Aké sú motívy migrácie a dá sa jej vôbec zabrániť? V Bratislave bude zajtra demonštrácia

Aké sú motívy migrácie a dá sa jej vôbec zabrániť? V Bratislave bude zajtra demonštrácia

Európa, 19. júna 2015 (HSP/idnes.cz/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)

 

V našich končinách nie je príliš známa, no vo svete si vypracovala dobrú povesť. Reč je o agentúre IRIN, ktorá predovšetkým skúma a vyhľadáva riešenia na humanitárne problémy.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

IRIN (Integrated Regional Information Networks) vznikla za účelom šírenia humanitárnych noviniek formou faxu v roku 1995 v meste Nairobi. Počas rokov sa rozšírila okrem Afriky aj na Blízky východ a do juhovýchodnej Ázie. V súčasnosti publikuje správy v angličtine, francúzštine a arabčine. Takmer 20 rokov pracovala pod záštitou OSN, nedávno sa osamostatnila a zakladá si na svojej nezávislosti. Zameriava sa najmä na navrhovanie a riešenie humanitárnych problémov.

Reklama

Situácia je vážna, experti na migráciu tvrdia, že môže prerásť na humanitárnu katastrofu. Do začiatku júna do Európy nelegálne pricestovalo viac ako 85.000 utečencov. Nehovoriac o utečencoch, ktorí nedosiahli vytúžený breh najmä kvôli chatrným plavidlám, na ktorých sa plavili cez Stredozemné more. Väčšina migrantov pochádza zo Somálska, Sýrie a subsaharskej Afriky. V minulom roku sa úspešne podarilo dostať do Európy približne 219.000 imigrantom, behom cesty však zahynulo najmenej 3.500 ľudí. Tieto čísla sú alarmujúce.

Taliansko ukončilo nákladnú záchrannú misiu v Stredozemnom mori s názvom Mare Nostrum a nahradila ju lacnejšia operácia Európskej únie s názvom Triton – k dispozícii má však len 2 lietadlá, 2 motorové člny, 3 väčšie lode a jeden vrtuľník. To bude mať za následok zrýchlenie úmrtnosti utečencov.

Reklama

Podľa Kristy Siegriedovej z agentúry IRIN vychádzajú snahy o riešenie z úplne chybných predpokladov. Do svojho článku, ktorý sa zaoberá problémom migrácie, uviedla: „Európski politici sú pod tlakom, aby čo najrýchlejšie našli riešenie vzniknutej situácie, no podľa výskumu to robia len s povrchným pochopením.“ Jej tvrdenie má základ v štúdii Európskeho inštitútu pre migračnú politiku (MPI) a jeho rozsiahlom výskume. Vo výskume sa zúčastnilo 120 utečencov alebo potenciálnych utečencov v Európe, severnej Afrike a na Blízkom východe.

Podľa politikov migranti podnikajú riskantnú cestu, pretože nerozumejú rizikám. Z výskumu však vyplynulo, že migranti dobre poznajú riziká cesty, ale súdia, že perspektíva zisku za nebezpečie stojí. Okrem toho, ľudský mozog má sklon podceňovať rizika z hľadiska krátkodobého plánovania. Nemusí pri tom ísť len o riziká spojené s emigráciou. Vezmime si riziká krajín, z ktorých pochádzajú utečenci – Líbya a Sýria – krajiny, v ktorých dlhodobo vládnu nepokoje. Utečenci pokladajú za nebezpečnejšie ostať v tranzitných krajinách (ako napríklad Libanon, Turecko, či Egypt) v porovnaní s prekonaním krátkodobých rizikom spojených s cestou do Európy.

Utečenci si zidealizovali Európu, preto je veľmi náročné odhovoriť potenciálnych emigrantov od nebezpečnej cesty a od nástrah, ktoré si na nich pripravili pašeráci. Vysvetlenie je totiž jednoduché – ľudský mozog má tendenciu dôverovať informáciám, ktoré potvrdzujú to, čo predtým predpokladal. Informácie, ktoré ich pôvodné predpoklady rozbíjajú, mozog odmieta prijať a pokladá ich za „prekrútené“ a „propagandistické“.

EÚ chystá v Nigerskej republike stredisko, ktoré by „poskytovalo realistický pohľad na pravdepodobný úspech migrácie.“ Riaditeľka európskej sekcie MPI Elizabeth Collettová upozorňuje, že podobné stredisko vzniklo pred siedmimi rokmi v Mali a bolo poznačené značným neúspechom. Druhým plánom EÚ je spolupráca s tretími krajinami za účelom zvládnutia eskalácie migrácie pomocou použitia nástrojov ako napríklad posilnenie hraníc. Ak sa na to pozrieme z reálneho hľadiska, domovské krajiny utečencov nemajú prioritu a ani schopnosti udržať si záujemcov o emigráciu. To isté sa dá povedať o tranzitných krajinách ako napríklad Taliansko, ktoré pohrozilo, že utečencov pustí ďalej do Schengenského priestoru.

Podľa prieskumu je podcenený aj vzťah emigrant – pašerák. V ľuďoch sa zakorenila predstava, že pašerák je dodávateľom služieb a emigrant len pasívnym prijímateľom služieb. To nie je tak celkom pravda. Emigranti si v podstate riadia proces emigrácie, aktívne sa zaujímajú o priebeh cesty, dávajú na odporučenia od svojich známych, ktorí už cestu podnikli a na základe zozbieraných informácií si vyberú vhodného pašeráka. Cena za prevoz z Afriky do Európy sa u jednotlivých pašerákov líši, v priemere však jednu osobu vyjde cesta na 3.000 dolárov (cca 2.650 €), približne 10% z ceny si vezme sprostredkovateľ služby. Na základe tejto informácie môžeme predpokladať, že emigranti pravdepodobne nepochádzajú z najchudobnejšej vrstvy obyvateľstva.

Reklama

Prečo ľudia emigrujú? Jeden z najväčších motorov emigrácie sú vojny prebiehajúce v Sýrii a Iraku. Podľa dostupných informácií prijali susedné krajiny Sýrie už približne 3 milióny emigrantov. V Sýrii však ostávajú ešte milióny ľudí, ktorým boli zbombardované domovy a nemajú kam ísť. Nemožno sa teda čudovať túžbe po lepšom živote. A tak sa dostávame k jednej z príčiny emigrácie. Ďalšiu skupinu emigrantov tvoria obyvatelia chudobných afrických krajín. Somálsko je poznačené dlhoročnou vojnou, v prípade Eritrey migrácia rieši útek pred povinnou vojenskou službou. Za zmienku určite stoja aj utečenci z krajín Blízkeho východu, kde sú útoky ozbrojencov radikálneho hnutia Taliban a zločineckých gangov na dennom poriadku.

Na základe prieskumu došli autori k záveru, že siete pašerákov nie sú dostatočne zmapované – nie sú známe informácie o ich slabých článkoch. Siete sú dobre prispôsobivé a ak nastane výpadok článku, dokážu ho veľmi rýchlo nahradiť. Z tohto dôvodu by krátkodobá akcia, ako napríklad použitie vojenskej sily, mala len dočasný efekt a neriešila by dlhodobý príliv emigrantov.

Vieme zatiaľ len to, že emigranti si vyberajú európske krajiny podľa migračnej a azylovej politiky. Ich rozhodnutie pre konkrétnu zem sa často opiera o to, či je v danej krajine silná koncentrácia ich „krajanov“. Dôležitým prvkom je aj atraktivita sociálnych a ekonomických podmienok. Migranti sa nezaoberajú otázkami, ako „Mám nárok na azyl?“, ale zaujíma ich len to, či môžu v krajine žiť dlhodobo. Lepšie porozumenie zmýšľaniu emigrantov by podľa šéfky MPI mohlo viesť k účinnejším zásahom voči enormnému prílevu emigrantov.

 

Na zajtra je ohlásená demonštrácia v Bratislave

Reklama

Povrchne a nesprávne riešenia prijímané najmä politikmi na európskej úrovni majú za následok nespokojnosť pôvodného obyvateľstva. To sa vyjadruje negatívne voči prijímaniu utečencov a protestuje.

Aj u nás sa zajtra (20. júna) uskutoční protest proti prijímaniu migrantov podľa kvót, ktoré chce zaviesť Európska únia. Organizátori, zvolali protestné zhromaždenie pred bratislavskú železničnú stanicu na 15 hodinu. Demonštrácia má potom pokračovať na Námestí SNP o 16-tej hodine. Signalizujú niekoľko tisícovú demonštráciu. Na facebooku svoju účasť prisľúbilo 13.500 ľudí.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:00

Európsky dvor audítorov (EDA) v Luxemburgu kritizuje nedostatky pri využívaní niekoľkých miliárd eur v Turecku, ktoré mu Európska únia (EÚ) v roku 2016 vyčlenila v rámci migračnej dohody. Turecko sa v dohode zaviazalo, že zabráni sýrskym migrantom pri vstupe do Európy.

12:49

Vzdušný priestor nad juhom Nórska vo štvrtok dopoludnia na niekoľko hodín uzavreli pre technickú poruchu v riadiacom centre v Osle. Na tamojšom letisku, ktoré patrí k najväčším v Škandinávii, v dôsledku toho dochádza k výrazným meškaniam letov.

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

12:19

Od rozšírenia Európskej únie (EÚ) pred 20 rokmi, keď do nej vstúpilo aj Maďarsko, sa Maďarom žije lepšie a toto členstvo láka do krajiny aj zahraničných investorov. Vyhlásil to bývalý premiér Péter Medgyessy na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde si v stredu so zástupcami Európskej únie a členských štátov pripomenuli 20. výročie vstupu desiatich štátov do EÚ.

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali