Ekonomiky viacerých krajín EÚ pokrivkávajú

Ekonomiky viacerých krajín EÚ pokrivkávajú

Londýn 25. októbra 2014 (HSP/Foto: TASR)

 

Niektoré európske krajiny, ktoré sa dostali do kategórie „zachraňujúcich sa“ a na chvíľu sa odlepili od dna, zasa klesajú dole. Vedenie Európskej centrálnej banky zúfalo sa snaží vymyslieť „liek“, aby sa podarilo zachrániť eurozónu

A veď ešte na začiatku tohto roka sa zdalo, že sa situácia bude zlepšovať. Napríklad, ako uvádza britský týždenník The Economist, v apríli, po dvoch rokoch recesie a po tom, čo bolo Grécko vystavené najväčšej reštrukturalizácii verejného dlhu v histórii, si opäť prišlo na trh pre peniaze a získalo 3 miliardy eur v päťročných dlhopisoch s výnosom nižším ako 5 %. V júni sa ich desaťročné dlhopisy predávali s výnosom nižším ako 6 % a španielski spolu s talianskymi kolegami išli do podobných dlhopisov ešte s menším výnosom.

Reklama
Ilustračné foto

Všetky sladké sny sa rozplynuli pri globálnych výpredajoch 15. a 16. októbra. Výnosy gréckych štátnych dlhopisov prekročili 9 %. Rozdiel medzi dopytovou a ponukovou cenou – medzi výnosmi nemeckých dlhopisov a tých problematických sa rozšíril. Aj výnos korporatívnych dlhopisov prudko vyletel hore. Čiastočne to zapríčinila zužujúca sa likvidita na trhu dlhopisov. Bez ohľadu na sadzbu, aj tieto problematické krajiny sa dokázali udržať na hladine. Najmä v oblasti korporatívnych dlhopisov, ktoré ťažia aj z informácií, že Európska centrálna banka zvažuje ich nákup vo svojom pláne nákupu aktív.

Analytici The Economicst upozorňujú: obavy, že spomaľujúci rast v eurozóne bude mať značný vplyv na svetovú ekonomiku, rastú. Deflácia, ktorá robí dlhy horšie započítateľné, sa udomácňuje v týchto problematických ekonomikách a hrozí, že postihne eurozónu ako celok. Viacerí odborníci prestávajú veriť, že Európska centrálna banka dokáže zachrániť situáciu.

Reklama

The Economist pripomína, že v r. 2007 – 2013 pomer vládneho dlhu k HDP v eurozóne vzrástol z 66 % na 93 %. Vrchol bol ešte dramatickejší na periférii. V Grécku pomer vystúpil až na 175 % a v Portugalsku sa v podstate zdvojnásobil na 129 %. Vysoký štátny dlh nevyhnutne nelimituje hospodársky rast. Ale s tým, ako vzrastú výnosy dlhopisov, stáva sa obsluha štátneho dlhu čoraz zložitejšia. Taliansko s tretím najväčším objemom štátneho dlhu na svete, má každoročne obavy o to, ako ten daný rok obsluhu dlhu ufinancuje. Podľa odhadov Moody’s bude musieť Taliansko nájsť financovanie v objeme okolo 470 miliárd eur, čo predstavuje približne tretinu jej HDP. Nároky na financovanie ostatných krajín s problémami nie sú tak drastické, ale stále sú vysoké.

Komerčný sektor tiež má obrovské problémy. Firmy majú problémy s rozvojom, investovaním a viažu bankový kapitál, ktorý by v prípade lepších firiem mohol pracovať. Avšak situácia nie je ešte katastrofická. Napriek problémom s talianskym štátnym dlhom, talianske rodiny dlhujú menej ako tie nemecké a nefinančné firmy tiež ma tom nie sú až tak zle. Španielsky privátny sektor v priebehu niekoľkých posledných rokov znížil dlhovú záťaž a veľká kapitalizácia lokálnych bankových domov umožnila jednoduchší odpis zlých úverov.

Úplne iná je situácia v krajinách, ktoré sa topia v problémoch. Majú obrovské množstvo potápajúcich sa spoločností. Napríklad v Portugalsku približne štvrtina všetkých firiem dlhuje dokopy viac ako päťnásobok svojej EBITDA /zisk pred odpočítaním úrokov, daní, odpisov a amortizácie/ – to je najhorší výsledok zo všetkých krajín z periférie. A podiel nesplácaných úverov stále rastie v Portugalsku, Taliansku a Grécku.

Európska centrálna banka zajtra zverejní výsledok svojej hĺbkovej analýzy účtovníctva veľkých európskych bánk. Určite sa objaví viac vážnych problémov. Banky už pred testovaním zvyšovali objem kapitálu tak, aby sa vyhli označeniu za problémové. Niektoré z nich sa radšej odhodlali k odpísaniu zlých úverov, ako by ich v podobe ťažkého balvana mali tlačiť pred sebou.

Štátny dlh je obrovským problémom – hlavne kvôli nevýraznému rastu a postupnému skĺzavaniu k deflácii, ktorá sa postupne usadzuje v ekonomikách. Podľa nedávnej analýzy Fitch bude veľmi ťažké pre vysoko zadlžené európske vlády redukovať pomer dlhu k HDP o 20 % počas 8 rokov. Aj keby sa im to podarilo, stále nedosiahnu predkrízovú úroveň. Vlády hlavne potrebujú mať nejaké prebytky, aby boli schopné splácať existujúce dlhy.

Reklama

Britský týždenník The Economist pripomína: Medzinárodný menový fond počíta s tým, že Taliansko dosiahne túto métu do roku 2018, ale v prípade ostatných európskych dlžníkov je už menej optimistický. Zvyšovanie daní a osekávanie nákladov štátneho rozpočtu je vždy ťažké implementovať. Podľa štúdie Uga Panizzana z Graduate Institute Geneve a Barryho Eichengreena z University of California na vzorke 54 rozvíjajúcich sa a rozvinutých krajín sa ukazuje, že dlhodobo udržateľné prebytky sú extrémne zriedkavé. Navyše ľudia v južných štátoch sú už otrávení vlnami úsporných opatrení, ktoré prinášajú ďalšie ťažkosti: nezamestnanosť, zníženie životného štandardu a pod.

eu

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

Včera 15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali