Chmelár: V EÚ máme politických väzňov, zrádzajú sa princípy demokracie. Je to podobné, ako keby v Uhorsku 19. storočia zatkli predsedu SNS a Matice slovenskej

Chmelár: V EÚ máme politických väzňov, zrádzajú sa princípy demokracie. Je to podobné, ako keby v Uhorsku 19. storočia zatkli predsedu SNS a Matice slovenskej

Slovensko 19. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Santi Palacios)

 

Eduard Chmelár sa opätovne vyjadril k téme katalánskej nezávislosti. Žiada slobodu pre zadržiavaných vodcov osamostatnenia a ich osud prirovnáva k situácii Slovákov počas útlakov Uhorska v 19. storočí.

Stúpenci referenda so súhlasnými transparentami oslavujú na uliciach v Barcelone po oficiálnom skončení referenda o nezávislosti Katalánska

Na svojom facebookovom profile uviedol, že Európska únia by sa mala hanbiť za to, čo sa aktuálne deje v Španielsku: “Únia dnes zrádza svoje základné princípy a hodnoty, ak sa mlčky prizerá na to, ako sa v Španielsku demontujú základy demokracie. Poviem to tak, aby tomu porozumeli všetci: v Európskej únii dnes máme politických väzňov, ku ktorým sa Brusel obrátil chrbtom. Od pondelka sú vo väzbe dvaja katalánski lídri stojaci na čele hnutí bojujúcich za nezávislosť krajiny: predseda Katalánskeho národného zhromaždenia Jordi Sánchez a predseda združenia Ómnium Cultural podporujúceho katalánsky jazyk a kultúru Jordi Cuixart. Šéf katalánskej polície Josep Lluis Trapero je v tej istej veci stíhaný na slobode, ale musel odovzdať cestovný pas. Všetci traja sú obvinení z podvracania spoločnosti a vzbury voči štátnej moci.”

Reklama

“Niečo také považujem v demokratickej Európe 21. storočia za nemysliteľné. Je to niečo podobné, ako keby v Uhorsku 19. storočia zatkli predsedu Slovenskej národnej strany a predsedu Matice slovenskej za podvratnú činnosť,” upozornil.

“Šermovať v tejto chvíli porušením španielskej ústavy je maximálne trápne, lebo ak ústavný súd konštatoval, že konanie katalánskych lídrov odporuje „nerozlučnej jednote španielskeho národa“, je to mizerná ústava a práve my, ktorí sme si prešli strastiplným historickým zápasom za vlastnú identitu, by sme to mali chápať. Správanie Európskej komisie je hanebné. Keď španielska polícia brutálne mlátila pokojných katalánskych občanov iba za to, že chceli voliť (čo aj medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch označila za neakceptovateľné a neprimerané použitie hrubej sily), Brusel toto správanie odmietol odsúdiť a zbabelo sa vykrúcal, že je to vnútorná záležitosť Španielska. O pár dní na to už však neváhal vyzvať Kataláncov, aby dodržiavali španielsku ústavu – to už nie je zasahovanie do vnútorných záležitostí Španielska?” pýta sa Chmelár.

Reklama

Ďalej dodáva, že v súčasnom vedení katalánskych snáh o osamostatnenie nie sú extrémisti a nacionalisti, ale naopak, sú naklonení Európskej únii viac ako akákoľvek iná autonómna oblasť Španielska. “Ich zápas za nezávislosť je existenčný, pretože od roku 2010 všetky kroky, ktoré proti nim Madrid podnikol, boli vyslovene nepriateľské a likvidačné – od zrušenia 14 článkov katalánskeho autonómneho štatútu, cez provokatívne rozhodnutie španielskeho ústavného súdu, že Katalánci nie sú národ až po zákaz katalánčiny v španielskom parlamente. Práve tieto nepriateľské kroky spojené s mocenskou aroganciou a neústupčivosťou sú výsledkom súčasnej vlny katalánskeho hnutia za nezávislosť.

“Väčšina slovenských občanov má absolútne skreslené (alebo dokonca žiadne) informácie o tom, čo sa tam deje, lebo agentúry preberajú informácie len zo španielskych zdrojov. Aj tí z nás, ktorí čítame a hovoríme po španielsky, máme len veľmi obmedzený prístup ku katalánskym informačným zdrojom (keďže ani ja po katalánsky neviem, odporúčam všetkým, ktorí sa chcú dostať k autentickým informáciám, sledovať anglický server Catalan News),” upozorňuje.

Politický analytik sa domnieva, že súčasná situácia v Španielsku je mimoriadne vážna. “Španielska armáda je v stave pohotovosti a podľa viacerých generálov čaká len na pokyn vlády zasiahnuť a rozpustiť autonómiu. Zasiahnuť v tomto prípade znamená nielen obsadiť úrady, ale aj zničiť ozbrojený odpor 17 000 príslušníkov katalánskej polície, ktorí sú pripravení brániť katalánsku autonómiu. Ani radoví občania sa nechcú nečinne prizerať. Študenti a profesori vysokých škôl včera (17.10. – pozn. red.) zorganizovali 200-tisícovú demonštráciu v Barcelone, ktorej ústrednou zjednocovacou požiadavkou bolo „oslobodenie politických väzňov“. Prívrženci nezávislosti i jednoty Španielska spoločne skandovali „Slobodu! Slobodu!“ Keď hovorca vládnucej Ľudovej strany Pablo Casada prirovnal katalánskeho premiéra Puigdemonta „k buričovi, ktorý pred 83 rokmi vyhlásil katalánsku nezávislosť“, tu tomu nikto nerozumel, ale v Katalánsku to vyvolalo obrovskú búrku nevôle a protestov. Prečo? Ten „burič“ bol totiž bývalý katalánsky prezident a národný hrdina Lluís Companys, ktorého nechal fašistický diktátor Francisco Franco v roku 1940 popraviť za „porušovanie ústavného poriadku“. Tá historická narážka, o čo v dnešnej katalánskej kríze ide, tam bola úplne jasná a Katalánci to takto aj pochopili. Väčšina členov katalánskeho parlamentu už žiada Carlesa Puigdemonta, aby za tejto situácie bezodkladne vyhlásil nezávislosť, lebo podľa nich môže „rozpútanému útlaku“ čeliť už len ustanovená Katalánska republika a vypovedanie poslušnosti monarchii.”

“Španielska vláda predĺžila ultimátum do zajtra, 10.00 hod. a zdá sa, že už nie je ochotná ďalej čakať. Puigdemont je v nezávideniahodnej situácii. Ak vyhlási nezávislosť, Katalánsko sa nevyhne vojenskému prevratu. Ak ustúpi, rozpadne sa mu vláda a nevyhne sa predčasným voľbám. Tie by mu síce za súčasnej situácie mali teoreticky priniesť posilnenie mocenskej pozície, ale obavy z toho, o čo tu ide, vyjadril dnes (18.10. – pozn. red.) v Bruseli šéf katalánskej diplomacie Raül Romeva: všetci katalánski lídri môžu nakoniec skončiť vo väzení,” vysvetlil.

Reklama

Nakoniec Chmelár vyzval Slovákov k väčšeiemu pochopeniu neľahkej situácie dnešného Katalánska: “Som roztrpčený z toho, že okrem belgického premiéra postup Madridu neodsúdil žiaden z európskych lídrov. Som rozčarovaný, že mlčia všetci naši najvyšší ústavní činitelia. Nemala by byť toto situácia, ktorá by nám vzhľadom na naše historické skúsenosti mala veliť zastať sa práva národa na sebaurčenie? Nemusíme podporiť katalánsku nezávislosť – to nikto neočakáva – ale ako to, že ani prezident, ani premiér, ani predseda NR SR (keď už nie ako šéf parlamentu, tak aspoň ako líder Slovenskej národnej strany) nie sú schopní odsúdiť zatknutie vodcov hnutia za nezávislosť? Obrana takýchto politických väzňov by mala byť povinnou výbavou, tradíciou a doktrínou nášho štátu. Inak nás náš historický zápas za národnú a štátnu nezávislosť nič nenaučil. Pritom na sebaurčovacie snahy katalánskeho národa sa naši predstavitelia v moderných dejinách pozerali vždy s určitými sympatiami”

“Martinské Národné noviny prinášali už v 19. storočí sporadické správy o boji Kataláncov za svoje práva. Prvým politikom, ktorý sa o ich skúsenosti zaujímal systematicky, bol (stále nedocenený) Emil Stodola. Jeden z iniciátorov obnovenia Slovenskej národnej rady predniesol na zhromaždení v Martine 30. októbra 1918 vlastný návrh Deklarácie slovenského národa, ktorá predpokladala vytvorenie slovenskej samosprávy. Tento návrh bol čechoslovakistickou časťou SNR odmietnutý, ale vo svojich pamätiach z roku 1931 Stodola priznal, že sa inšpiroval katalánskou samosprávou z roku 1913. Stodola s obdivom sledoval „rastúce národné povedomie Katalánska“, ktoré bolo vtedy na vyššej úrovni ako naše. Dnes, keď je Slovensko ďalej, by sme mohli prejaviť aspoň vyššie porozumenie a citlivosť pre napĺňanie práv Kataláncov. A najmä: kategoricky odmietnuť kriminalizovanie katalánskych vlastencov,” dodal na záver Eduard Chmelár.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Včera 19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

Včera 19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Včera 19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

Včera 18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

Včera 18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

Včera 18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

Včera 18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

Včera 18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

Včera 18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

Včera 18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali