Em. biskup Mosulu skeptický voči návratu kresťanov

Em. biskup Mosulu skeptický voči návratu kresťanov

Rím 26. septembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Visar Kryeziu)

 

Úplne skeptický voči možnosti návratu kresťanov do Mosulu a malých miest roviny Ninive je bývalý chaldejský katolícky arcibiskup irackej metropoly, Mar Amel Shimon Nona. „Chaldejská eparchia Mossul už neexistuje,“ povedal v rozhovore pre taliansku katolícku agentúru SIR v súvislosti s pápežovou cestou na Kaukaz a k tamojším chaldejcom, ako informovala nadácia „Pro Oriente“ v pondelok

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Všetci kresťania Mosulu ušli, aj asi 150 000 kresťanov Ninivskej roviny. Žijú ako utečenci v Erbile, hlavnom meste kurdského regiónu v Iraku, v Libanone, v Turecku, v Jordánsku. „Mnohí čakajú na vízum, aby mohli emigrovať, väčšina chce do Austrálie. Ale na vízum treba často čakať aj dva roky,“ hovorí arcibiskup Nona.

Reklama

Nona sám je vyhnanec: bol arcibiskupom Mosulu – ako nástupca islamistami zavraždeného Paulosa Faraja Rahhoa – od konca r. 2009 až po dobytie mesta militantmi IS v lete 2014.

Pre kresťanov však mizne každá nádej na návrat, ako hovorí:

Reklama

„Prví, ktorí u našich ľudí rabovali a kradli boli totiž naši islamskí susedia. Preto tam už niet nijakej dôvery.“ Arcibiskup povedal, že pozná kresťanov, ktorí žili 40 rokov tesne vedľa islamských susedov. Ale v r. 2014 ich práve títo susedia vyhodili a vyrabovali. Ako možno očakávať, že „sa naši ľudia vrátia, aby žili v takom neistom prostredí?“

 

Už nijaká úcta k tomu „inému“

Veľký faktorom neistoty sú aj rozpory medzi kurdskými, sunitskými a šiitskými politikmi v Iraku, ako zdôraznil Nona. Aj keď Irak oficiálne zostáva jednotným štátom, od invázie 2003 je napriek tomu hlboko roztrieštený. Všetky formy spolunažívania a úcty k tomu „inému“ ako sa zdá, zmizli.

Pre arcibiskupa Nonu je jasné, že islamistom ide aj v Mezopotámii o „genocídu neveriacich“. Teroristi majú záujem na tom, aby zničili nielen fyzickú prítomnosť kresťanov, ale aj „ich minulosť a ich budúcnosť“.
Dialóg s moslimami je vlastne možný iba preto, že je veľa „priateľsky zmýšľajúcich moslimov“, ako povedal arcibiskup. Musí vždy myslieť na to, že jeho kresťania museli opustiť úplne všetko, aby svoje deti ušetrili od osudu „obrátenia na islam“, ktorý utrpeli toľkí na celom Blízkom Východe, v severnej Afrike a na Balkáne po mnohé stáročia.

Reklama

Ako potešujúce označil arcibiskup solidaritu Katolíckej cirkvi, najmä v Európe a Oceánii. Táto solidarita chaldejským katolíkom ukázala, že existuje „silná Katolícka cirkev“, ktorá dokáže odolávať útokom.

Otázke, či pápež František niekedy príde do Iraku sa Nona vyhol a informoval, že patriarcha Mar Louis Raphael Sako pri návšteve v Gruzínsku 30. septembra ako prvý pápež vstúpi do chaldejského Kostola sv. Šimona Bar Sabbasa.

Už od doby cárov existuje v Zakaukazsku – najmä v Tiflise – silná komunita mezopotámskych kresťanov Chaldejskej katolíckej alebo Apoštolskej cirkvi Východu. Predkovia týchto kresťanov hľadali v Ruskej ríši útočisko pred neustálym prenasledovaním. Kostol sv. Šimona Bar Sabbasa v Tiflise je zasvätený v r. 344 zabitému mučeníkovi – druhému katolikosovi (pápežovi) zo Seleukie-Ktesiphonu.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali