Černobyľ: neoficiálna verzia katastrofy

Černobyľ: neoficiálna verzia katastrofy

Černobyľ 29. júna 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

Tento deň stále nenecháva pokojne spať vedcov, ktorí sa podieľali na vyriešenie príčin černobyľskej katastrofy. 26. apríla 1986 došlo ku tragédii, ktorej príčiny sa vykladali rôzne, ale nikdy nebolo ani jedno vysvetlenie dokázané, ak vezmeme do úvahy celý obraz skazy.

Na snímke zo 7. apríla 2016 pohľad na výbuchom poškodený 4. blok atómovej elektrárne v ukrajinskom Černobyle

Mnoho likvidátorov teraz hovorí: “Nemôžete sa ani pokúšať tvrdiť, čo sa stalo v Černobyle, ak ste nevideli zničený reaktor na vlastné oči.”

Reklama

Existuje samozrejme oficiálna verzia, prečo došlo k výbuchu 4. reaktora, pretože v opačnom prípade by museli povedať: “Vôbec nevieme, čo sa v Černobyle stalo.”

V súčasnosti existujú dve oficiálne verzie (už to je divné, prečo dve?), ktoré v skutočnosti nič nevysvetľujú, len konštatujú, čo sa stalo. V oboch verziách sa zdôrazňuje hrubé porušenie pravidiel prevádzky jadrových elektrární, ktoré sú v prvej verzii: pri vykonaní pokusu (skúška režimu “dobehu rotora turbogenerátora” ako dodatočný systém núdzového zásobovania) za akúkoľvek cenu, nehľadiac na zmenu stavu reaktora; vyvedenie z prevádzky fungujúcich technologických ochrán, ktoré by jednoducho zastavili reaktor ešte predtým, než sa dostal do nebezpečného režimu; zatajovanie rozsahu havárie vedením Černobyľskej jadrovej elektrárne v prvých dňoch.

Reklama

V druhom prípade (správa INSAG-7, skrátene: International Nuclear Safety Advisory Group) sa ukazovalo na mnohé chyby v prevádzke reaktora.

A nikde nie je detailne uvedené, čo sa v skutočnosti 26. apríla 1986 na Černobyľskej jadrovej elektrárni stalo. Verzie sa nezhodujú dokonca ani v tom, ku koľkým došlo výbuchom. Jeden, dva, niekoľko? Jasné je jedno, že za niekoľko sekúnd bol reaktor úplne zničený. Tiež nie je nikde uvedené, že zmizlo skoro 200 ton uránu, na stenách reaktora zostala farba, vzniklo “divné žiarenie” v podobe svietiaceho stĺpu.

Vedúci smeny stanice B. Rogožkin to opísal takto:

“V noci 26. apríla 1986 som pozoroval svietiaci stĺp z šachty reaktora, pravidelnej valcovitej formy s priemerom 20 metrov a výškou 100 metrov. Vnútri tohto svietiaceho stĺpu plynule stúpali a klesali útvary rôzneho tvaru (podobne, ako sa tomu deje v čínskom lampióne), pritom to boli farby, aké som v živote nevidel. ”

Na miesto tragédie spoločne s ďalšími špecialistami vyrazil ruský fyzik Leonid Uruckojev, expert Kurčatovského inštitútu, ktorý ihneď pochopil, že tvrdenia, že pokusy fyzikov a geológov o tom, že prebehlo lokálne zemetrasenia, neodolajú kritike.

Reklama

Leonid Uruckojev počkal až budú zverejnené dokumenty havárie a tiež až budú prepustení odsúdení pracovníci jadrovej elektrárne. Stretol sa s mnohými pracovníkmi, ktorí tú noc pracovali a zistil zaujímavé detaily, ktoré úplne zapadali do jeho teórie. Aby bolo možné sa presvedčiť o správnosti úvah, museli sa urobiť stovky laboratórnych pokusov.

Hovorí doktor fyzikálnych a matematických vied, dvojnásobný laureát štátnych cien a ceny Moskovskej štátnej univerzity Anri Rukhadze:

“Keď sa Leonid vrátil z Černobyľu, zostavil zariadenie, aby mohol skúmať nárazové vlny a deformácie v poréznom prostredí, ktoré vznikajú pri vplyve silných impulzov elektrického prúdu. Uránoveé rozpätie, drôt a elektrický výbuch. Získal nielen nové izotopy, ale aj to “divné” žiarenie. Jediný problém bol v tom, že periodicita pokusov bola relatívne nízka, niekedy sa to podarilo a niekedy nie. ”

Správnosť hypotézy Uruckojeva dokazovalo aj to, že obohatený urán privezený zo zóny havárie bol po výskume 18 %. Ale veď také obohatenie “v prírode” neexistuje? Začalo byť jasné: prebehla nízkoenergetická jadrová reakcia. Práve túto myšlienku Leonid Uruckojev preveroval ohromným množstvom pokusov. Pretože táto hypotéza patrila svetu “novej fyziky”, Uruckojev a Anri Rukhadze, ktorý úplne podporoval jeho myšlienky, ju posunuli pseudovedcůom. Skrátka, každú hypotézu treba dokazovať pokusom, ktorý je možné vykonať a v tom bol problém.

A ako si predstavoval Leonid Uruckojev udalosti noci 26. apríla 1986?

Reklama

V dôsledku vážnej elektrotechnickej havárie, ktorá sa stala na turbogenerátore 4. bloku, veľký tok išiel do zeme a vyvolal “divné žiarenie”. Jeho zásah reaktora musel viesť k mnohonásobnému zrýchleniu rozpadu jadier uránu, rastu sily reaktora a tepelnému výbuchu, ktorý bol zvýšený výparom vody chladiacej reaktor. To znamená, že zmiznutie 200 ton uránu sa vysvetľuje jeho rádioaktívnym rozpadom a premenou na iné chemické prvky, vrátane stabilných. A farba zo stien reaktora nezmizla, pretože výbuch nebol tak veľký, ako by sa mohlo predpokladať u obyčajných jadrových reakcí, ktoré si vieme predstaviť.

Všetko je to činnosť nízkoenergetickej jadrové reakcie, ktorá prebieha podľa svojich pravidiel, ktoré nie sú súčasnej fyzike známe. Tieto pravidlá Leonid Uruckojev stále hľadá.

“Mimochodom, keď Fukušimu zatopila vlna tsunami, bol vyvolaný rovnaký proces, dodáva Anri Rukhadze. Podľa opisov to bolo veľmi podobné. Ale veď v oficiálnej verzii černobyľskej havárie napríklad nie je uvedená táto vodná para, preto o tom Japonci nevedia. Pritom popisujú rovnaký obrázok. ”

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Rieka Seina sa podľa utorňajších slov francúzskeho prezidenta blíži k tomu, aby sa v nej dalo plávať. V Seine sa tiež majú konať niektoré plavecké preteky v rámci letných olympijských hier od konca júla.

20:25

Súd v Berlíne v utorok odsúdil na podmienečné tresty osem mesiacov troch klimatických aktivistov za posprejovanie Brandenburskej brány. Obžalovaní vo veku 22, 28 a 64 rokov z klimatickej skupiny Posledná generácia sa už predtým priznali, že 17. septembra 2023 nasprejovali Brandenburskú bránu na oranžovo. Argumentovali, že ich akcia bola vzhľadom na klimatickú krízu “primeraným a potrebným protestom”.

20:23

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala do 2. kola dvojhry na turnaji WTA v Madride. V úvodnom kole vyradila Američanku Sofiu Keninovú 6:2, 6:4. Jej ďalšou súperkou bude ôsma nasadená Tunisanka Ons Jabeurová.

20:09

Európska komisia (EK) podnikne kroky na riešenie ruskej tieňovej flotily ropných tankerov. V rámci ďalšieho balíka sankcií bude hľadať spôsoby, ako sa s ňou vyrovnať. Uviedol to v pondelok (22. 4.) v rozhovore pre Politico švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström.

20:00

Vojaci NATO v Poľsku vysielajú signál, že Aliancia bude brániť všetkých svojich členov. Vyhlásil to v utorok na návšteve Poľska generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

19:32

Náklady na obnovu Grécka po minuloročných ničivých záplavách, ktoré si vyžiadali 17 obetí a zničili infraštruktúru, presiahnu tri miliardy eur. Oznámil to v utorok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

19:12

Čínska sociálna sieť TikTok predložila Európskej komisii (EK) správu o hodnotení rizík svojej novej aplikácie TikTok Lite. Zabránila tak možnej pokute.

19:10

Francúzski letoví dispečeri plánujú vo štvrtok vstúpiť do jednodňového štrajku, pre ktorý hrozí zrušenie väčšiny letov na dvoch najväčších parížskych letiskách. Oznámila to v utorok francúzska asociácia FNAM, ktorá zastrešuje viacero odborových hnutí v letectve.

19:07

Slovenská tenistka Rebecca Šramková nepostúpila do hlavnej súťaže na turnaji WTA v Madride. Vo finále kvalifikácie dvojhry prehrala s Američankou Hailey Baptisteovou nasadenou ako číslo 22 hladko 2:6, 0:6.

19:04

Španielsko v utorok schválilo plán na odškodnenie a ekonomické kompenzácie pre obete sexuálneho zneužívania, ktoré spáchali ľudia spojení s katolíckou cirkvou. Minister spravodlivosti Félix Bolaňos povedal, že plán je založený na odporúčaniach z vlaňajšej správy španielskeho ombudsmana. Dodal, že podľa správy v Španielsku zrejme až približne 440.000 dospelých sexuálne zneužívali ľudia napojení na cirkev. Odškodné podľa jeho slov zaplatí cirkev. Viac podrobností o odškodnení ani o dátume verejného uznania obetí nezverejnili.

19:00

Z Fínska sa vstupom do Severoatlantickej aliancie stala krajina na frontovej línii vzhľadom na zdvojnásobenie dĺžky hraníc NATO s Ruskom. Vyhlásil to v utorok fínsky prezident Alexander Stubb počas návštevy Švédska.

kráľ Gustav  Alexander Stubb
Na snímke švédsky kráľ Gustav (vľavo) a fínsky prezident Alexander Stubb
18:59

Viac než 130 osôb bolo v noci na utorok zatknutých počas pro-palestínskych protestov v areáli New York University (NYU) v USA. Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

18:56

Švédska prokuratúra obvinila v utorok klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti. Ide o prípad demonštrácií pred švédskym parlamentom, počas ktorých ignorovala výzvu polície na opustenie miesta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali