Belicerová: Ukrajinská kríza odhalila slabosti Európskej únie

Belicerová: Ukrajinská kríza odhalila slabosti Európskej únie

Kyjev/Bratislava 29. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

 

Po vypuknutí nevyhlásenej ukrajinsko-ruskej vojny sa celý euroatlantický bezpečnostný systém ukázal ako neschopný zvládnuť nové a v podstate nepredvídateľné výzvy, ktoré sa objavili a naďalej sa hromadia, konštatovala v rozhovore pre TASR ukrajinská analytička Natalija Belicerová

Ilustračné foto
Ilustračné foto

“Týka sa to Severoatlantickej aliancie, nedostatku vlastných vojenských a bezpečnostných síl v Európe, ako aj Bezpečnostnej rady OSN a jej pravidiel, najmä práva veta, ktoré môže využiť štát – skutočný alebo potenciálny agresor – na zablokovanie akékoľvek rozhodnutia BR OSN. Tieto udalosti môžu viesť na Západe k prehodnoteniu súčasného kurzu Moskvy, obzvlášť po tom, ako sa režim ruského prezidenta Vladimira Putina posilnil, je čoraz viac autoritársky a zameriava sa viac na minulosť než na budúcnosť,” uviedla analytička.

Reklama

Podľa nej to môže priniesť veľmi vážne hrozby a dôsledky nielen pre štáty susediace s Ruskom, ale aj pre celú bezpečnostnú architektúru vytvorenú po druhej svetovej vojne. Preto, ako poznamenala, sa medzinárodná politika vo vzťahu k Rusku zmenila rovnako, ako sa zmenilo aj samotné vnímanie tejto krajiny, jej vedenia a spoločnosti. V tejto súvislosti je tak potrebné znovu posúdiť “geopolitické lekcie” z rusko-gruzínskej vojny z roku 2008.

“Ukrajinská kríza odhalila isté slabosti Európskej únie, predovšetkým tú, že nie je schopná hovoriť jedným hlasom,” uviedla Belicerová. Podľa jej slov sa zdá, že hlavným cieľom Západu je vyhnúť sa priamej vojenskej konfrontácii s čoraz agresívnejším Ruskom vo svetle hrozby vypuknutia tretej svetovej vojny s prípadným použitím jadrových zbraní.

Reklama

Konštatovala, že výrazné zlepšenie vzťahov s bývalými ‘vyvrheľmi’, ako sú Kuba, Irán alebo Čína, môže byť pre Západ prospešné v mnohých ohľadoch.

“Vedľajší účinok môže spôsobiť ochabnutie ruského vplyvu v krajinách tretieho sveta a pripraviť Moskvu o podporu jej najužších spojencov – členov Eurázijskej únie -, nedávny vývoj v Bielorusku a Kazachstane je celkom veľavravný,” podotkla.

Hlavné počiatočné geopolitické ciele Ruska, prinajmenšom na úrovni rétoriky, boli podľa Belicerovej obnovenie štatútu veľmoci a starého impéria v modernom svete, či už v rámci hraníc bývalého Sovietskeho zväzu alebo Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ), ako aj šírenie takzvaného Ruského sveta, a to nielen kultúrne a lingvisticky, ale aj geograficky.

Tvrdí, že dôvod anexie Krymského polostrova a invázie na východ Ukrajiny nemusel byť geopolitický, ale skôr vnútropolitický, a to s cieľom obnoviť Putinovu popularitu, ktorá prudko klesla v roku 2013.

Analytička sa domnieva, že prípadné budúce geopolitické zmeny v Európe závisia od mnohých faktorov – ekonomických, politických, kultúrnych a dokonca ekologických. Na budúcnosť EÚ podľa nej vplývajú také šoky, ako grécka kríza, nové separatistické hnutia v Katalánsku a Škótsku, pokračujúci kurz “Európy regiónov” alebo “federatívnej Európy”, aby sa prekonal odpor národných vlád množstva členských štátov.

Reklama

“Dúfam, že krajiny strednej a východnej Európy budú hrať čoraz väčšiu úlohu pri určovaní budúcnosti kontinentu, aby bol silný, inkluzívny a panovala na ňom spravodlivosť,” uviedla Belicerová.

Vyjadrila tiež nádej, že súčasné zmeny povedú k novému svetovému poriadku, hoci tento proces bude podľa nej “v každom prípade pomalý a bolestivý, s mnohými prekážkami a ťažkosťami”.

Čo sa týka budúcnosti samotnej Ukrajiny, analytička je presvedčená, že bude svetlá, hoci v dlhodobom, možno strednodobom horizonte: “Táto vízia je založená na udalostiach, ktoré trvajú od konca roka 2013 a dostali názov Revolúcia dôstojnosti. Ukrajina v súčasnosti prežíva svoje najťažšie obdobie od získania nezávislosti v roku 1991. Trápi ju hlboká hospodárska a finančná kríza, pomalé tempo akútne potrebných reforiem, korupcia, krvavá vojna na východe krajiny, ktorá zmarila už tisíce ľudských životov, a obrovský počet vnútorne vysídlených osôb. Ale napriek všetkým týmto negatívnym faktorom môj optimizmus zdieľa aj úžasne rastúci počet ukrajinských občanov.”

Belicerová spomenula údaje z nedávnych sociologických prieskumov inštitútu Centr Razumkova a Nadácie pre demokratické iniciatívy a ďalších popredných sociologických organizácií. Z nich vyplýva, že medzi Ukrajincami je čoraz rozšírenejšie vlastenectvo, sú väčšmi proeurópski a za vstup do NATO, kým protestný potenciál (protiukrajinský a protivládny) sa výrazne znížil, “vyše 90 percent respondentov si vysoko váži národné symboly, vyše 67 percent je hrdých na to, že sú občanmi Ukrajiny”.

Za najväčší úspech Revolúcie dôstojnosti považuje analytička konsolidáciu moderného ukrajinského národa, demokracie a inklúzie.

Reklama

“Ani jazyk, ani etnická príslušnosť, ani náboženstvo nie sú považované verejnosťou za definujúce faktory zjednotenia ľudí. Viditeľné posilňovanie občianskej spoločnosti a jej rastúcej úlohy vo verejných záležitostiach zväčšuje optimistickú víziu budúcnosti Ukrajiny,” dodala Belicerová.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali