresťanských zákonodarcov v tureckom parlamente, údajne odhalil, že “minulý rok komisia na likvidáciu začala presúvať na štátne inštitúcie aktíva, ktorých štatút určil, že už nie sú platné. Medzi nimi boli desiatky kostolov, cintorínov a iných nehnuteľností, ktoré sýrska komunita používala už celé stáročia.”

Kresťanský poslanec sa údajne pokúša nájsť politické riešenie rešpektovania práva tureckých menšinových skupín. “Turecko musí prijať politiku, ktorá chráni občanov rôznych náboženstiev. To musí byť súčasťou úsilia o dodržiavanie moderných demokratických zásad a právneho štátu,” povedal Dora.

Erdoganova administratíva je známa tvrdou islamistickou politikou, odvracaním sa od slobody tlače, prejavu a náboženstva od chvíle, kedy sa dostala k moci. Okrem nedávnej udalosti týkajúcej sa zhabania majetku patriaceho sýrskej pravoslávnej cirkvi, turecká vláda v minulosti útočila na ​​iné kresťanské cirkvi a vyhlásila ich majetok za majetok štátu.

“Kresťania v Turecku sú ohrozeným druhom,” uviedla politológočka Dr. Elizabeth H. Prodromouová a historik Alexandros K. Kyrou, ktorý sa odvoláva na stav menšinovej skupiny v Turecku pod prezidentom Erdoganom.

Reklama

Režim Erdogana je známy aj odstraňovaním kresťanských vládnych činiteľov, ako aj zatýkaním a deportom kresťanov z Turecka. “Sýrčania, niekedy nazývaní Asýrčania, sú dedičmi civilizácie v historickej Mezopotámii, ktorá sa datuje až do roku 3500 a mnohí dnes hovoria aramejským dialektom, Kristovým jazykom,” vysvetľuje Al-Monitor. “Väčšina z nich je pravoslávna, ale Sýrčania patria k rôznym kresťanským denomináciám.”

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:49

Samovražedný atentátnik na motorke sa v piatok v Karáčí odpálil v blízkosti dodávky, ktorá prevážala piatich japonských zamestnancov miestnej automobilky. Japonskí zamestnanci vyviazli bez zranení, výbuch však zranil troch okoloidúcich, uviedla polícia.

12:42

Ceny pohonných látok rástli aj počas 15. týždňa tohto roka, benzíny zdraželi viac ako o dva centy a mierne stúpla aj cena nafty. Oproti minulému týždňu boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 6 %.

12:20

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok vyzvala na zdržanlivosť s cieľom zabrániť ďalšiemu stupňovaniu napätia na Blízkom východe. Britský premiér Rishi Sunak žiadal, aby v regióne prevládol pokoj. Reagovali tak na útok v Iráne, ktorý americké médiá pripísali Izraelu.

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

11:35

Na deväť sa zvýšil počet obetí nočného útoku ruskej armády na Dnepropetrovskú oblasť na juhu Ukrajiny. Medzi mŕtvymi sú tri deti a zranenia utrpelo viac než 10 osôb. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnútra.

11:27

Spoločnosť Apple na žiadosť Pekingu odstránila z čínskeho App Store aplikácie Threads, WhatsApp, Telegram a Signal, informuje agentúra Bloomberg.

Čínske úrady to požadovali “z dôvodov národnej bezpečnosti”.

Predtým boli tieto služby v Číne dostupné len cez VPN, ale stále sa tešili popularite.

Minulý rok Peking zaviazal vývojárov aplikácií, aby sa do konca marca 2024 podrobili vládnej registrácii, inak prestanú fungovať.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali