Aké mantinely nastavila britská legislatíva pre registrované manželstvá a neregistrované partnerstvá?

Aké mantinely nastavila britská legislatíva pre registrované manželstvá a neregistrované partnerstvá?

Londýn, 21. októbra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Shawn Pogatchnik)

 

V ostatnej dobe sú stále ostrejšie spory o tom, či je tradičná rodina jediným vzorcom spolužitia ľudí, alebo predsa do úvahy prichádzajú aj iné varianty: registrované manželstva alebo aj neregistrované partnerstvá?

Vo viacerých krajinách legislatíva viac alebo menej, ale predsa počíta s obidvoma variantmi, pričom v prípade neregistrovaných partnerstiev ide o spolužitie ako muža a ženy, tak aj zástupcov rovnakých pohlaví. A tento druhý trend viacerí odborníci, politici a média pod rúškom slobody, demokracie a tolerancie snažia sa neustále „popularizovať“.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Trochu si posvietime, ako je to vo Veľkej Británii – krajine so storočnými demokratickými tradíciami a štáte, ktorý v ostatných mesiacoch rozvíril aj bez toho nepokojné vody európskeho verejného života, pretože ostrovné kráľovstvo ruší „manželstvo“ /alebo to bolo iba registrované partnerstvo?/ s Európskou úniou a pôjde vlastnou cestou.

Vo Veľkej Británii v súlade s modernými trendmi, ako aj vo viacerých iných krajinách, žije veľa párov spolu, avšak nie sú zaregistrovaní – oficiálne nie sú manželia. Britské právo, samozrejme, odlišuje klasické manželstva a neregistrované partnerstva. Je však ten rozdiel veľký? Majú aj neregistrovaní partneri takmer rovnaké práva, ako manželia, alebo je v tom väčší rozdiel? Zároveň si situáciu v tradicionalistickej a bohabojnej Veľkej Británii môžeme to porovnať aj so situáciou na Slovensku a v susedných štátoch.

Reklama

Začneme hlavným – peniazmi. Pochopiteľne, ide o to, aby manžel /manželka/ či partner /partnerka/ mohol zabezpečiť svoju manželku /manžela/ alebo partnera /partnerku/. Podľa britských zákonov jeden z manželov musí zabezpečovať slušný finančný stav toho druhého. Takisto jeho povinnosťou je finančné zabezpečenie detí. Podobné pravidla hry platia vo väčšine štátov sveta.

Bez debaty: na ostrovoch manželia sú povinní navzájom sa finančne podporovať. Okrem toho, v súlade s manželskou zmluvou alebo na základe rozhodnutia súdu v rozvodovom procese často jeden z manželov musí podporovať toho druhého aj po rozvode. Aj toto nie je novinka a nič výnimočné – podobné zákony platia vo viacerých krajinách.

Iná situácia vzniká v prípade registrovaných partnerstiev. V tomto prípade „manželia“ – partneri nemajú povinnosť finančne podporovať toho druhého. Avšak v každom prípade musia finančne podporovať spoločné detí – ak, pochopiteľne, nejaké deti budú „výsledkom“ podobného spolunažívania. Ako viete, v niektorých prípadoch splodenie detí je takmer alebo úplne vylúčené… Ale o detí partneri sa predsa musia postarať: britská demokracia – ako inak.

Ešte jedna maličkosť čo sa týka finančného zabezpečenia detí. Dvojica sa musí postarať o detí bez rozdielu na tom, či manželstvo bolo registrované alebo nie. Dokonca otec dieťaťa /detí/, sa musí postarať o potomkov v každom prípade – či žije alebo nežije s rodinou, či jeho meno  je alebo nie je uvedené v rodnom liste a pod.

Podobné pravidla hry platia aj v prípade dedičstva pre detí. Nezávisle od toho, či bolo manželstvo zaregistrované alebo nie, dieťa má právo na dedičstvo, ktoré mu patrí zo strany otca a aj matky /aj keď v prípade LGBT partnerov by sme sa neodvážili naisto tvrdiť, kto z nich je „otec“ a kto „matka“/. Takisto dedičstvo môže byť stanovené v závete. V prípade, že nebol pripravený závet alebo posledná vôľa, dieťa automaticky získava právo na dedičstvo.

Reklama

Trochu iná je situácia v prípade dedičstva pre partnera v nezaregistrovaných manželstvách. Ak jeden z partnerov zomrie, ten druhý partner nemá automaticky právo na dedičstvo. Samozrejme, inak je to v prípade, ak zosnulý zanechal závet alebo poslednú vôľu a označil svojho partnera za dediča.  Ale aj v prípade, ak neexistuje žiaden závet, nezaregistrovaný partner má právo obrátiť sa na súd a požiadať o svoju časť dedičstva. Potom je to všetko v rukách Femidy.

V prípade oficiálneho manželstva platia podobné pravidla, ako aj vo viacerých štátoch sveta. Vdovec alebo vdova získa dedičstvo podľa závetu, alebo ak nebol pripravený žiaden závet,  má právo minimálne na určitú časť majetku manžela /manželky/.

Pomerne slobodne sa každý človek vo Veľkej Británii môže narábať s vlastným menom. Hocikedy si ho môže zmeniť a zobrať si priezvisko svojho manžela alebo partnera – bez rozdielu, v akom vzťahu žijú dvaja ľudia. V prípade sociálneho zabezpečenia zaregistrovaní rovnako ako a aj nezaregistrovaní partneri majú rovnaké práva a povinnosti, spojené so získaním sociálnych príspevkov.

Dosť podobné pravidla platia v Británii aj čo sa týka spoločného bývania. Manželia majú právo žiť v dome, kde spolu bývajú. V prípade rozvodu sa táto otázka rieši individuálne a do rozvodu majú manželia právo žiť v svojom súčasnom domove. Potom sa tieto veci riešia dohodou, na súde a pod. – ako vo viacerých štátoch.

V prípade nemanželského spolužitia, keď partneri žijú v spoločnej domácnosti a potom sa rozhodli rozísť, podľa zákonu v dome /byte/ zostáva ten partner, na ktorého je uzatvorená nájomná zmluva. Skratka jeden partner môže „demokraticky“ vyhodiť na ulicu toho druhého, ak ten nefiguruje v nájomnej zmluve. Preto v Británii drvivá väčšina partnerov odlišného alebo rovnakého pohlavia sa snažia uzatvoriť spoločnú nájomnú zmluvu, aby v prípade rozchodu nevznikali veľké problémy.

Reklama

S majetkom je to dosť podobné, ako aj u nás. Ak si manželia kúpili niečo „akože“ spoločne, považuje sa to za spoločný majetok  – nezávisle od toho, kto tie peniaze mal, dal alebo  zarobil. Ten majetok, ktorý jeden z manželov kúpil do manželstva, považuje sa za jeho majetok.

V nezaregistrovanom vzťahu platí princíp: „kto to kúpil, tomu to patrí”. Ak si partneri niečo kúpili spoločne, je to ich spoločný majetok. V prípade, ak jeden partner dáva druhému peniaze na chod domácnosti, tak všetko, čo kúpil druhý partner, sa bude aj tak považovať za majetok prvého partnera. Nuž, priatelia, kto platí, ten objednáva hudbu…

Čo sa týka účtov v bankách v obidvoch prípadoch je to rovnaké: ak manželia alebo partneri majú spoločný účet, môžu z neho vyberať peniaze obaja. Ak má nejaký účet iba jeden z nich, z neho môže vyberať iba on. V prípade smrti manžela alebo partnera úspory v banke zo spoločného účtu získa ten druhý.

Je však menší rozdiel. V prípade smrti partnera jeho úspory v banke môžu dostať pozostávajúcemu partnerovi len v prípade, že zosnulý zanechal poslednú vôľu. Ale v prípade manželstva mnohé banky umožňujú pozostalému partnerovi vybrať z účtu zosnulého peniaze, samozrejme, ak nejde o príliš vysokú sumu.

A posledné. Ako vo Veľkej Británii registrujú „nemanželské partnerstva“? Nejaká zmluva vôbec nie je podmienkou a väčšina Britov ju ani neuzatvára. Na druhej strane, ak partneri nechcú vstupovať do stavu manželského, ale predsa chcú mať právne záruky, pokojne si môžu uzatvoriť Cohabitation Contract – špeciálnu dohodu, v ktorej sú vyznačené práva a povinnosti každého partnera. Na rôzne oblasti spoločného života môžu Briti uzatvoriť aj samostatné zmluvy – využívanie auta, bývanie v spoločnej domácnosti, využívanie spoločného majetku a pod.

 

Eugen Rusnák

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

08:26

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.

08:14

Orgány činné v trestnom konaní v Austrálii vo štvrtok vzniesli obvinenia voči piatich tínedžerom, ktorí boli zadržaní počas policajného záťahu proti sieti predstavujúcej pre verejnosť “neprijateľné riziko”.

08:04

Organizácia Spojených národov v stredu oznámila, že spúšťa nový fond, ktorého cieľom je posilniť ochranu utečencov a vysídlených komunít ohrozených zmenou klímy.

07:57

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok vyzval, aby Spojené štáty a Čína riešili svoje nezhody zodpovedným spôsobom.

Blinken to vyhlásil v Šanghaji deň pred tým, ako sa v piatok v Pekingu stretne s poprednými predstaviteľmi Číny, s ktorými chce rokovať o chúlostivých záležitostiach vrátane Ruska, Taiwanu a obchodnej výmeny.

07:50

Stredajšie prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku vyhrala Gordana Siljanovská-Davkovová, ktorá kandidovala za nacionalistickú stranu Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že táto 70-ročná profesorka práva získala 39,8 percenta hlasov.

voľby
Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas prvého kola prezidentských volieb v Severnom Macedónsku
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali