Drastické experimenty na ľuďoch nevykonávali iba fašisti

Drastické experimenty na ľuďoch nevykonávali iba fašisti

Nemecko/USA 8. apríla (/HSP/Foto: yadvashem.org)

 

Do otvorených rán svojich pacientov sypala rozdrvené sklo

Lekárske experimenty z nacistických čias dodnes vyvolávajú zimomriavky. Najznámejším „lekárom experimentátorom“ bol Jozef Mengele. Jeho experimenty s dvojčatami, ktoré ho fascinovali, sú neslávne známe. Ale on nebol jediným lekárom nacistickej ríše, ktorý na väzňoch v koncentračných táborov experimentoval.

Reklama
Na snímke Herta Oberheuserová počas súdneho procesu

Herta Oberheuserová sa narodila 15. mája 1911 v Kolíne nad Rýnom. Medicínu vyštudovala v Bonne a Düsseldorfe. Doktorát získala v roku 1937. Po štúdiu medicíny sa začala špecializovať na dermatológiu. Keď mala 26 rokov, vstúpila do NSDAP. Miestom, kde začala realizovať svoje neľudské pokusy, sa stal koncentračný tábor Ravensbrück severne od Berlína. Miesto lekárky sa jej podarilo získať na základe inzerátu.

V tábore pôsobila dva a pol roka. Od januára 1941 do leta 1943. Tábor bol určený predovšetkým pre ženy a prešlo ním viac ako 132-tisíc žien, pričom 70% z nich neprežilo. Hlavným lekárom, pod vedením ktorého sa pokusy začali, bol Karl Gebhardt. Deťom podávala olejové a barbiturátové injekcie. Jej cieľom bolo zistiť, ako bude detské telo reagovať na látku. Látka sa okamžite šírila po celom tele a do dôležitých orgánov. Orgány začali odumierať. Deti trpeli pri plnom vedomí od troch do piatich minút. Trpeli neznesiteľnými bolesťami a po smrti im odstránila končatiny a vnútorné orgány.

Reklama

Na ženách testovala  antibakteriálnu látkou pod názvom sulfanilamid. Táto látka síce regeneruje svaly a nervy, no nerozpúšťa sa v moči a ničí pečeň. Všetky ženy po požití látky, rovnako ako deti v predchádzajúcom experimente, trpeli neznesiteľnými bolesťami. Zranení sa tiež stali jej pokusnými králikmi. Zranení vojaci totiž zomierali na rôzne infekcie, ktoré im spôsobili rôzne cudzie predmety v tele. Otvorené rany väzňov infikovala nielen rôznymi baktériami, ale dokonca aj predmetmi. Do rán im dávala rozdrvené sklo, piliny, hrdzavé klince. Pozorovala, ako ľudský organizmus na tieto cudzie predmety reaguje a za ako dlho človek zomrie. Svoje si však vytrpeli aj tehotné ženy, ktoré počas svojich pokusov prinútila k potratom.

Koniec vojny túto doktorku experimentátorku nezastihol v koncentračnom tábore, ale v sanatóriu Hohenlychen v Lychene v Brandenbursku, kde pôsobila ako asistentka na oddelení chirurgie. V roku 1947 bola ako jediná žena majúca doktorský titul súdená v tzv. Doktorskom procese v Norimbergu. Počas procesu vyhlásila, že je nevinná. O tom, že nemala úctu k ľuďom, na ktorých svoje neľudské experimenty realizovala, svedčí jej postoj k nim, pretože ich vnímala ako pokusné králiky. Dokonca vyhlásila, že zabité boli iba ženy poľskej národnosti, pričom všetky boli neliečiteľne choré. 

Súd jej vymeral trest vo výške 20 rokov, no v roku 1951 jej ho zmiernili na desať. O rok neskôr ju prepustili za dobré správanie na slobodu. Lekársku prax vykonávala až do roku 1958, keď jej bola odobraná licencia na výkon lekárskej praxe.  Dva roky predtým ju spoznal jeden z bývalých väzňov koncentračného tábora. Zomrela 24. mája 1978 v Linzi nad Rýnom.

Lekárske experimenty na ľuďoch však vykonávali aj americkí lekári. V rokoch 1946 – 1948 zámerne nakazili niekoľko stoviek obyvateľov Guatemaly pohlavne prenosnými chorobami. Celkovo infikovali 696 ľudí. Chorobami, ktorými ľudí infikovali, boli kvapavka a syfilis. Obeťami sa stali pacienti psychiatrickej liečebne a väzni. Zarážajúce je, že takýto experiment sa dial už od polovice tridsiatych rokov priamo v USA na afroamerických mužoch. Vedci sa tak údajne snažili zistiť, či dokáže penicilín nielen vyliečiť, ale aj zabrániť infekcii v skorom štádiu.

Krátke video z procesu s Hertou Oberheuserovov si môžete pozrieť tu.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:24

Snemovňa reprezentantov amerického štátu Arizona v stredu odhlasovala zrušenie zákona zakazujúceho takmer všetky druhy interrupcií. Najvyšší súd v Arizone pritom pred viac ako dvoma týždňami rozhodol, že tento zákon prijatý pred 160 rokmi je vykonateľný.

07:11

Státisíce ľudí sa vo štvrtok zišli na rôznych miestach po celej Austrálii a na Novom Zélande, aby si pripomenuli svojich padlých v prvej svetovej vojne. Informovala agentúra AFP.

07:02

Jemenskí húsíovia sa prihlásili k útokom na americké a izraelské obchodné plavidlá a americký torpédoborec.

O operáciách informoval Yahya Sari, vojenský hovorca hnutia Ansar Allah.

06:53

Francúzske orgány činné v trestnom konaní zadržali a začali vypočúvať 16-ročného chlapca, ktorý avizoval, že chce spáchať útok počas letnej olympiády v Paríži. Polícia uňho našla sľub vernosti teroristickej sieti Islamský štát (IS). Prípad prevzala prokuratúra, ktorá sa zaoberá teroristickými činmi.

06:44

Poľsko poskytne finančnú pomoc vo výške dvoch miliónov dolárov pre dve humanitárne agentúry OSN, ktoré podporujú civilistov vo vojnou zmietanom Pásme Gazy. V stredu to oznámilo poľské ministerstvo zahraničných vecí.

06:35

Generálny riaditeľ sociálnej platformy TikTok Šou C’ Čche v stredu prisľúbil podniknutie právnych krokov na zvrátenie zákona prijatého v Spojených štátoch, na základe ktorého bude možné túto populárnu aplikáciu v USA zakázať pre podozrenia, že ju kontroluje čínska vláda.

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon, ktorý čínskej materskej spoločnosti ByteDance dáva približne 270 dní na to, aby odpredala TikTok v USA alebo čelila vylúčeniu z amerického trhu.

06:30

Španielsky premiér Pedro Sánchez v stredu uviedol, že zvažuje možné odstúpenie v reakcii na oznámenie súdu, ktorý začal vyšetrovanie premiérovej manželky na základe podozrení z korupcie.

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali